niedziela, 8 marca 2015

Wskazówka z książki Ezry?

Wpadłam dzisiaj na jednym z blogów na bardzo fajną teorię. Dotyczy ona książki Ezry, w której zawarte są jego spostrzeżenia odnośnie nocy, w której zaginęła Alison, a także Arii. Wg mnie jest bardzo interesująca i dlatego postanowiłam ją przetłumaczyć i dodać swoje własne przemyślenia.
Spostrzeżenia Ezry mogłyby wiele wnieść do fabuły i szkoda, że praktycznie tak z dnia na dzień scenarzyści pozbyli się tego wątku i nigdy później do niego nie wrócili ani tak naprawdę go nie wyjaśnili. 
Zapraszam do rozwinięcia! 


W odcinku 4x21 dziewczyny rozmawiają na temat Ezry, wszystkiego co zrobił, włączając w to napisanie książki. Scena rozpoczynająca cały epizod jest bardzo ciekawa i może zawierać kilka kluczowych wskazówek, ale i pytań.
Spencer zapytała Arie czy czytała książkę Ezry, ale ta odpowiedziała, że przejrzała tylko kilka stron.

 

Aria wyjaśnia dziewczynom, że Ezra wiedział kim są, zanim jeszcze się poznali. Dziewczyny natychmiast wpadają na pomysł, że w takim razie albo musi wiedzieć kim jest A albo sam jest A albo ma coś wspólnego z morderstwem Alison. Aria wyjaśnia im, że są w błędzie, ponieważ on sam przez całą książkę próbuje się tego dowiedzieć.

Kiedy Spencer pyta Arie na jaki trop wpadł Ezra, Aria wyjaśnia, że jego zdaniem zamieszana jest w to któraś z czterech dziewcząt. Kłamczuchy zaczynają się bronić, ale Aria idzie nawet dalej. Spencer pyta którą z nich konkretnie podejrzewa, ale Aria mówi, że tak naprawdę nie wie, nie pytała go o to, ponieważ wiedziała, że to nieprawda.

Nie uważacie, że to dziwne, że Aria zostawiła ten wątek, jakby chodziło co najwyżej o wyrzucenie butelki na ulicę? Miała szansę dowiedzieć się czegoś nowego w sprawie prześladowcy Alison i kompletnie sobie odpuściła, jakby A w ogóle ich nie prześladowało i nie było sprawy. Ezra obserwował ich od bardzo dawna, mógł zebrać kilka bardzo istotnych faktów za którymi Kłamczuchy uganiają się przez cały serial i które mogą okazać się kluczowe, a ona tak po prostu stwierdza "to nieprawda". 
Może Aria specjalnie nie zagłębiała się w temat albo przeczytała dokładnie jego książkę a dziewczynom powiedziała, że tego nie zrobiła, ponieważ sama ma coś na sumieniu a książka jedynie ją obciąża?
 Być może Aria pamięta dużo więcej z tamtej nocy, a Ezra był na dobrym tropie i nie chciała aby ktoś inny się o tym dowiedział?
Może Ezra nie zbliżył się wtedy do poznania prawdy o A, ale odkrył kilka niepokojących faktów z życia każdej z Kłamczuch, czy z TAMTEJ nocy.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej urywkom książki Ezry.


Oto fakty, które Ezra zebrał na temat Arii: jest niezależna, ma duszę artystki i w pewnym sensie jest dziwaczką. A teraz chyba najważniejsze: ARIA SPĘDZIŁA 3 LATA W ISLANDII. 
Pomiędzy zniknięciem Alison i rozpoczęciem akcji serialu minął rok. W odcinku pilotażowym Aria wyjaśnia, że dopiero wróciła z Islandii gdzie przebywała rok. Więc skąd te 3 lata?!
Kolejne zdania ujawniają, że Aria nie czuje się dobrze w Rosewood (w sensie jakby nigdy pasowała do tego miasta), ma skłonności do spotykania się ze starszymi mężczyznami (którymi??) a nawet bycia w związku z wieloma partnerami na raz!!  
Dziwne, prawda?


Kolejna strona dotyczy faktów z TAMTEJ nocy. Dziewczyny urządzają imprezę w stodole. Rozmawiają, piją, dzielą się sekretami -> jest to coś co trzyma je blisko siebie. Następnie zasypiają a gdy się budzą, brakuje Alison. Przeszukują posiadłość, ale nie znajdują jej. W końcu Alison zostaje oficjalnie uznana za zaginioną. Policyjne śledztwa prowadzą donikąd. 
MIJA KILKA LAT -> grupa się rozpada.
Po raz kolejny trzeba zadać sobie pytania: jakie lata, przecież to było rok po zaginięciu Ali!
Ezra twierdzi inaczej i nie może to być przypadek. Gdyby się pomylił, taka wzmianka pojawiłaby się tylko raz a tutaj przy każdej okazji podkreśla, że są to LATA, a nie rok.


Na kolejnej stronie Ezra wyjaśnia, że Aria i jej przyjaciółki oślepiły Jenne na wskutek okropnego wybryku. Obarcza za to winą Alison i spekuluje, że możliwym motywem mogła być zemsta. Jednak przez kogo? Chłopaka? Toby'ego? Tym razem wydarzenia zdecydowanie zgrywają się z chronologią, którą my znamy.


Ezra w sumie robi dokładnie to co my: analizuje i tworzy teorię. I tak samo, jak my, on również w pewien sposób podejrzewa Jason'a - był pijany w noc zaginięcia Ali. Dodaje nawet, że Jason ma sporo zdjęć Arii i śledzi każdy jej ruch. 


Ezra miał oko dosłownie na wszystko. Wiedział o informatycznych zdolnościach Caleba i o tym, że to dlatego Jenna wybrała go aby jej pomagał i tym samym ona również znała każdy ich ruch. Jeśli przyjrzymy się bliżej, możemy odczytać jego słowa: Czy Caleb pracuje z Jenna czy nie, jego informatyczne zdolności mogą okazać się... (przydatne?) Czy to możliwe aby Caleb pomagał wcześniej Ezrze w podglądaniu dziewczyn?


Ezra od samego początku wiedział, że Mona nie może być A, ponieważ siedzi zamknięta w Radley i jej grę przejął ktoś inny.


Na ostatniej stronie Ezra przyznaje, że zbliżył się do dziewczyn a Aria nadal niczego nie podejrzewa.

Dziwiliśmy się później, że Kłamczuchom tak długo zajmuje połączenie wszystkich wskazówek w całość i odkrycie prawdy. Ale jak miały to zrobić, skoro Aria wszystko przed nimi ukryła. Tylko ona znała treść książki. A potem, po przeczytaniu jej zniszczyła mieszkanie Ezry.
 Być może wcale nie zrobiła tego dlatego, że czuła się zdradzona, ale dlatego, że dostała ataku paniki? 
Być może bała się, że wszystko wyjdzie na jaw i to ona zacznie być tą podejrzaną? 
A może przeraziło ją to, że w słowach Ezry znalazła odrobinę prawdy?
Wątek całej książki zakończył się właściwie z chwilą odkrycia, że Ezra w ogóle ją pisze. Nigdy nie wyjaśniono nam jaka była jej zawartość. Z notatek Ezry wynika, że jego spostrzeżenia nie są jakimiś farmazonami wyjętymi nie wiadomo skąd, ale faktami opartymi na jego spostrzeżeniach/obserwacjach. 
Najważniejsze pytanie brzmi, dlaczego wybrał Arie? 
Dlaczego nie Spencer, Hanna albo Emily? Mógł zbliżyć się do każdej z nich. Niekoniecznie jak mężczyzna zainteresowany kobietą, ale jako przyjaciel, któremu z czasem ufałyby bezgranicznie.
 A więc dlaczego Aria?
Z jego notatek może wynikać tylko jedno: Ezra wiedział, że Aria wie o TAMTEJ nocy dużo więcej niż pozostałe dziewczyny. To nie Spencer, Hanna czy Emily mogły mu się przydać, ale Aria i to co wie. 
Myślę, że osobą, którą podejrzewał o zabicie Alison była właśnie Aria. Inaczej nie widzę sensownego wyjaśnienia, dlaczego postanowił wybrać akurat ją. No chyba, że chodzi o to jej upodobanie do starszych mężczyzn i może myślał, że dzięki temu łatwiej przyciągnie jej uwagę.

Pod koniec odcinka, A czyta rozdział Ezry, który upuściła Aria. Wg mnie jest bardzo interesujący.


"Niebezpieczna. Taka była Alison. Była również inna. Wchodziła do pomieszczenia, wszyscy ją zauważali, a kiedy głowy się nie odwracały, musiały się później płaszczyć.
Była niebem w piekle. Lodowatym inferno. Cudownie złą stojącą pośrodku świętych. Bezradnie niewinną, lecz śmiejącą się grzesząc. Zdolną dotknąć cię tak delikatnie, jak dotyka dziecko, skrywająca moc doprowadzenia cię do furii mściwego starca. Nic dziwnego, że zaginęła... nic dziwnego, że odeszła. Długo jeszcze będzie się o niej mówić. Miała cię rozśmieszyć, a wychodziło na to, że płakałeś. Uwierz mi... płakałbyś. Lecz tylko w odpowiedniej chwili... i tylko nad nią. Łzami równie kochanymi, co okrutnymi, jakich świat nigdy nie widział.
Być może Aria wiedziała lepiej. To ona ukazała mi się jako pierwsza. A może to ja ukazałem się jej. Samo spotkanie było ironią, ale to gdzie siedziała, na tym samym stołku co jej przyjaciółka, rok po jej zaginięciu. Nie miała pojęcia, jak siedziała niewzruszona, udając kogoś innego... starszego. Od razu pomyślałem, że nauczyła się tego od Alison."

********
Ostatni akapit bomba! Może nie chodzi o nic wielkiego, ale przekonał mnie. Nigdy nie patrzyłam na Arie, jakby była odzwierciedleniem Alison, ale może faktycznie coś w tym jest. Cieszę się, że nie tylko ja widziałam w niej coś dziwnego. 
Notatki Ezry pokazują, jak ważne i szczegółowe zebrał informacje o Kłamczuchach i kto wie co jeszcze moglibyśmy przeczytać na temat każdej z dziewczyn. Po przeczytaniu tego postu tym bardziej nie mogę wybaczyć scenarzystom, że tak szybko ucięli wątek książki. Ciekawa jestem również co z tą Islandią. Dziwne, że Ezra stale podkreślał, że była tam kilka lat. Żadna z jego notatek nie zawierała błędu, więc wątpię, żeby było to zwykłe przejęzyczenie.15 komentarzy:

 1. Aria zawsze wydawała sie dziwna, ona musi być jakaś psychiczna...
  Najbardziej zastanawia mnie czemu to akurat Arii najmniej sie odrywało od A, porównując z innymi dziewczynami.
  Mieliśmy też pokazane jakie relacje miały Hanna,Spencer i Emily z Alison a jakie dokładnie miały Aria z Alison tego już nie wiemy, może faktycznie Ezra mógł myśleć że Aria ma coś wspólnego z zaginieciem Ali.
  Jeszcze 2 sezony i mam nadzieje że poznamy prawdziwe oblicze Arii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boże, cieszę się, że nie tylko ja tak myślę. dołączam do grona podejrzliwych wobec Arii!a ten ostatni akapit i wątek islandii jest trochę przerażający nawet. bardzo fajne spostrzeżenia!! - paulina

   Usuń
 2. Na zdjęciu gdzie Aria mowi ze to nieprawda jej mina jest DZIWNA. Jakby probowala wrecz wmowic Spencer zeby zaczela wierzyc ze to nieprawda

  OdpowiedzUsuń
 3. zaraz, zaraz. Aria twierdzi, że CAŁA książka Ezry to próba poskładania wszystkiego do kupy, a przecież rzekomo przeczytała tylko KILKA stron. na jej miejscu przeczytałabym ją od deski do deski, przecież mogły znajdować się tam jakieś cenne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 4. W książkach PLL było, że akcja dzieje sie3 lata o zaginięciu Ali...
  Ale ja nadal tego nie rozumiem. Mona była pierwszym A, więc to ona wysyłała karteczki do Alison przed jej zaginięciem? Czy to było Big A, które próbowało zabić Ali i ukradło grę.
  Poza tym jeśli Mona była od początku zła dlaczego najpierw wysyła Ali karteczki, potem pomaga jej zniknąć, a kiedy okazuje się martwa wysyła je kłamczuchą? Wiedziała co się stało Ali a mimo to zaczęło szantażować dziewczyny dopiero, gdy ogłoszono śmierć Ali...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aj, nie wierzę w to, że Mona była pierwszym A. W 2x13 w ostatniej scenie postać w masce zombie-baby-face (czy cokolwiek) trzyma telefon - czyli to ta postać wysłała Ali smsa. Mona była wtedy przebrana za kobietę-kota. Ali była dla niej wredna, owszem, ale żeby zaraz chcieć ją zabić? Mogła ją zabić kiedy zabrała ją do tego zajazdu, a zamiast tego pomogła jej uciec? Coś tu nie gra, ktoś kłamie :) Albo wszyscy.

   Usuń
  2. Może Monie większą frajdę sprawiało gnębienie Alison i prześladowanie jej tak jak Alison robiła to jej, niż uśmiercenie jej. Wtedy zabawa by się skończyła. A tak miała ciągła satysfakcję...

   Usuń
  3. no tak, ale hmm... ktoś jednak próbował ją zabić. z jakiegoś powodu uciekła. więc jeśli to była Mona, to po co później pomogła jej uciec? a jeżeli Ali nigdy nie została zaatakowana, to dlaczego uciekła?

   Usuń
 5. Generalnie Aria tak samo jak Ezra interesuje się literatura, książkami i tak dalej. Dzięki wspólnym zainteresowaniom zbliżył się do niej. Ale masz rację, faktycznie to trochę dziwne że nie przeczytała całej książki tylko zaledwie kilka stron. Chociaż z drugiej strony była tak zraniona i wykorzystana przez niego że czytanie tego tylko by pogorszyło jej samopoczucie. A tak przy okazji Ezra nie ma żadnej kopii tej książki żeby dać dziewczynom żeby ją przeczytały? Może by znalazły jakieś wskazówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miał kopię, którą dał Arii, Aria dała ją Ali, a Ali oddała Ezrze mówiąc, że wie, że jest tego więcej. Ezra powiedział, że nawet jeśli, to wykorzystałby brakujące fragmenty tylko i wyłącznie po to, żeby pomóc Arii, na co Ali odpowiedziała, żeby lepiej trzymał je dobrze schowane. znaczy coś ukrywa :D

   Usuń
 6. Jak dla mnie w notatkach chodzi o to, że w książce akcja dzieje się trzy lata po zaginięciu Ali i Aria przez te trzy lata przebywała na Islandii a grupa dziewczyn przez te lata się rozpadła. Nie wiem czy to błąd ale prawdopodobnie było to celowe żeby nam trochę namieszać. Błagam nie zastanawiajcie się już dlaczego Mona pomagała TEJ NOCY Alison. Jeśli naprawdę oglądacie ten serial, powinniście wiedzieć, że to było dla zmyłki i żeby Mona dalej miała kontrolę nad tym gdzie mniej więcej przebywa Ali i co się z nią dzieje. A w 2x13 smsa do Ali mógł wysłać przecież jakiś pomagier Mony, nie wiem, może Lucas...
  Żeby nie było wątpliwości, Mona zaczęła grę z A na reszcie dziewczyn dopiero gdy Aria wróciła, ponieważ bała się ze może stracić Hanne bo znowu zacznie się z nimi przyjaźnić
  To wszystko jest po prostu logiczne.
  Btw Dalej podejrzewam że Ezra nie ma czystego sumienia, z resztą tak samo jak Aria ktora z odcinka na odcinek jest bardziej podejrzana
  Pozdrawiam xx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no ale gdyby nie smsy od A, to nie zaczęłyby się znów przyjaźnić, bo każda poszła w swoją stronę.

   Usuń
  2. Nigdy nie można być pewnym, a po za tym zbliżyły się po pogrzebie Ali i kto wie czy gdyby nie smsy to coś byłoby inaczej. Prawdopodobnie nie. Mona była prześladowana przez Alison i jej przyjaciółki, więc kiedy znowu mogły zacząć się przyjaźnić poczuła się zagrożona, nie chciała być odstawiona na bok(uwierz mi, wiem jak czuje się ktoś kto nagle jest olewany bo pojawię pojawia się ktoś inny) dlatego zaczęła się na nich mścić. Jak dla mnie na początku nie miała w planach Hanny, ale kiedy znowu zaczęła rozmawiać z dziewczynami, postawiła wszystko na jedną kartę bo wiedziała że kłamczuchy są dla niej ważniejsze niż ona. Eh, nie wiem czy to do końca ma sens ale mam nadzieję że zrozumiesz.

   Usuń
 7. Ykhm... Było już gdzieś wyjaśnione, o co chodzi z tymi zapiskami. Należą one do Sary, autorki PLL. Dlaczego ta teoria nie jest trafiona x

  OdpowiedzUsuń
 8. Naprawdę martwi mnie ta nieścisłość. W krótkiej notce nt Arii czytamy, że spędziła z rodziną na Islandii TRZY LATA. Jak słusznie podkreśliłaś, Montgomerowie wyjechali po zaginięciu Alison, czyli mogli być tam zaledwie rok.
  Natomiast w rozdziale czytanym przez A mamy, że Aria siedziała w ten sam sposób co Alison na tym samym stołku ROK po zaginięciu Ali.
  Przecież to nie ma żadnego sensu. . .Nie wiem, czy mam nastawiać się na coś ekstremalnie schizowego czy ten błąd jakimś cudem umknął twórcom.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia