środa, 18 marca 2015

PODSUMOWANIE 5x24!

Za nami przedostatni odcinek PLL. Wiele się w nim działo - praktycznie u każdej z Kłamczuch, ale również u postaci drugoplanowych. Wciąż trwa proces Alison, Hanna nadal przebywa w więzieniu, a Kłamczuchy robią wszystko co w ich mocy aby wyciągnąć przyjaciółkę z więzienia. Żeby nie przedłużać, zapraszam do rozwinięcia :)


Alison
Zacznijmy może od Ali, ponieważ to ona wg mnie była główną postacią w tym odcinku. Już na początku epizodu widzimy, że jej sytuacja niewiele się zmieniła od poprzedniego odcinka. Ali wciąż próbuje znaleźć sposób na przechytrzenie A i tym samym przekonanie ławy przysięgłych o swojej niewinności. Spodobała mi się postawa Alison w tym odcinku. Nie była już osobą myślącą jedynie o sobie, ale przede wszystkim myślącą o przyjaciółkach. Próbowała znaleźć taki sposób na uratowanie własnej skóry aby nie przysporzyć tym dziewczynom kłopotów. 
Ali i Hanna w końcu zaczynają ze sobą współpracować. Muszę przyznać, że bardzo mi tego brakowało. Dziewczyny nie mają jednak zbyt wiele okazji aby przedyskutować ze sobą pewne kwestie, ponieważ stale są pilnowane przez strażniczki. 
W sumie przez cały odcinek próbują znaleźć sposób aby zostać sam na sam i rozwiązać wskazówkę pozostawioną przez Mone (chodzi o anagram, który Kłamczuchy znalazły w jej pokoju). W końcu Ali wpada na pomysł, że jedynym sposobem na to aby mogły ze sobą porozmawiać jest trafienie do szpitala.
Alison najpierw okalecza swoją rękę, a następnie przygniata rękę Hanny. Ich plan skutkuje i dzięki temu udaje im się porozmawiać. Ali próbuje przekazać Hannie notatki z analizą anagramu, lecz jej wiadomość zostaje przechwycona przez prawniczkę.
Właściwie kolejne sceny z udziałem Alison rozgrywają się jedynie w sądzie. Jedynym wyjątkiem jest retrospekcja z dnia, w którym została zamordowana Mona, a w którym Ali przebywała na jakimś placu zabaw. Okazało się, że nie była tam sama i słyszała ją pewna dziewczyna. Niestety jej zeznania nie zostały wzięte pod uwagę przez panią adwokat. Trochę mnie to dziwi. Szanse może i były nikłe, jak sama powiedziała, ale co im szkodziło spróbować? W gorszej sytuacji Alison już nie mogła być, a kto wie... może akurat sędziowie uwierzyliby dziewczynie. Moim zdaniem warto było spróbować i niepotrzebnie zrezygnowała z niej tak szybko.
  
 
 

Ali w końcu decyduje się zeznawać, ale niestety niewiele może jej to już pomóc. Ostatecznie zostaje uznana winną morderstwa Mony. 
Wydaje mi się, że był to najsmutniejszy moment całego odcinku. Nigdy nie myślałam, że będę płakać nad Alison, ale muszę przyznać, że było mi jej bardzo żal i nawet się wzruszyłam. Ali nie jest moją ulubienicą, czasami wręcz jej nienawidzę, ale na pewno nie zasłużyła na to co ją spotkało. Chyba jeszcze nigdy nie widzieliśmy jej tak bezsilnej. Miałam wrażenie, że gdy odwróciła się w stronę dziewczyn, prosiła je aby coś zrobiły, uratowały ją.
Aria
   Pierwsze co rzuciło mi się w oczy w tym odcinku to jej związek z Andrew. Wiem, że wszystko do tego zmierzało, ale wydawało mi się, że skończy się na kilku pocałunkach, a nie na żadnej bliższej relacji. Jednak stało się i chyba można ogłosić to oficjalnie: Aria i Andrew są parą.
U Arii w sumie niewiele się dzieje. Cały odcinek opiera się na tym, że próbuje przekonać Mike'a do tego, aby nie szedł na policję i nikomu nie mówił tego co wie. Utwierdza się w swoim przekonaniu jeszcze bardziej, gdy znajduje w paczcę coś co przypomina język.
To wtedy Aria decyduje się chronić za wszelką cenę Mike'a  i prosi Ezre aby zabrał go z Rosewood. Ezra oczywiście się zgadza, chociaż na początku miałam wrażenie, jakby sam wątpił w ten pomysł.
Hanna
Niewiele było scen z Hanna oprócz tych, w których knuła coś razem z Alison. Przez cały odcinek Hanna była przygnębiona, wycofana i jakby zrezygnowana. Miałam wrażenie, jakby nie wierzyła już w swoje szanse i wiedziała, że i tak skończy w więzieniu. 
Wydaje mi się, że gdyby nie Caleb, Hanna całkowicie by się załamała. Jako jedyny podtrzymywał ją na duchu i w sumie to dzięki niemu jakoś się "trzymała". 
Widać było, że jest podłamana, nawet w trakcie rozmowy z Calebem. Nie chciała rozmawiać o rozprawie, a inne tematy też szły opornie. Caleb próbował ją pocieszyć, podnieść na duchu i nie udawał, że nic się nie dzieje. Nie unikał tematu rozprawy i moim zdaniem postąpił bardzo dobrze. Widać było, że zależało mu na tym, aby pomóc Hannie, wymyślić sposób, który oczyści ją ze stawianych zarzutów. 
Caleb próbował jeszcze namówić Hanne aby powołać na świadka Mike'a, który mógłby oczyścić dziewczyny ze wszystkich zarzutów i raz na zawsze położyć kres sprawkom A. Hanna oczywiście się nie zgadza i tłumaczy to młodym wiekiem Mike'a. Tyle, że one same przecież nie są nie wiadomo ile starsze, więc dla mnie ten argument jest trochę bez sensu. Oczywiście tłumaczyła to jeszcze tym, że A będzie chciało się zemścić na Mike'u i najwyraźniej miała rację.
Spencer i Emily
U Emily raczej niewiele się działo. Razem ze Spencer próbowały odnaleźć dziewczynę, która mogłaby zeznać, że w dniu zabójstwa widziała Ali na placu zabaw. Nie było łatwo,ale upór dziewczyn jak zwykle okazał się przydany. Tylko... no właśnie, nie pamiętam aby Alison opisała jaką dziewczyna miała apaszkę, a one gdy tylko zobaczyły ją w szkolnym korytarzu, od razu wiedziały, że to ona. Chyba nawet nie próbuję doszukiwać się w tym żadnego sensu, bo to przecież PLL :)
 

Podczas rozprawy Alison Spencer (po raz pierwszy od dłuższego czasu) spotyka Toby'ego. Cała sytuacja była dość niezręczna, nikt nie wiedział co powiedzieć, a Toby wyglądał na dość skruszonego. Spencer przyznała się, że podczas pobytu w Londynie spotkała miłego nieznajomego, który pomógł jej przebrnąć przez ich ciężki okres. Wydaje mi się, że to wtedy Toby'emu spadły klapki z oczu i głównie to wyznanie popchnęło go do działania i zawalczenia o Spencer. 
Moim zdaniem Spencer postąpiła idealnie. Dała mu do zrozumienia, że jest mnóstwo facetów, którzy jeśli on nie potrafi i nie chce, chętnie poświęcą jej czas i nie będą na pierwszym miejscu stawiać swojej kariery i musi zacząć działać, jeśli nie chce aby ona "skorzystała z tych ofert".
 
 
 
 

Toby zrozumiał swój błąd. Przyszedł później do Spencer i przyznał, że jest ona dla niego dużo ważniejsza niż kariera. Gotów był nawet zrezygnować dla niej ze służby. Oczywiście cała sytuacja skończyła się jednym wielkim happy-endem w rezultacie, którego otrzymaliśmy to:

Inne ciekawe wydarzenia z odcinka:
1. Powrót Lesli Stone
A jednak namieszała i to jak... . To głównie dzięki jej zeznaniom Alison została skazana. Mam wrażenie, że jej wcześniejsze pojawienie się było dobrze zaplanowaną grą, a nie czystym przypadkiem, jak twierdziła. Od samego początku wiedziała kim są Kłamczuchy, ale chciała to odpowiednio rozegrać. Zeznała, że Mona bała się Alison, która przez całe liceum ją gnębiła i zachowywała się wobec niej okrutnie. To wystarczyło, żeby ją pogrążyć.
2. Zaatakowanie Mike'a
Ezra daje się nakłonić Arii i wyjeżdża z Mike'm do swojego domku. Na miejscu czeka na nich Caleb, który próbuje nakłonić Mike'a aby złożył zeznania.
 
 
Mike od razu się zgadza, lecz Ezra i Caleb zaczynają się o to kłócić. Mike w tym czasie idzie po coś do samochodu i okazuje się, że znika.
 Ezra i Caleb podążają za nim do lasu i ktoś zaczyna strzelać do nich z łuku. 
Słyszymy nawet głos tej osoby (którą pewnie jest A) i ewidentnie jest to głos męski. To chyba znak, że za chwilę dowiemy się kim jest A i nie ma już sensu zmieniać czy nawet ukrywać jego głosu.
Ezrze i Calebowi udaje się jakoś uciec, po czym znajdują Mike'a rannego i przywiązanego do jakiegoś słupa. 
Caleb robi zdjęcie aby mieć dowód przeciwko A. Od razu jadą na policję, gdzie mówią o całym zajściu Tanner. Niestety ona (co wg mnie jest totalnie niepoważne) bagatelizuje całą sprawę i nawet ich wyśmiewa. Miałam wrażenie, że wręcz sugeruje, że cała akcja została zaplanowana przez chłopaków i dlatego w ogóle się tym nie przejęła. A może tak bardzo chciała wysłać do więzienia Kłamczuchy, że kompletnie nie zwracała uwagi na fakty czy na inne tropy.

3. Dziwne zachowanie Andrew
Kiedy Aria nie może dodzwonić się do Mike'a ani Ezry, dzwoni do Andrew z prośbą aby pojechał do domku i sprawdził czy nic im nie jest. On jednak nie odbiera, a potem w trakcie ich kolejnej rozmowy nawiązuje do obozu harcerstwa adwentowego, który wcześniej był wspomniany w scenie, w której A polowało na Ezre i Caleb'a. Albo Andrew jest A (za czym wskazuje również wcześniej wspomniany męski głos A i to, że w tym czasie nie był nieobecny) albo scenarzyści zrobili to specjalnie i próbują odciągnąć naszą uwagę od kogoś innego. 
Tak czy siak, byłam przerażona kiedy to powiedział!
4. Kłamczuchy idą do więzienia
Kiedy sędziowie przysięgli ogłaszają wyrok w sprawie Ali, Tanner stoi z boku, po czym zakuwa w kajdanki Kłamczuchy. Nie wiemy jakie ma dowody, ale muszą być naprawdę twarde. Może chodzi o krew albo coś więcej?

 

Ogólna ocena odcinka: 8/10
Wg mnie odcinek był dobry, ciekawy, sporo się działo i co najważniejsze trzymał w napięciu. Szkoda jedynie tych smutnych momentów.

43 komentarze:

 1. Głupio gdyby Andrew był Big A bo tak mało był w serialu.. Od odcinka w ktorym zaczął pomagać Arii w nauce był już podejrzany... Mam nadzieje że to tylko zbicie nas z tropu.
  Andrew jako Big A byłby tak bez sensu jak Dan jako Gossip Girl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. znowu podsuwają nam łakome kąski i łatwe odpowiedzi, zbliża się finał i nagle Andrew zachowuje się jak nawiedzony, zbliża się do Arii i był super Robin Hoodem z łukiem na obozie. Tak samo było kiedy wszystkie podejrzenia padały na Ezre

   Roza

   Usuń
  2. Też mam taką nadzieję!

   Usuń
  3. zauważyliście na ppczątku poharataną rękę Andrew? Wyglądało jakby wybijał nią szybę (if you know what i mean)

   Usuń
  4. To by było zbyt oczywiste jakby Andrew był A, te wszystkie infromacje są zbyt łatwo podane jak na PLL. Może byc zamieszany w coś ale na pewno nie jest A!

   Usuń
 2. świetnie napisane podsumowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. harcerstwo adwentystyczne, a nie adwentowe XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahahah a sprawdzałam w google :D Właśnie tak się dziwiłam dlaczego tak idealnie dobrali do zbliżających się świąt xD

   Usuń
  2. Adwent jest przed Bożym Narodzeniem, nie przed Wielkanocą więc nie do zbliżających się świąt.

   Usuń
 4. Czy tylko mnie ostatnia scena skojarzyła się z pastorem Tedem, w sensie oświadczył się Ashley, a oświadczyny prowadzą do ślubu. Na końcu był pokazany garnitur z bukiecikiem kwiatów i jakoś tak mi się skojarzyło to ze ślubnym strojem.
  Pewnie to znowu ja widzę coś czego nie ma xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziewczyny kończą liceum, a to kończy się balem (tzw. prom), tam kiedy chłopak przyjeżdża po swoją partnerkę daje jej taki bukiecik na nadgarstek, zwie się to bodajże corsage

   Roza

   Usuń
  2. Dokładnie, zresztą sama Marlene napisała, że będzie bal. Zapewne będzie to bal zorganizowany przez -A, bo.. -A to psychopata :)

   Usuń
  3. może dzięki temu zorientujemy się kim jest A, kiedy któryś chłopak da ten bukiet swojej dziewczynie. o ile w ogóle pojawią się na balu, bo na razie to chyba w więzieniu potańczą ;p

   Usuń
 5. Po pierwsze, na początku sb pomyślałam, że Andrew się nie odzywał, bo wtedy związał Mike'a, ale sb pomyślałam, że to jest zbyt oczywiste żeby on to zrobił. Pewnie miał jeszcze inne mroczne sprawy do załatwienia.
  Po drugie, po prostu jestem zła na tą końcówkę. Dowody. A tworzy te dowody z krwi. Zastanawiam się dlaczego żadna z Kłamczuch do tej pory nie powiedziała, że oddały krew, która została ukradziona> Czy nie mogą powołać na świadka tego zdarzenia jakąś pielęgniarkę, którą przy tym była i zauważyła, że potem tej krwi nie ma? No nie wiem...
  Po trzecie, wkurzyła mnie masakrycznie ta Lesli. Niby tu grała takie niewiątko i była dla niech uprzejma i wyszło szydło z worka. Wiedziałam od początku, że jej przyjazd jest jakiś podejrzany.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniale podsumowanie!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Sara Shepard to była TA Sara Shepard? Autorka? Bo podjarka była, że znowu się pojawia, ale nwm czy to było tylko nazwisko, czy ona jako osoba również..? :o

  OdpowiedzUsuń
 8. dla mnie zachowanie Tanner to jedna wielka porażka, nie wiem kto ja wpuścił do tej policji ale jest beznadziejna. Zamiast potraktować sprawe powaznie to jeszcze ich wykpiła. Ciekawe czy gdyby Mikowi odrabano glowe to tez by sie tak śmiała. Mam nadzieje że w kolejnym odcinku nie będzie jej juz tak do śmiechu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. postaw się w jej sytuacji. każdy dopasowuje zeznania, tak żeby dla niego było najlepiej. ona musi się trzymać faktów i dowodów, a nie zeznań chłopaków aresztowanych dziewczyn. zresztą w przeszłości co chwilę ją okłamywali, więc im nie wierzy i wcale jej się nie dziwię. dziewczyny same sobie nagrabiły włamywaniem się wszędzie i zostawianiem odcisków palców, a ty wjeżdżasz na tanner. to nie jej wina, tylko A.

   Usuń
  2. jedyne, co muszę zarzucić Tanner, to to że WYDAJE SIĘ JEJ, że w beczce jest ciało Mony. jaki ma na to dowód poza jej wydawaniem się? równie dobrze może być tam jakiś zwierzak, a ona znalazła kawałek kości i już zaraz, że to Mona.

   Usuń
  3. Policja w Rosewood w ogóle świetnie działa, albo raczej nie działa. Przecież policja ma program do odzyskiwania wiadomości, zdjęć itd z telefonów i komputerów. Dlaczego nie odzyskają wiadomości z telefonów dziewczyn?!

   Usuń
  4. Bo dzialaja jak policja w polsce :) teraz sobie zartuje ale policja nie ma pojecia o A wiec gdy by dziewczyny wyjawnily ta tajemnice co sie wydarzy w kolejnym odcinku to wiedzieli by co sprawdzac ;)

   Usuń
 9. Czemu każdy tak się skupia na Andrew i strzelaniu z łuku? Przecież to oczywiste, że nie on strzelał, to kolejna zmyłka.
  Na rozprawie był wątek Ali, która dostała nagrodę za strzelanie, zostało to wykorzystane przeciwko niej. Okazało się ostatecznie, że to nie ona strzelała, tylko jakaś koleżanka? współlokatorka? z obozu. Więc pewnie była to CeCe/Bethany/bliźniaczka kogokolwiek czy jakaś inna blondi i tyle. I ta osoba jest teraz A.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hej moze ktoras z autorek bloga moglaby zrobic postac o tym co ali napisala hannie na tej karteczce ? :-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie miałam rzucić takim pomyslem! moze ktos rozpracowałby co jest na tej karteczce? było zblizenie kiedy adwokat ją otworzyła ;)

   Usuń
 11. Coz nie dziwne ze dziewczyny trafil do wiezienia po tym jak sie zachowuja to dziwne ze dopiero teraz ... Czy ona nigdy nie bd sie uczyc na bledach ?! Dlaczego Aria nie mogla wyslac Mike na policje , gdyby to zrobil od razu jak powiedzial Arii mialby na pewno mniejsze glopoty niz teraz , a po za tym a i tak je zastrasza a wiec to dla mnie niedorzeczne . Z ta apaszka to na pewni nawet gdyby Ali ja opisala to poczym mozna stwierdzic ze to akurat ta i dziwny trafem od razu w szkole na drugi dzien zobaczyky ta apaszke ... Nie wspomne juz o sprawie z Andrewem i tak kazdy wie ze Big A nie jest a wiec nie wiem po co to robic ?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chodziło tylko o samą apaszkę ale też o znak na kurtce tej laski, który był taki sam jak tych ludzi na placu zabaw

   Usuń
 12. One nie rozpoznały tej dziewczyny po apaszce (też tak na początku myślałam), tylko wydaje mi się, że po tym logo na jej kurtce. Chłopak, którego spotkały na placu zabaw był z tej drużyny.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje mi sie , ze to faktycznie mogl byc Andrew :) nie ejst A , ale jest takim normalnym stalkerem XDDD byl zazdrosny o to , ze Aria poprosila Ezre o pomoc , wiec mysle ze chcial udowodnic ze chlopak nie bedzie bezpiecnzy z Ezra :) Czremu Alison nie powiedziala na rozprawie ze tylko przejela nagrode, ale jej nie wygrala ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet jakby powiedziała, że nie wygrała tej nagrody to i tak pewnie by jej nie uwierzyli skoro już wcześniej udowodnili, że kłamała w wielu innych kwestiach.

   Usuń
 14. nie słyszałam głosu A, mogłabyś powiedzieć gdzie dokładnie to było? podczas strzelania z łuku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba chodzi o strzelanie. Slychac jakis meski glos w tle ale trudno powiedziec czy to A czy Ezra/Caleb

   Usuń
 15. najlepsza była fryzura Ezry na komisariacie :D

  OdpowiedzUsuń
 16. ja się zastanawiam czy czasem Lesli nie była częścią planu Mony. w końcu jej plan udawania swojej śmierci miał na celu między innymi wyeliminowanie Ali, więc może Lesli była w to zamieszana i jej zeznania były częścią planu Mony. może Lesli nawet nie zdaje sobie sprawy, że Mona naprawdę nie żyje.. albo może jednak zrobią nam psikusa i Mona żyje i Lesli o tym wie. trochę zagmatwanie to opisałam, ale chyba da się to ogarnąć hehe:p / Rosie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tym samym pomyślałam! co do Andrew - wydaje mi się, że scenarzyści specjalnie kreują go teraz na tego złego, żeby odciągnąć naszą uwagę i jeszcze bardziej podsycić ciekawość wobec sezonu szóstego, bo na pewno w 5x25 tego nie wyjaśnią - paulina

   Usuń
  2. czasami jak czytam komentarze to wpadam na rożne ciekawe spostrzeżenia, po przeczytaniu Twojego wpadłam na to: czemu uważamy za pewnik, że Lesli jest kumpelą Mony? Za potwierdzenie mamy tylko jej słowa, może ona właśnie jest tą złą, która wykorzystała szansę, że tyle się dzieje, albo skumała się z Moną żeby być bliżej 'centrum wydarzeń'. Celem 'A' jest żeby wszystkie dziewczyny znalazły się w jednym miejscu (więzienie) żeby, z tego co było na promo, zgarnąć je do gigantycznego domku dla lalek. Lesli przypieczętowała los kłamczuch, więc pomogła 'A'. Czy celowo czy przypadkiem, tego dowiemy się w najbliższym odcinku.


   Roza

   Usuń
 17. Oglądając ten odcinek, stawiam, że Noel to A (co szczerze, nie uważałabym za coś fantastycznego, ponieważ Noel rzadko występuje w serialu) ale połączyłam ze sobą fakt, jak Eza i Caleb szukali Mika i ktoś do nich strzelał z łuku. A na rozprawie - w oczekiwaniu na wynik, Alison przyznała, że ktoś wygrał za nią konkurs strzelania z łuku - mógł być to Noel. Nie musiał. Ale jako pierwsza osoba nasunęła mi sie na myśl. Tracę już głowę, czekam na środę! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przecież Alison powiedziała, że była to koleżanka a nie kolega

   Usuń
 18. "Słyszymy nawet głos tej osoby (którą pewnie jest A) i ewidentnie jest to głos męski" w którym niby momencie to słyszymy?? -K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło mi o sytuację, gdzie do Caleb'a i Ezry ktoś strzela z łuku. W pewnym momencie słyszymy głos "nie widzę ich". Wtedy myślałam, że to A, ale teraz nie jestem pewna. Może to być jeden z chłopaków tyle, że nie widać, jak to mówi

   Usuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy tylko mi się wydaje,ze w ostatniej scenie z A to Aria jest w zamku? Czemu 24 odcinek jest nazwany IM A GOOD GIRL, I AM? Czyżby to nawiązywało do sugestii Arii, żeby to ona poszła do domu Mony, bo wygląda na najmilszą ze wszystkich kłamczuch?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia