środa, 29 lipca 2015

Diabeł się nie urodził, on został stworzony: teoria o Charlesie DiLaurentis

Hej!
Znalazłam świetną teorię o tym dlaczego Charles jest taki jak jest, jak wyglądała jego przeszłość i przez co musiał przejść. Wg mnie jest genialna, dlatego nie przedłużając już, zapraszam do czytania :)

KIM JEST CHARLES DILAURENTIS?
Charles "Charlie" DiLaurentis jest starszym bratem Alison i Jason'a DiLaurentis od którego jest starszy o 15 miesięcy. 

DLACZEGO ZOSTAŁ ODESŁANY DO RADLEY?
Charles był niesłychanie kłopotliwym dzieckiem. Ze wspomnień Kenneth'a wiemy, że w wieku dziewięciu lat próbował utopić w wannie swoją jedenastomiesięczną siostrę, Alison. Kenneth założył, że Charles próbował zabić ją z premedytacją za co odpowiadało m.in. jego dziwne zachowanie.
* Powód 1: Charles mógł mieć problemy natury psychicznej i dla niego takie okazywanie miłości swojej siostrze czy bawienie się z nią w ten sposób nie było niczym dziwnym.
* Powód 2: Charles chciał wykąpać swoją siostrę, zaopiekować się nią, lecz w pewnym momencie wyślizgnęła się z jego rąk. Próbował ją uratować, więc chwycił ją za szyję, ale ta zaczęła płakać i krzyczeć, a Kenneth źle zinterpretował całą sytuację.
* Powód 3: Charles był zazdrosny o Alison i próbował się jej pozbyć.

Charles został następnie przebadany, a później odesłany do Radley, gdzie mieli zapanować nad jego sprawującym problemy zachowaniem. Jessica i Kenneth wmówili Jasonowi, iż Charles nie istniał i jest tylko jego wyimaginowanym przyjacielem, wytworem wyobraźni. Jakiś czas później, Jessica zabrała Charles'a (aka Freddie) z Radley aby urządzić mu przyjęcie urodzinowe na które zabrała również Jason'a i Alison. Wmówiła im, że Freddie jest ich kuzynem. Charles był zachwycony i szczęśliwy czasem jaki mógł spędzić ze swoim rodzeństwem i nie wykazywał żadnych problemów z powodu swojego udawanego imienia. Zapytał Jessice, kiedy będzie mógł wrócić i ucieszył się na możliwość spędzenia z Ali i Jasonem jeszcze więcej czasu. Jessica chcąc spędzać jak najwięcej czasu z synem, zatrudniła się w Radley.

CZY CHARLES POPEŁNIŁ SAMOBÓJSTWO?
Kiedy Charles miał 16 lat, Jessica upozorowała jego śmierć i pomogła mu uciec z Radley, wraz z nową tożsamością. Jessica powiedziała Kennethowi, że ich syn popełnił samobójstwo, a jego ciało zostało skremowane. Ciotka Carol była kolejną osobą, która znała prawdę i która pomagała Jessice ukryć Charles'a.

W JAKI SPOSÓB CHARLES I BETHANY BYLI POWIĄZANI?
Charles był powiązany z Bethany, ponieważ ona też była pacjentką Radley, a więc Jessica również musiała ją znać. Charles'a i Bethany dzieliło 6 lat różnicy.
Bethany była:
- albo dziewczyną Charles'a
- albo kimś kogo traktował jak przyjaciółkę, siostrę.

Jessica zabierała Bethany na wycieczki, ponieważ dzięki temu mogła spędzić czas z synem, a tylko w ten sposób Charles się na to godził. Alison odkryła powiązania swojej matki z Radley i Bethany Young, lecz nie miała pojęcia o istnieniu Charles'a. Namówiła Cece do tego aby odwiedziła ją w Radley, ale Bethany nie ufała ani Jessice, ani Cece/Alison.

CO STAŁO SIĘ TAMTEJ NOCY?
Alison była prześladowana anonimowymi wiadomościami. Mając dość całej sytuacji, postanowiła zdemaskować "A". Obmyśliła cały plan, który przypadał akurat w noc ucieczki Bethany z Radley. Naćpała Kłamczuchy, żeby przekonać się czy któraś z nich stoi za tajemniczymi wiadomościami. Następnie spotkała się z Byronem, Garrettem, Jenna, Toby'm, Ezra, Ian'em i Melissa, żeby ich nastraszyć i przekonać aby dali jej spokój. Kolejną osobą, która była tamtej nocy naćpana, był Jason, który kompletnie odpłynął. Na miejscu była również Cece, która rozmawiała z Melissą. Alison pokłóciła się ze Spencer, która obudziła się jako jedyna i poszła jej szukać. Alison zwabiła Bethany do Rosewood, ponieważ była zazdrosna o jej relację z Jessicą. Za Bethany podążył Charles. W międzyczasie, Melissa pomyliła Bethany z Alison, ponieważ obie nosiły ten sam żółty top, podobnie Cece. Myśląc, że Spencer uderzyła ją śmiertelnie łopatą, Melissa pogrzebała ją żywcem, chcąc chronić swoją siostrę. Alison z kolei, znajdowała się wtedy przed swoim domem, w którego oknie zobaczyła swoją mamę. Jessica wyglądała na przerażoną i chwilę później ktoś uderzył Alison w głowę. Jessica krzyczała "coś ty zrobił?!" do osoby, która uderzyła Alison kamieniem i którą był jej syn - Charles. Był zły na Alison, ponieważ obwiniał ją za to, że został odesłany do Radley. Do tego wszystkiego, obwiniał ją za śmierć Bethany. Jessica zakładając, że Alison nie żyje, zakopała ciało córki, by chronić swojego syna. W Tamtą Noc Alison miała 15 lat, Bethany 17, a Charles 23. Charles uciekł, mając wyrzuty sumienia z powodu zamordowania swojej siostry i będąc przepełniony żalem przez to, że stracił jedną z najbliższych osób. Alison uratowała Pani Grunwald, zawiozła ją do szpitala, lecz Ali uciekła i wpadła na Mone, która zasugerowała jej aby sfałszowała własną śmierć. Alison nie miała pojęcia, że to Mona jest A, tak samo jak Charles nie miał pojęcia, że Alison żyje.
KIEDY WKROCZYŁO "ORYGINALNE A"?
Po tym jak Alison zniknęła, Kłamczuchy oddaliły się od siebie. Aria wyjechała z rodziną do Islandii, a Hanna zaprzyjaźniła się z Moną. Po powrocie Arii, Mona znów zaczęła być A i prześladowała dziewczyny, ponieważ nie chciała aby znów były paczką przyjaciół przez co mogłaby stracić Hanne. Jej plan nie wypalił, ponieważ wiadomości od A zbliżyły je tylko do siebie. Po pewnym czasie Kłamczuchy dowiedziały się, że to Mona jest A przez co m.in. wylądowała w Radley.
DLACZEGO CHARLES UKRADŁ GRĘ OD MONY PO TYM JAK ZOSTAŁA UMIESZCZONA W RADLEY?
Przez cały ten czas, Charles uważał, że Alison nie żyje. Zmieniło się to dopiero, gdy spotkał Mone w Radley.
* Opcja 1: Charles odwiedził Mone w Radley posługując się swoją nową tożsamością.
* Opcja 2: Charles pracował w Radley i spotkał Mone przypadkowo bądź specjalnie.
* Opcja 3: Charles wysłał kogoś do Radley, żeby spotkał/a się z Moną.
Monie podawano bardzo silne leki podczas terapii w Radley, m.in. za sprawą których wygadała Charlesowi, że Alison żyje. Opowiedziała mu również o A. Charles zorientował się, że Kłamczuchy były bardzo związane z Alison i teraz poszukują odpowiedzi, które wyjaśnią jej tajemniczą śmierć. Chcąc zwabić Ali z powrotem do miasteczka, ukradł grę Monie i prześladował Kłamczuchy mając nadzieję, że to wywabi ją z ukrycia. Kłamczuchy dowiedziały się w końcu, że Ali żyje i przekonały ją do powrotu do Rosewood. Chwilę po jej powrocie, została zamordowana Jessica. Najprawdopodobniej przez Charles'a.
Powody dla których Charles mógłby zabić Jessice:
* Powód 1: Jessica nie chciała go dłużej chronić.
*Powód 2: Jessica groziła, że ujawni jego tożsamość.
*Powód 3: Charles myślał, że Jessica okłamała go, zrobiła z niego głupca i upozorowała śmierć Alison każąc mu wierzyć, że to on ją zabił.
*Powód 4: Charles wściekł się na swoją matkę za to, że pogrzebała jego siostrę żywcem.
*Powód 5: Charles chciał wrobić kogoś w zamordowanie swojej matki.
*Powód 6: Charles kazał jej lub pomógł upozorować jej śmierć.
Jeżeli Jessica została zamordowana przez kogoś innego, to prawdopodobnie ta osoba jest wrogiem Charles'a i chciała obciążyć go całą winą.
DLACZEGO CZŁONKOWIE N.A.T. RÓWNIEŻ BYLI PRZEŚLADOWANI AŻ W KOŃCU UMARLI?
 * Powód 1: Charles chciał ich ukarać za wpakowanie Alison w kłopoty.
* Powód 2: Charles chciał ich ukarać za zrzucenie winy na Jason'a.
*Powód 3: Charles chciał ukarać wszystkich, którzy mieli związek z Tamtą Nocą.
*Powód 4: Charles nie miał pojęcia kto stoi za śmiercią Bethany, dlatego mścił się na wszystkich.
DLACZEGO CHARLES NADAL PRZEŚLADOWAŁ KŁAMCZUCHY?
Charles prześladował Kłamczuchy, żeby wyciągnąć informacje o Alison, lecz przez cały ten czas był obecny w ich życiu tylko pod inną postacią.
*Powód 1: Charles w końcu zaczął mieć na ich punkcie obsesję i traktował je jak swoje lalki. Porwał je aby być blisko nich. Nie chciał pozwolić im odejść, ponieważ zaczęły stanowić część jego życia. Poniekąd nie rozumiał ich gniewu (z powodu swoich zaburzeń psychicznych), bo jego zdaniem nie robił nic złego. Tym bardziej, że chciał jedynie zbliżyć się do Alison. Teraz jest przerażony tym, że odkryją jego tożsamość.
*Powód 2: Charles myślał, że Kłamczuchy wiedziały o planach Alison względem Bethany. Założył, że to jedna z nich ją zabiła, a później pomogła ukryć się Alison.
*Powód 3: Charles próbował zaprzyjaźnić się z Kłamczuchami, ale został odrzucony i dlatego się mścił.
*Powód 4: Gdyby Charles nie został odesłany do Radley, to znałby Kłamczuchy tak samo jak Jason. Uważał je za coś interesującego, fascynującego co chciał bliżej poznać i co zapełniłoby pustkę po Ali.
DLACZEGO CHARLES CHCIAŁ WRÓCIĆ?
Charles przez całe swoje życie był ukrywany. Spotykał się z Jessicą, która pozwoliła Kennethowi na odesłanie go do Radley i rozdzielenie z rodzeństwem. Jason nie ma dobrych kontaktów z Kennethem, natomiast Alison jest jego ulubienicą. Dodatkowo wmówiono Jasonowi, że Charles nie istnieje i był tylko wytworem jego wyobraźni. Charles chciał ukarać za wszystko Kenneth'a poprzez skrzywdzenie Alison, a z Jason'em chciał odnowić kontakty, ponieważ był on jedynym członkiem rodziny, który go nie odrzucił. Dlatego chciał się spotkać z Jason'em. Jest już zmęczony ciągłym ukrywaniem się i chciałby znów mieć prawdziwą rodzinę.
PORTRET PSYCHOLOGICZNY CHARLES'A:
- manipulator
- mściwy
- sadysta
- przepełniony obsesją
- zorganizowany
- perfekcjonista
- czuje się niezrozumiany, samotny, odizolowany
- ma problemy z wyrażaniem uczuć
- boi się odrzucenia
- impulsywny, nerwowy
- ma problemy w sferze komunikacji
- nieufny
- czuje się zdradzony
- jego dzieciństwo było pełne strachu
- boi się ujawnić
* * * * * 
Przyznam, że bardzo mi się podoba ta teoria, a raczej zbieranina przemyśleń itd. Jest solidna, poukładana i nie panuje w niej chaos, jak to bywa w przypadku innych teorii. Wszystko ze sobą współgra. Na dodatek opiera się na faktach (teoriach też) i przewiduje różne scenariusze. Mamy wszystkie informacje w jednym miejscu.
Myślę, że wielkim plusem jest też portret psychologiczny Charles'a. Nie widziałam go nigdy w innych teoriach.
Mam nadzieję, że Wam również się podoba :)

36 komentarzy:

 1. WREN JEST A!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Świetna teoria, szczególnie podoba mi się wyjaśnienie co stało się tamtej nocy :) Całość spójna i ciekawa, podoba mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tej teori wynika, że Beth została pierwsza zakopana, a dopiero potem Ali, no ale przecież ciała były pogrzebane w jednym miejscu, więc to by się nie zgadzało *,*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiemy która była pierwsza...

   Usuń
  2. Pierwsza powinna być Alison, ale z tego by wynikało, że Melissa siedziała w tych krzakach bardzo długo... A jeśli tak rzeczywiście by było, to musiała by widzieć śmierć i napastnika Alison, a potem Jessice, która ją zakopuje. Potem pani Grunwald wyciągnęła ja z ziemi i dopiero potem Mel mogłaby zakopać Bethany...
   Coś się tu nie zgadza i to nawet bardzo...

   Usuń
  3. Pisałam to na telefonie, wiec wybaczcie, że wypowiedź nie jest składna :/

   Usuń
  4. Zgadzam się z osobą powyżej. Też właśnie miałam kiedyś teorię, że Charles uderzył Ali mszcząc się w ten sposób za śmierć Bethany, ale gdy dłużej nad tym pomyślałam to pewne fakty się nie zgadzały. W końcu dziura, w której została pogrzebana Bathany musiała być pusta, więc to znaczy, że najpierw Alison została zakopana przez swoją matkę, potem Grunwald ją uratowała no i dopiero wtedy ktoś zabija Bethany, a Melissa ją zakopuje i rok później zostaje znaleziona.

   Usuń
  5. Ta cała noc jest bez sensu. Mel widzi Spencer, która ciągnie łopatę, wraca i zakopuje Bethany. A przecież w tym czasie Alison jeszcze żyje!

   Usuń
  6. Mnie się wydaje, że jeszcze sporo nie wiemy o tej nocy, więc póki co możemy jedynie spekulować

   Usuń
 4. bardzo fajna i czytelna teoria. Od zawsze uważałam, że kłamczuchom dostaje się za to, że były /są przyjaciółkami Ali. Wcześniej A chciało by wyszły one z ukrycia, a potem "polubiło" tę zabawę mają w sobie pierwiastek sadysty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Za długie nie czytam :PP

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale skomentować to się chciało? :P

   Usuń
 6. Mam pytanie skoro rodzice Jasona wmówili mu, że Charlie to zmyslony przyjaciel, to jak Jason mógł go nie poznać ,gdy poźniej Jessica zabierała go na spotkania z nim? Chyba aż tak się nie zmienił? O.o
  K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czarny Kapturek29 lipca 2015 15:07

   Odbyłam na forum już długą dyskusję na ten temat z jedną z użytkowniczek. Nie wiem jak to wytłumaczyć poza tym,że Marlena uznała,że widzowie uwierzą,że 8 letni chłopak po 3 latach może nie poznać w "kuzynie" własnego brata. Dla mnie śmiech na sali i dziura w scenariuszu. No chyba,że Freddie to nie Charles,ale wątpię.
   Jeszcze brakuje motywu bliźniąt i wkrótce okaże się,ze Mrs D miała 4 dzieci i pełno romansów...

   Usuń
  2. A wiesz, że myślałam o tym samy, gdy pisałam o ich spotkaniu? Sama tego nie rozumiem, ale może dopiero po tym spotkaniu zaczęli bardziej mu wmawiać, że Charles to tylko wyimaginowany przyjaciel

   Usuń
  3. błąd jakich setki w tym serialu.... czemu szukacie na sile logiki w czyms, co jest jej do reszty pozbawione?

   Usuń
 7. Nie wiem czy można to nazwać teorią, jest to jak dla mnie bardziej poukładana w logiczną całość kupa informacji, nie ma tu podanej możliwej osoby, która jest Charles, bardziej co siedzi w głowie A i co było jego motywem. Na wiele rzeczy by nie wpadła dlatego tym bardziej cieszę się z tej notki. Naprawdę super :D
  http://tajemniceely.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem wiem, dlatego napisałam, że jest to poniekąd teoria albo zbieranina informacji

   Usuń
 8. Nareszcie wszystko rozumiem! W tej teori jest wszystko poukładane od początku aż do teraz co mnie bardzo cieszy bo jeszcze wczoraj dalej ogładałam pll myśląc że jeszcze nic nie wiem i nie rozumiem z całej tej nocy itd

  OdpowiedzUsuń
 9. denerwuje mnie to że teraz A jest zupełnie inne niż w pierwszych sezonach. A zawsze było o krok przed wszystkimi, więc nie mogłoby się zdarzyć, że dziewczyny odkryły jego tożsamość a on by tego nie chciał. Musiał mieć to wszytko zaplanowane. A nigdy nie robi nic przypadkowo.

  OdpowiedzUsuń
 10. skoro mona wiedziała Że Ali tylko upozorowała swoją śmierć.. to dlaczego od razu dziewczynom tego nie powiedziała, Jak sama była już celem 'Big A' ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że Mona do samego końca łudziła się, że odzyska swoją grę i być może dowie się kim jest BigA

   Usuń
 11. Wyśle ktoś linka do najnowszego odcinka z polskimi napisami jak będzie?

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobra teoria:) podoba mi sie sposob jej przedstawienia. Nic sie nie zlewa,wszystko jest czytelne i ladnie przedstawione:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Hej! Niedawno zaczęłam czytać serię PLL i skończyłam 3 część. W bibliotece nie ma 4 części, więc chciałabym prosić, czy mogłabyś mi wysłać ebooka (najlepiej w formie pdf) na mój adres email? Nawet jeżeli nie masz takiej możliwości to proszę, skontaktuj się ze mną poprzez emaila: atomowaagnes@interia.pl

  Czekam na twój mail i z góry dziękuję :D

  OdpowiedzUsuń
 14. już głowa mnie boli od tych wszystkich teorii :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Charles musi być czymś w roli lekarza, bo zaczipował dziewczyny. Może mi się wydaje, ale do maści dla Emily też łatwo by się dostał wtedy....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale niekoniecznie- spójrz, dziewczyny same sobie te czipy wyciągnęły, a nie mają wykształcenia lekarza. Z maścią Emily masz rację, ale - A dostało się także do chińskiej potrawy, czy płatków śniadaniowych i to wcale nie oznacza, że pracuje w wytwórni płatków czy chińskiej knajpie :)

   Usuń
 16. Może Bethany uderzyła Alison, a Charles w ramach zemsty uderzył Bethany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A moze bylo tak, że Charles uderzyl Alison poniewaz sadzil, ze to Bethany? Dziewczyny byly tak samo ubrane Beth mogla go oszukac, ze lubi Ali a potem chcirc zabic i Czarli sie dowiedzial i sie rozdzielili i ja pomylil. To by bylo logiczne bo zauwazyl ze dziewczyna stoi na srodku, a Ali powinna od razu wejsc do domu bez zastanowienia

   Usuń
 17. Rewelacyjnie układa wszystkie najważniejsze informacje w głowie :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Super teoria/spostrzeżenie. Myślę, że właśnie tak to się wyjaśni.
  Ta jedna noc była ciekawsza niż całe moje życie ;_; Ale najśmieszniejsze w PLL jest to, że mamy 6 sezon a nie wyjaśniony został wątek z s a m e g o początku :')

  OdpowiedzUsuń
 19. Dla mnie tak przedstawione motywy dręczenia Kłamczuch (bo były koleżankami Alison) i NATu są bardzo słabiutkie...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia