piątek, 19 lutego 2016

The Two Crows

Hej :) 
W ostatnim odcinku Tanner wspomniała o tym, że Charlotte odebrała telefon z restauracji o nazwie The Two Crows. Wygooglowałam tę frazę i napotkałam dwie ciekawe pozycje. Pierwszą z nich jest szkocka, pradawna legenda, natomiast drugą jest piosenka - parafrazą tejże legendy, napisaną w bardziej przystępny sposób. 
Rozwijajcie jeśli jesteście ciekawi, jak one brzmią, jak ja je zinterpretowałam i co ciekawego mogą wnieść w zabójstwo Charlotte.


Najpierw tekst oryginalny, a więc stara, szkocka legenda o krukach:

Dwa Kruki

Kiedy raz szedłem pośród gór

Słyszałem kruczych głosów chór

I jeden rzekł tak do drugiego:
Gdzie dzisiaj zjemy coś dobrego?


Jest tuż za groblą, pośród brzóz

Zabity rycerz, zimny już

Że zginął tam, nikt nie wie tego

Tylko sokół, pies i dama serca jegoNa polowanie pobiegł pies

I sokół wnet odleciał też

Jego pani innego rycerza kocha

Więc możemy zjeść dziś niezły obiadTy na jego udzie możesz siąść

Ja jego jasne oczy chcę wziąć

A lokiem pięknych, złotych włosów

Naprawimy nasze gniazdo w końcuI chociaż brzmiał żałobny dzwon

Nie dowie się nikt, gdzież zniknął on

A pośród jego gnijących kości

Wiatr będzie wiał po kres wiecznościA teraz tekst piosenki zespołu The Corries:

Jak szedłem sam
Usłyszałem jak dwa kruki płaczą i jęczą
Jeden do drugiego powiedział
Dokąd dziś powinniśmy iść i zjeść obiad?
Dokąd dziś powinniśmy iść i zjeść obiad?

Za tamtą starą wysoką groblą
Wiem że tam leży zamordowany rycerz
I nikt nie wie że on tam leży
Oprócz jego jastrzębia i jego psa i jego pani pięknej
Jego jastrzębia i jego psa i jego pani pięknej

Jego pies na polowanie pobiegł
Jego jastrząb by przynieść dzikie ptactwo
Jego pani kocha innego rycerza
Więc możemy uczynić nasz obiad słodkim
Więc możemy uczynić nasz obiad słodkim

Więc ty możesz usiąść na jego białym udzie
A ja wydziobię jego ładne niebieskie oczy
A z lokiem jego złocistych włosów
Naprawimy nasze gniazdo gdy stanie się nagie
Naprawimy nasze gniazdo gdy stanie się nagie

Niejeden będzie za nim lamentował
Lecz żaden nie będzie wiedział dokąd on poszedł
A tam nad jego kośćmi, gdy leżą nagie
Wiatr będzie wiał na zawsze
Wiatr będzie wiał na zawsze

* * * * * 
Przesłanie w obu przypadkach jest to samo, lecz może ktoś wolał drugą lub pierwszą wersję, dlatego dodałam obie.
Legenda, jak i piosenka opowiadają o motywie popełnionego morderstwa oraz o tym, jak, kruki znajdują bezbronną ofiarę, czekają aż znajdzie się zupełnie sama i wtedy atakują aby "zjeść" jej zwłoki.
 Przypomina to bardzo wątek z Charlotte - czekano aż opuści szpital, przestanie znajdować się w bezpiecznym i strzeżonym miejscu, nikt nie będzie jej pilnował i wtedy wykorzystano okazję aby ją skrzywdzić. Jedyną różnicą jest to, że zarówno w legendzie, jak i w piosence jest mowa o tym, że ofiarą jest rycerz a więc ktoś szlachetny. Charlotte miała wiele za uszami, ale czy tym sposobem scenarzyści próbują nam powiedzieć, że jest ona kolejną ofiarą i wcale nie była tak zła, jak nam przedstawiono?
Co jeszcze zauważyłam, to to, że sama nazwa restauracji jest złym omenem. Jakby morderca zadrwił z Charlotte dzwoniąc akurat z tamtego miejsca. Jakby chciał jej przekazać, że zginie tak samo, jak rycerz z legendy, a on będzie jej krukiem. A może to scenarzyści próbują nam powiedzieć, że śmierć Charlotte planowano już od dawna lub legenda stanowi swojego rodzaju klucz odpowiedzi do nurtujących nas pytań.
Mowa jest też o "jego pięknej pani", czyli wiemy z legendy, jak i z piosenki, iż rycerz kochał kogoś bez wzajemności. Może Charlotte pokochała dr Rollinsa, ale ten zakochał się w Ali? Więc to on byłby jej "piękną panią"? 
Sam wygląd rycerza i Charlotte również się zgadza. Oboje mieli niebieskie oczy i złociste, blond włosy, czyli możemy być pewni, że naszym rycerzem jest Charlotte.

Jeśli wyłapaliście coś jeszcze z legendy lub piosenki, to dzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach :) 

16 komentarzy:

 1. Świetne. Tęskniłam za takimi notkami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super notka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ile ty masz lat, że nie umiesz nawet zinterpretować wiersza DOSŁOWNIE jest tam napisane, że rycerz już nie żyje, leży ZIMNY. Więc wiersz nie jest o żadnym zamiarze morderstwa tylko o zjedzeniu zwłok przez kruki!!! To istotna rożnica jeśli odnieść to do serialu. Można wam wybaczyć błedy w tłumaczeniu angielskich teorii ale to już lekka przesada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło mi o to, że legenda, jak i piosenka opowiadają o motywie popełnienia morderstwa. Głównym wątkiem jest morderstwo, a kruki wykorzystują to, czekają aż ofiara znajdzie się sama i wtedy pastwią się nad jej zwłokami. Myślałam, że to logiczne, ale zmienię, bo widzę, że najwyraźniej nie

   Usuń
 4. Rycerza w legendzie nie zabiły kruki! Tylko zjadły zwłoki a zabił go ktoś inny bo leżał już nie żywy. Odniesienie do serialu jest takie, że z pewnością inna osoba zabila Cece i inna zrzuciła ją z wieży pozorując samobójstwo (kruki).

  "Legenda, jak i piosenka opowiadają o zamierzeniu popełnienia morderstwa. Kruki znajdują bezbronną ofiarę, czekają aż znajdzie się zupełnie sama i wtedy atakują.
  Przypomina to bardzo wątek z Charlotte - czekano aż opuści szpital, przestanie znajdować się w bezpiecznym i strzeżonym miejscu, nikt nie będzie jej pilnował i wtedy wykorzystano okazję aby ją skrzywdzić."
  To co piszesz, jest w tej sytuacji śmieszne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w połowie. Ktoś zabił rycerza, ale najpierw czekał aż rycerz znajdzie się sam czyli wypędzono go tak żeby był bezbronny i dopiero wtedy zaatakowano. A kruki to zwykłe szakale które żerują na czyjejś śmierci

   Usuń
 5. Genialny post ! Brawo :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem najlepsza w interpretacji tego typu rzeczy, ale zwróciłabym uwagę na postacie psa, sokoła i pięknej pani.
  Pies jest symbolem wierności, przyjaźni, przywiązania, ale także i jest symbolem egoizmu, pochlebstw. Jest pośrednikiem między światem żywych i zmarłych.
  Sokół symbolizuje wojowniczą duszę, jest symbolem sprawności i bezwzględności, a także jest uznawany za symbol mostu między niebem a ziemią.
  W serialu "psem" może być bliska osoba CeCe,wierząca w jej niewinność, wspierająca ją lub może taka, która udawała tylko sympatię aby zyskać jakieś korzyści.
  "Sokołem" jest ktoś kto walczy do samego końca, niekoniecznie stosując się do zasad. Tutaj pasuje mi Mona.
  Zarówno pies jak i sokół po śmierci swojego rycerza opuściły go/zapomniały o nim. Być może współpracowały z CeCe kiedy była A, a po jej śmierci nic już ich nie trzymało.
  Wiem, że to co napisałam jest dość chaotyczne i nie jest to wszystko bo np.symbolika obu zwierząt jest doś obszerna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetne :) Tak myślałam, że i one muszą coś oznaczać ale nie wiedziałam co

   Usuń
 7. Szkoda tylko, że takich legend, ukrytych symboli, znaczących imion i nazwisk, nawiązań do książek, filmów, plakatów, bajek, spektakli i postaci historycznych było już na pęczki i nigdy nic z tego nie wynikało. Dziwię się, że jeszcze Wam się chce analizować takie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomimo tego fajne jest zagłębianie się w takie sprawy

   Usuń
 8. Fajny ciekawy post ale moim zdaniem skoro Cece odebrała ten telefon i z kimś rozmawiała te 3 min i potem pojechała na spotkanie to musiała znać tę osobę.No litości ale serio Tanner pyta Ali a potem Ali pyta dziewczyny czy coś mówi im nazwa tej restauracji jakby no nie wiem nie mogli sprawdzić kto dzwonil do Charlotte w tym dniu z tej restauracji jakby no nie wiem było to takie trudne .No ale co ja się dziwię jak do tej pory Tanner nie rozwiązała sprawy śmierci mrs Dilaurentis choć mineło już 5 lat.

  OdpowiedzUsuń
 9. W legendzie tez jest mowa o dzwonie a w koncu pierwsza wesja bylo ze Cece spadla z dzwonnicy moze to trz byc jakis znakiem

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia