sobota, 28 lutego 2015

Analiza tekstu z Biblii!

W poprzednim poście pisałam o możliwych osobach, które mogły przynieść egzemplarze Biblii, a teraz przetłumaczę jej treść i zanalizuję wszystko :)
Zaczynamy!

"Ich wino jest jadem smoków, gwałtowną trucizną żmijową".
Wino jest często odczytywane jako owoc czyjejś pracy, jej efekt. Możemy, więc domyślić się że domniemane wino to "ich" działanie, które jest bardzo szkodliwe, wręcz śmiercionośne! Myślę, że chodzi tutaj o to, że za każdym razem jak Kłamczuchy dowiadują się czegoś więcej to ktoś zostaje zamordowany, bo oczywiście A. nie lubi jak ktoś wie więcej niż powinien.

"Czy nie jest to u Mnie schowane, opatrzone pieczęcią w mych skarbach? "
W moim rozumieniu i połączeniu z serialem oznacza to coś w stylu "Czy ten sekret nie jest ze mną bezpieczny, poza zasięgiem?", co podobne jest do cytatu Alison "Kiedy coś ukrywam, zostaje to ukryte dopóki tego nie znajdę". Tak czy siak teraz dziewczyna dostała wiadomość w więzieniu "Mona powiedziała wszystko" i obawia się, że A ma jeszcze wiele informacji których może użyć przeciwko niej. Nie jestem zwolennikiem teorii głoszącej, że Ali to A, ale z pewnością ona i Mona znają informację, której jeszcze nie są gotowe wyznać a która może przysporzyć więcej szkód niż pożytku. 


"Moja jest odpłata i kara, w dniu, gdy się noga ich potknie. Nadchodzi bowiem dzień klęski, los ich gotowy, już blisko". 
Okej, w tym momencie są dwie opcje jak dla mnie. Może być to wiadomość od A zwiastująca kłopoty Kłamczuch, albo może to być zapowiedź dnia w którym A. zaliczy jakąś wpadkę i w końcu zostanie złapany. Osobiście myślę, że to wiadomość od prześladowcy- w końcu to on szykował egzemplarze, nie bez powodu wybrał sobie akurat ten fragment.

"Bo Pan swój naród obroni, litość okaże swym sługom; gdy ujrzy, że ręka omdlała, że niewolników już nie ma ni wolnych."
Kolejny raz może istnieć tu pewne połączenie między Alison a A. Wzmianka o sądzeniu ludzi może oznaczać sprawę ich obrony. Jeśli dokonamy dobrej analizy to pasuje to do Alison! Z tego co opowiadała chciała tylko chronić dziewczyny i pomagać im, pomimo iż miało to negatywne skutki w praktyce. Okazanie litości sługom łączy się z żałowaniem jakie demony wplotła w życie przyjaciółek. W 5x21 przeprosiła Hannę i w końcu przyznała się do tego ile problemów spowodowała. I analiza ostatniego zdania: Alison zdaje sobie sprawę w jakim zarówno ona jak i pozostałe Kłamczuchy są położeniu- nie mają nad niczym kontroli i wszystko jest ryzykowne. Ostatnio dziewczyna zdała sobie z tego sprawę i uzmysłowiła sobie, że teraz musi chronić przyjaciółki aby w jakiś sposób odkupić swoje winy.

To wszystko, ale mam dla Was pewien bonusowy fragment. Co prawda jest z następnej strony Biblii, ale do niego również można przytoczyć interesujące wnioski! :)

"Patrzcie teraz, że Ja jestem, Ja jeden, i nie ma ze Mną żadnego boga. 
Ja zabijam i Ja sam ożywiam, 
Ja ranię i Ja sam uzdrawiam, że nikt z mojej ręki nie uwalnia."

Z tego wynika, że A. uważa siebie za Boga! Bóg jest wszechmogący i jest wszędzie, wie wszystko, ma nad wszystkim kontrolę- nie da się ukryć, że ten opis przypomina naszego kochanego A.
Pierwsza linijka moim zdaniem może oznaczać, że A. już wcale nie jest takie łagodne jak było na początku i nie ma zamiaru pogrywać w gierki, jest teraz dużo niebezpieczniejsze i stanowi o wiele większe zagrożenie dla Kłamczuch. 
Druga linijka- są spoilery, że Mona tak naprawdę żyje i jest zamknięta w domu dla lalek, który będzie w finale sezonu; nie wiemy czy to prawda, ale jeśli to już mamy wytłumaczenie tego fragmentu. A. potrafi sprawić, że ktoś dla innych jest martwy, a potem jeśli ma on ochotę uwalnia, metaforycznie przywraca do życia. 
I ostatnia linijka: Jeśli A. uzdrawia to oznacza, że nie może być w gruncie rzeczy takie złe. Bardzo ciężko mówić tak o prześladowcy, który stoi za śmiercią wielu ludzi i uprzykrza życie grupie dziewcząt, ale nie wiemy nic o nim, może po ujawnieniu jego/jej tożsamości ta osoba będzie pracowała nad odkupieniem swoich win? Może będzie chciała aby Kłamczuchy jej przebaczyły?

Co myślicie kochani? Pewnie uważacie, że bez sensu dodałam tak sobie ten ostatni fragment ale aż się nie mogłam powstrzymać haha! :D 
Oczywiście te tłumaczenia należy traktować z przymrużeniem oka- nie wiadomo czy ta Biblia ma jakiekolwiek głębsze znaczenie aczkolwiek przyznam Wam szczerze, że lubię siedzieć w takich ciekawostkach i mało tradycyjnych teoriach :)
Jeśli możecie to do każdego z fragmentów dopiszcie co według Was oznacza, jestem baardzo ciekawa Waszych pomysłów, zawsze zaskakujecie! <3 
Dobrej nocki Wam życzę <3

13 komentarzy:

 1. To samo pojawiło się na http://all-about-pretty-little-liars.blogspot.com/ dzień wcześniej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to kluczowy moment ostatniego odc. Nie dziwie się i nie zdziwiła bym się gdyby na jeszcze innym blogu pojawiła się podobna notka...

   Usuń
  2. Nie czytam blogów o PLL prócz pll-fansite, a notka jest z tumblra o czym zapomniałam wspomnieć, przepraszam :/

   Usuń
  3. powinnaś umieszczać linki do źródeł ;)

   Usuń
 2. mi się wydaje, że chodzi o to, że kłamczuchy w końcu spotka kara za wszystkie kłamstwa i przewinienia i może to być nawiązanie do rozprawy sądowej ali - paulina

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak już iść na całość to w ostatnim fragmencie "i ja sam uzdrawiam" możemy odczytać dosłownie.. Mi na myśl od razu przyszło, że uzdrawia lekarz, a jakiego doktorka ciągle podejrzewamy?!;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale Wrena już od dawna nie ma w serialu, więc to by nie pasowało - paulina

   Usuń
  2. Nie ma go w serialu, ale nie wiadomo, czy nie ma go w Rosewood

   Usuń
 4. Bardzo ciekawa notka. Ciesze się ze poruszyłaś ten temat :) Interpretując pierwszy cytat, jak dla mnie na pierwszy rzut oka wysuwa się słowo SMOKI. I tu warto się zastanowić co symbolizuje smok? Jego symbolika jest biblijna. Wbrew pozorom, gdyby dobrze przeczytać Stary Testament, to jest w nim bardzo dużo o smokach. Niejasności natomiast zaczynają się w momencie ustalania, czym te smoki były w Biblii, a czym one są w serialu? Czy są realnymi groźnymi stworzeniami których normalnie się nie widuje, czy chodzi tu o szatana, który dla autorów biblijnych były czymś powszednim? W Biblii smok uosabia zazwyczaj zło. Według wielu mitów smoki obdarzone były dużą inteligencją, potrafiły posługiwać się magią, znały ludzką mowę, a także ziały ogniem. Poza tym posiadały lub strzegły rozmaitych skarbów bądz tajemnic czy sekretów. A przecież Bethany Young umieszczała smoki na swoich rysunkach. Czyli te wszystkie smoki, stwory czy atrybuty szatana na rysunkach Bethany maja wyraźne odniesienie do Biblii i przede wszystkim do Jessiki DiLourentis, której Bethany dorysowala szatanskie rogi na swoim rysunku. Ale obie panie hipotetycznie nie żyją. Więc kogo przedstawiala Betany jako smoka?

  Znalazłam również interpretacje całego rozdziału 32 z Księgi Powtórzonego Prawa:
  "Gdy Mojżesz skończył wygłaszać te słowa, powiedział, żeby wzięli je sobie do serca i nakazali swoim dzieciom pilnie ich strzec, jest ono bowiem ich życiem. Potem rzekł Pan do Mojżesza, żeby wstąpił na górę Nebo naprzeciw Jerycha i spojrzał na ziemię Kanaan. Umrze Mojżesz na tej górze i połączy się ze swymi przodkami."
  Nie wiem jak jest pisane to słowo w języku angielskim czy tez hebrajskim ale czy tylko dla mnie nazwa Kanaan kojarzy się z nazwiskiem uroczego Noela Khanna ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam wrażenie, że jak dziewczyny wejdą do domu lalek zobaczą zwłoki Mony przepranej w strój lalki i np. siedzącej przy stole i popijającej herbatkę. Przypoimana mi siejak kiedyś w jednym serialu był odc o gościu, który porywał kobiety, paraliżował je wstrzykując coś im i robił sobie z nich żywe lalki dopóki nie umarły

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. strasznie jestem ciekawa, co to za serial!

   Usuń
  2. Zabojcze umysly :D ale nie mam pojecia, ktory to byl sezon, a tym bardziej odcinek :(

   Usuń
 6. Wow jestem pod wrażeniem Wasz blog w końcu ozyl i pojawiają się mega ciekawe notki!oby tak dalej, pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia