wtorek, 5 maja 2015

Powrót Pigtuni

W promo najnowszego sezonu w scenie, w której Aria czyta gazetę, mogliśmy zobaczyć wielki comeback Pigtuni. Świnka pojawia się dość często w PLL, lecz najczęściej jest schowana gdzieś po kątach, więc musimy wytężać wzrok aby ją dojrzeć. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jej tajemnicza rola. Marlene powiedziała kiedyś, że maskotka pełni bardzo ważną rolę w serialu. Jaką? Postaram się to wyjaśnić.
Okazuje się, że maskotki z podobizną świnki pomagają ludziom z zaburzeniami psychicznymi, ludziom, którzy przeżyli jakąś traumatyczną sytuację i nie potrafią sobie z nią poradzić lub ludziom, którzy stale żyją w stresie. Jest to fakt udowodniony naukowo. 
Istnieje również książka Edwarda Brown'a "By all means a Zen Cautionary Tale", którą można powiązać na wiele sposobów z Arią.
1. Na okładce książki znajduje się pacynka świnki. Aria dostała od Byron'a pacynkę świnki, gdy byli w Islandii.2. Książka Brown'a porusza wiele kontekstów. Ma na celu między innymi ostrzeżenie czytelnika przed niebezpieczeństwem. Książka jest przestrogą i jak wynika z opisu: "Jak mówi okładka, jest to Przestroga. Z drugiej jednak strony, za co mielibyśmy zostać ukarani? Przed ciemnością, która czai się w bezpiecznych wspomnieniach z dzieciństwa? (...) Być może chodzi o zwyczajną przestrogę przed praktykowaniem Zen, które może prowadzić do rozmawiania ze zwierzętami - nigdy nie wiadomo co nam powiedzą! Edward Brown zabiera nas w krętą podróż wydarzeń z życia świnki Ponce, której ścieżki przecinają się nagle z wyimaginowaną osobą nazywaną Edward."
3. O czym mówi książka: "W kilku pierwszych stronach książki, główny bohater (Edward) próbuje uratować swoją maskotkę świnki z paszczy sąsiedzkiego kota, który po wszystkim próbuje umknąć drzwiami. Wraz z rozwojem fabuły, Edward zatrzymuje swoją maskotkę, którą nazywa Ponce i towarzyszy mu ona już przez całą historię i zbliżający się tragiczny moment kulminacyjny."
4. Kolejny interesujący fakt o książce: "Pełniąca rolę narratora, Ponce, porusza się pomiędzy głosem Eda - zranionego dziecka i głosem dorosłego Edwarda, który z kolei wciela się na przemian w Mistrza Zen a 'Eddiebear'a' (przydomek zaczerpnięty z dzieciństwa) - wadliwego człowieka pełnego egocentryzmu  lub mistrza wszelkich tajemnic.
5. Pigtunia stanowi (podobno) bardzo ważną rolę w PLL. Jak widzimy, w książce jest pełno odniesień do traumy i dzieciństwa, co nasuwa pytanie jaką Pigtunia pełni rolę dla Arii. 
Oto kilka powiązań i spostrzeżeń:
- Aria miała kiedyś przydomek Pookie bear. W niektórych słownikach znajdziemy pisownię Pooky Bear - jest to zdrobnienie stosowane wobec ukochanej osoby, odnoszące się do określonego zwierzaka. Ponadto przydomek Edwarda z dzieciństwa to "Eddiebear".
- Edward stracił matkę w wieku 3 lat. Było to źródłem jego późniejszych dziwnych zachowań. Aria zapytała kiedyś Caleb'a "czy twój tata był przy tobie, gdy miałeś 6 lub 7 lat?". Patrząc nawet na historię rodzinną Caleb'a, pytanie to i tak zabrzmiało trochę dziwnie, jakby mówiła o sobie. Mogła zapytać czy jego tata był w ogóle obecny w trakcie jego dzieciństwa. Po co wybierała konkretny przedział wiekowy?
- w retrospekcji z Tamtej nocy, Ali trzymała Pigtunie zanim wyszła ze stodoły. Nie wiadomo co później się z nią działo. Dlaczego maskotka jest tak ważna?
- w odcinku pilotażowym, gdy ukazuje nam się rodzina Montgomery, Pigtunia stanowi jej nieodłączny element. Po raz kolejny (i to już na początku serialu) pokazano, że maskotka pełni bardzo ważną rolę.
- członkowie rodziny Montgomery chorują na zaburzenia psychiczne, a Aria miała już założoną kartę pacjenta u terapeuty
- Mona zwróciła kiedyś uwagę na żółtą tapetę w pokoju Arii. Okładka książki jest żółta. Ponadto, w USA karta pacjenta z zaburzeniami psychicznymi ma kolor żółty.
-   być może Pigtunia stanowi pewnego rodzaju alter ego Arii? Coś na wzór książki gdzie Ponce jest opiekunem Eddy'ego. Czyżby Aria zmagała się z jakąś ciężką traumatyczną sytuacją z przeszłości, która tylko napędza jej gniew? (nie chodzi tu o zniknięcie Ali) Może przelała wszystkie swoje pozytywne uczucia na Pigtunie i stworzyła alter ego, które mści się na pozostałych?
- Byron powiedział kiedyś, że nie udało mu się ochronić Arii przed sparzeniem. Aria wyznała Ezrze, że sparzyła się w przeszłości. Może nie chodzi o metaforę (w sensie skrzywdzenie), lecz o dosłowne znaczenie? Albo może chodzi o metaforę i Aria została przez kogoś bardzo zraniona? Pytanie tylko przez kogo?
- Marlene powiedziała, że kiedy dowiemy się kim jest A i dlaczego, to będziemy jej/jemu współczuć. Arie tak naprawdę (w porównaniu do innych dziewczyn) nie spotkało nic poważnego ze strony A. Dużo osób zauważyło, że w pewien sposób A przyczyniło się nawet do zeswatania jej z Ezrą. Jeśli Aria cierpi na zaburzenia psychiczne, A może wykorzystać ten fakt i stać się jej "sprzymierzeńcem", któremu będzie mogła się zwierzać tak jak Pigtunii i kto obroni ją przed wszelkim złem.
- odcinek 4x10 w polskim tłumaczeniu nosi nazwę: "3 oblicza lustra". Aria, Pigtunia i A?
- Aria wyznała kiedyś Ezrze, że jej ciotka miała wypchanego kota, z którym rozmawiała. Czyżby Aria sugerowała siebie i Pigtunie? Dlaczego Pigtunia zawsze jest pokazywana przelotnie skoro odgrywa bardzo ważną rolę? I dlaczego powraca w promo? Jestem pewna, że jeśli A chciałoby odegrać scenę z Tamtej nocy mogłoby pominąć jakąś nic nieznaczącą maskotkę. W końcu kto by się przejmował jakąś głupią świnką? A no właśnie tylko ktoś, kto wie, że stanowi ona część rozwiązania zagadki! Gdyby nie była ważna to pewnie w ogóle byśmy jej nie oglądali.
  Oto jedna z wypowiedzi na temat książki:
"Wierzę, że książka potrafi dostarczyć na wszelkie sposoby poczucia komfortu i wsparcia dla wszystkich tych, którzy zmagają się z zaburzeniami psychicznymi - pośrednio lub bezpośrednio. Pisanie z perspektywy kogoś z długotrwałą depresją, kogo rodzice również musieli się z nią zmagać, kogoś z symptomami zaburzeniami osobowości, kto każdego dnia pokazuje inną twarz, spełniło swoje podstawowe zadanie: kontroli własnego umysłu, bo dopiero wtedy oderwiemy się od negatywnych, przerażających myśli i wycofamy się znad pochłaniającej nas przepaści beznadziei i rozpaczy. Podobnie jak Eddiebear i Ponce, możemy zatroszczyć się o emocjonalne rany z dzieciństwa - rany, które utrudniają nam uporanie się z symptomami i myślami. Tak jak książkowa szczera postać, możemy nabywać i zobowiązywać się do ćwiczenia praktyki, nazwijmy ją duchową i terapeutyczną, która zresztą nie ma znaczenia, ponieważ najważniejszym zadaniem jest znalezienie wyjścia."
* * * * * 
Co Wy o tym sądzicie? 
Czy Waszym zdaniem to możliwe aby Aria miała alter ego?
Nie mówię już o byciu A, bo pomimo wielu wskazówek świadczących na niekorzyść Arii, to scenarzyści pewnie specjalnie próbują odciągnąć naszą uwagę. Ale może Aria ma lub miała w tym wszystkim swój mały udział?10 komentarzy:

 1. Zauważyliście w 1 odc 1 sez ojciec Arii mówi do niej :
  - Wiem,że po powrocie wracają wspomnienia.
  - Tato, nic nikomu nie powiem. - może tu wcale nie chodziło o Meredith?
  - Chodziło mi o Alison.

  OdpowiedzUsuń
 2. Aria pytała Caleba o ojca bo zastanawiała się czy powiedzieć Ezrze o Malcolmie który miał właśnie 7 lat ;) Ogólnie to wszystko jest super i naprawdę gratki bo to całkiem ciekawe połączeni, tymbardziej Aria ma w promo wlosyy jak w przeszłości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo właśnie nie pamiętałam tego momentu a nie mogłam tego w ogóle znaleźć

   Usuń
 3. A to nie była Świnula?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moze to polska nazwa???

   Usuń
 4. Jak Aria mogla dostac maskotke na Islandii jak miala ją przy sobie "tamtej nocy"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, miała już ją przez wyjazdem.

   Usuń
  2. Było wspomniane, że Byron dał jej ją jak była dzieckiem.

   Usuń
  3. O to mi chodziło przecież... To tu padła pomyłka dlatego napisałam swój komentarz.

   Usuń
 5. PIGTUNIA JEST A! PIGTUNIA JEST CHARLSEM!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia