niedziela, 31 maja 2015

Oś czasowa PLL #1

Witajcie :)
Dzisiaj mam dla Was post, który jest krótkim albo i dłuższym podsumowaniem, przypomnieniem sobie tego co było w PLL w sposób chronologiczny. Jakaś dobra duszyczka opracowała go świetnie na tumblrze (link na dole). Postanowiłam podzielić go na kilka części, ponieważ nie sposób napisać wszystkiego na raz, a poza tym zajęłoby to mnóstwo miejsca.
Wydaje mi się, że miło byłoby mieć pod ręką taką ściągawkę zaopatrzoną we wszystkie istotne i ułożone w sposób chronologiczny wydarzenia.
Na pierwszy ogień pójdą wydarzenia:
 *sprzed zaginięcia Alison
*z nocy zaginięcia Alison.
Dodam tylko, że w poście zostały uwzględnione jedynie te ważniejsze wydarzenia.

Wydarzenia sprzed rozpoczęcia serialu:

Wiosna 2005 - Bal maturalny Melissy i Ian'a, który miał miejsce w szkole w Rosewood. Bal musi być bardzo ważny, skoro 7 lat później Charles decyduje się odtworzyć go w Dollhouse.
Czerwiec 2005 - Melissa, Cece (Królowa Balu) oraz członkowie NAT - Ian, Jason i Garrett kończą naukę w Rosewood.
24.10. 2007 - Marion Cavanaugh ginie w Radley w tajemniczych okolicznościach (2x13).
Październik 2008 - Rok po śmierci Marion, do Rosewood wprowadza się Jenna Marshall wraz ze swoją matką, która poślubia Daniela Cavanaugh'a (ojca Toby'ego). Alison zaprasza ich do swojej paczki, jednak Jenna odmawia, rozpoczynając tym samym trwający do dzisiaj między nimi spór (2x13).
13.10. 2008 - odbywa się impreza Halloweenow'a, na której Alison zostaje po raz pierwszy wystraszona (2x13).
2009 - Alison poznaje Ezre w barze The Hart & The Huntsman, który znajduje się w pobliżu College Hollis. Okłamuje go odnośnie swojego wieku, ale między nimi nigdy nie dochodzi do kontaktów seksualnych (4x25).
2009 - Alison zabiera Kłamczuchy na imprezę studencką u Ian'a, na której pijana dziewczyna zostaje zepchnięta ze schodów (przez Cece lub Alison). Cece zostaje z tego powodu wyrzucona z Uniwersytetu Pensylwanii (1x18).
 Lato 2009 - wydarzenia na rok przed drugą klasą, gdzie dziewczyny są ze sobą najbliżej. Spędzają mnóstwo czasu nad jeziorem, rozmawiając o swojej przyjaźni i patrząc, jak Alison tyranizuje wszystkich, włącznie z nimi. Jej celem jest głównie Lucas i Mona, lecz tak naprawdę nie odpuszcza nikomu, kto w jej oczach jest "frajerem". Jest uosobieniem wrednej dziewczyny (1x08).
Lato 2009 - Alison wyjeżdża kilkukrotnie do Cape May, gdzie spotyka się z Cece, Jasonem, Melissą i Wildenem, a także z kimś kogo znamy pod przezwiskiem "Beach Hottie". Alison chwali się Cece swoją ciążową blizną i wyznaje jej o rzekomym ojcostwie Beach Hottie.

Lato 2009 - Spencer stopniowo uzależnia się od amfetaminy.
4.07.2009 - Alison i Kłamczuchy doprowadzają do oślepnięcia Jenny (1x02).
Lipiec 2009 - Alison szantażuje Toby'ego, żeby wziął na siebie winę za "wypadek" Jenny, bo w przeciwnym razie opowie o ich niestosownej relacji. Toby zostaje odesłany do poprawczaka, dzięki czemu uwalnia się od Jenny.
Lipiec 2009 - Alison daje Kłamczuchom bransoletki na znak ich przyjaźni (1x02).
Sierpień 2009 - Alison przychodzi do Hastingsów z zakrwawioną wargą. Jedynie Veronica ją wtedy widzi i od razu jej pomaga. Nadal nie wiemy kto ją wtedy uderzył. Wiemy jedynie, że była to dziewczyna (3x23).
Sierpień 2009 - Alison jedzie do domu swojej babci w Georgetown, gdzie bardzo dużo czasu spędza z papugą Tippi i spotyka Panią Grunwald. W trakcie tej podróży jedzie z Ian'em do Hilton Head.
1.09.2009 - Toby uwalnia się od Jenny o czym świadczy jego tatuaż "901 Free At Least" (1x10).
1.09.2009 - Bethany Young ucieka z Radley.
1.09.2009 - Noc zaginięcia Alison (1x01)  

Wydarzenia z nocy zaginięcia Alison:

 1. Rankiem 1.09.2009 Alison znajduje się w Hilton Head z Ian'em. Przerywa im Melissa, która kłóci się z Ian'em, a w tym czasie Alison kradnie nagrania wideo z laptopa Ian'a i ucieka. Przebrana za Vivian Darkbloom zwraca się do Duncana Albert'a, z którym opuszcza Hilton Head i leci na lądowisko w Pensylwanii. Ma umówione spotkanie z "A" w Brookhaven (które zostało ustawione poprzez ich wzajemne ogłoszenia w gazecie). To wtedy Alison zauważa Mone w sklepie Vail's Doll Hospital (2x25). Mimo, że wydaje jej się dziwne to, że Mona przebywa w Brookhaven, Alison nie domyśla się jeszcze, że to Mona jest A.
2. Alison myśli, że to Jenna jest A, a więc po opuszczeniu Brookhaven, zatrzymuje się w szkole dla niewidomych i niedowidzących w Filadelfii i straszy ją nagraniami NAT (które pokazują między innymi, jak Jenna zmuszała Toby'ego do intymnej relacji). Alison mówi Jennie, że "ją pogrzebie" i wychodzi. Następnie dostaje wiadomość od A: "Suka nie może cię zobaczyć, ale ja tak. Umrzesz dzisiejszej nocy. - A." Alison zdaje sobie sprawę, że to nie Jenna jest A. Krótko po tym zdarzeniu, Jenna wraca do Rosewood z Garrettem.
3. Od razu po spotkaniu z Jenną, Alison ukrywa film NAT w pudełko śniadaniowym z podobizną Tweety'ego i zabiera ze sobą klucz.
4. Alison wraca taksówką do domu, gdzie witają ją Kłamczuchy. Po przywitaniu się z nimi, wchodzi do środka i zakłada żółty top (który kupiły razem z Jessicą). Następnie zauważa na swoim lustrze wiadomość od A napisaną czerwoną szminką:  "Jestem wszędzie, a ciebie niedługo nie będzie. -A".
5. Alison ukrywa klucz pod spodem szklanej kuli, a potem idzie do Emily i wręcza jej kulę każąc przysiąc, że przechowa ją w bezpiecznym miejscu.
6. Alison wraca do domu, żeby zjeść kolację ze swoją rodziną. Tuż po niej ma pójść do stodoły Spencer, żeby spędzić noc z dziewczynami, ale wcześniej słyszy, jak jej matka rozmawia przez telefon. Jessica jest czymś wyraźnie zmartwiona i nie pozwala Alison na wyjście. Alison oczywiście i tak wychodzi, a po drodze kradnie kilka tabletek Jessicy.
7. Alison zjawia się w stodole i w tym momencie próbuje się z nią skontaktować Toby, lecz ona to ignoruje. Dziewczyny spędzają czas na śmianiu się i piciu. Alison podaje dziewczynom tabletki nasenne Jessicy, żeby sprawdzić czy któraś z nich jest A (jedynie Spencer budzi się później ze względu na swoje uzależnienie od amfetaminy).
8. Alison spotyka się z Toby'm przy stodole. Toby dziękuje jej za uwolnienie go od Jenny i daje jej swoją bluzę, gdy na dworze robi się zimno. Alison spotyka się następnie z Ezrą (w jego samochodzie, gdzie zrywa z nią po dowiedzeniu się ile naprawdę ma lat) i Ian'em przy kamieniu pocałunków, gdzie błaga ją aby oddała mu nagrania NAT.
9. Po tym, jak Alison nie zgodziła się oddanie filmów, Ian, Garrett i Jenna spotykają się w pokoju Alison, żeby go przeszukać.
10. Alison wraca do stodoły, gdzie czeka na nią obudzona Spencer. Ali i Spencer wdają się w kłótnię, którą słyszy Melissa, lecz której nie widzi (również Jessica i Cece są jej świadkiem). Spencer podnosi łopatę i przewraca się, wysypując zawartość swoich kieszeni. Alison zauważa amfetaminę, która wypadła Spencer i rozkazuje jej, żeby wróciła do stodoły i przespała się. Melissa widzi, jak Spencer odchodzi z łopatą w dłoni, ale nie widzi Alison, więc zakłada, że Spencer ją skrzywdziła. Melissa biegnie do domu DiLaurentis, żeby znaleźć Alison i upewnić się, że nic jej nie jest.
11. Mellisa znajduje w pokoju Alison Ian'a, Garrett'a i Jenne. Garrett i Jenna wychodzą, a Ian i Melissa zostają.
12. Wracając ze sprzeczki ze Spencer, Alison wpada na swoim podwórku na Jenne i Garrett'a. Garrett udaje, że zabił ją kijem od hokeja, a Jenna w to wierzy.
13. Po ucieczce Garretta i Jenny, Alison wstaje z ziemi i spotyka się na swoim podwórku z Byronem. Szantażowała go wyłudzając od niego pieniądze (groziła, że ujawni jego romans z Meredith), ale tym razem Byron odmawia i kiedy odchodzi (widzi to Garrett, który wraca, żeby sprawdzić co z Alison) dostrzega wychodzącą Melisse z domu DiLaurentis.
14. Melissa wraca na podwórze DiLaurentis i mówi do kogoś przez telefon: "Mam zadzwonić na 911, żeby zwrócić twoją uwagę?".
15. Melissa spotyka się z Cece (która ma na sobie żółty top) na podwórzu i prosi ją o pomoc w odzyskaniu nagrań NAT. Z domu wychodzi Jason, który dostrzega rozmowę, ale jest tak pijany i naćpany, że pada na pobliski leżak. Melissa i Cece uciekają.
16. Kiedy Jason śpi, Jenna i Garrett wkładają do jego kieszeni kartkę z napisem: "Wiem co zrobiłeś". Chcą, żeby to Jason odpowiedział za skrzywdzenie Alison.
17. Alison wraca do stodoły, w której wszystkie dziewczyny włącznie ze Spencer, są pogrążone we śnie. Czeka na wiadomość od A, ale kiedy żadnej nie dostaje, postanawia wrócić do domu.
18. Kiedy Alison znajduje się przed swoim domem, dostrzega w oknie swoją matkę . Nagle zostaje uderzona kamieniem w tył głowy, czego świadkiem jest Jessica. Zakładając, że Alison nie żyje, Jessica zakopuje ją na podwórzu. Osoba, która uderzyła Alison, tak naprawdę nie zabiła jej, więc Jessica pogrzebała ją żywcem. Przez cały czas powtarza do kogoś "Coś ty zrobił/a?"
19. Pani Grunwald, która doświadcza wizji, ma złe przeczucie i przybywa na podwórku DiLaurentis w samą porę aby odkopać Alison i uchronić ją przed uduszeniem. Zawozi ją do szpitala i wchodzi do środka, żeby zawołać pomoc. Alison wykorzystuje sytuację i ucieka.
20. Do domu DiLaurentis przyjeżdża Bethany, która jest ubrana identycznie jak Alison i zostaje uderzona łopatą w tył głowy przez nieznanego sprawcę. Napastnik uderzył ją tak mocno, że miała w czaszce wgniecenie, lecz mimo to przeżyła.
21. Melissa postanawia wrócić do domu, ponieważ nie może znaleźć Alison. Po drodze, gdy przechodzi przez podwórko DiLaurentis, zauważa blond dziewczynę w żółtym topie (Bethany), która leży nieruchomo na ziemi. Myśli, że to Alison, którą uderzyła Spencer w trakcie kłótni i aby chronić siostrę, zakopuje Bethany żywcem w tym samym grobie, który Jessica wykopała dla Alison.
22. Mona, która przejeżdżała okolicą, zauważa tej nocy chodzącą po ulicy Alison, zszokowaną i całą brudną. Podwozi ją do The Lost Woods Resort, gdzie Alison melduje się jako Vivian Darkbloom. Wynajmuje pokój nr 1, a Mona zajmuje pokój nr 2, który jest również jej kryjówką. Zostają tam przez całą noc aż do następnego ranka (2.09.2009). Mona pomaga jej uciec i rozpoczyna swoją przemianę.
2.09.2009 - Tego ranka Sara Harvey zostaje widziana po raz ostatni przez swoją przyjaciółkę Avery w trakcie przejażdżki rowerem.
2.09.2009 - Mona pomaga Alison w ucieczce i utrzymuje w tajemnicy to, że żyje. Następnie kradnie jej szkolną pozycję Królowej.
Wrzesień 2009 - Rodzina Montgomery wyjeżdża do Islandii na roczny urlop Byron'a.
* * * * *
Mam nadzieję, że podobał Wam się post. 
Dzięki niemu możecie w każdej chwili przypomnieć sobie, jak to było.
Jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które już się w tym wszystkim pogubiły. 
Oczywiście w poście zostały uwzględnione tylko wydarzenia, które znamy.
W następnym poście z tej serii dodam wydarzenia z pierwszego i drugiego sezonu.

36 komentarzy:

 1. 5 lat czekałam na taki post!!! XD

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post! :D Powiedzenie: "Alison zrobiła więcej w jedna noc, niż ja przez cale życie to " jednak prawda hahahaha xD Wgl mam pytanie, kiedy wrócą posty dotyczące outfitów kłamczuch? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie, że napisałaś taki post. Można teraz jaśniej wyobrazić sobie zdarzenia z Tamtej Nocy i wszystko wygląda na logicznie przemyślane. Wcześniej to była troche kupa zdarzeń na które ciężko bylo znalezc wytlumaczenie. Fajnie,ze już niedlugo sie dowiemy jakie sytuacje z tamtej nocy byly ukryte:)
  L

  OdpowiedzUsuń
 4. Ej bo mnie coś olsnilo XD bal Melissy i Ian'a ! Cece jako królowa balu... i Charles 7 lat później dalej rozzalony - to on miał mieć koronę ale jej nie.dostał... Kto próbował startować do Cece? Jason! (To było w jakimś 5 min odcinku specjalnym jak ona mówi że i tak nigdy nie miał u niej szans.czy coś takiego) Kurde sama nienawidzę teorii Jason=Charles ale mnie to zaciekawiło xx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gdzieś już było że od czasu wypadku Jasona Charles podszywa się pod niego xdd

   Usuń
  2. No i kurde nie wierze w takie teorie ale ten wątek mnie zaciekawil XD

   Usuń
 5. jejku kocham twojego bloga <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się nie mogę doczekać aż nam powiedzą kto uderzył Ali wtedy = kogo chroniła Jessica. Osobiście mam nadzieję, że to była Bethany, ale tutaj nigdy niczego nie można być pewnym :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam pytanie myślałam że to będzie wyjaśnione tu ale nie jest do konca, A więc: mona mówiła ze została a jak znalazła pamiętniki w śmieciach czy jakoś tak, ale kto pisał te SMS do Ali wcześniej? Mona, a to co mówił sto jej kolejny wałek czy jak?

  OdpowiedzUsuń
 8. haha, ta noc musiałą trwać z 20 godzin xd

  OdpowiedzUsuń
 9. Super post! Brakuje mi tu tylko duncana (czy jak mu tam, tego gościa z którym się miała spotkać ma lotnisku)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież jest wspomniane o nim

   Usuń
 10. na jakiej stronie oglądacie PLL??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tvseriesonline.pl :)

   Usuń
  2. zalukaj.tv, anyfiles.pl, seansik.tv :))

   Usuń
  3. kinoman.tv :))))

   Usuń
 11. Czy w 1A nie było wspomniane, że to Melissa zdobyła koronę ? To by znaczyło, że
  CeCe nie jest w ich wieku.
  Trzeba by jeszcze raz wrócić do odcinka, gdzie Spencer poszła na bal z Alexem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, Mel przekazywała koronę nastepnej krolowej balu- Hannie, ale to nie znaczy, że nie są w tym samym wieku, Hanna zdobyła koronę jak była w 1 klasie, a np Alison, Mona albo ktokolwiek w jej wieku może ją zdobyć na promie :D
   w stanach mozesz być królową balu nawet trzy razy :D

   Usuń
 12. Jak to przeczytałam to przyszło mi do głowy że Bethany jest w jakiś sposób powiązana z Jeasica, najprawdopodobniej jest jej córką. Jednak Jessica jej nie chciała lub miała z nią problem, więc oddała ją do Radley. Bethany wraca ubrana tak samo jak Ali i uderza ją kamieniem w celu zabicia jej i zajęcia jej miejsca. Jednak potoczyło się inaczej i sama została zakopana ;p
  Jednak zastanawia mnie również dlaczego rodzina Montgomerych tak nagle, w tym samym miesiącu co się te wszystkie wydarzenia działy wyjeżdża ;p

  OdpowiedzUsuń
 13. to ze wyjechali to akurat nic dziwnego wg mnie. po zaginięciu Ali to miało lepiej wpłynąc na Arie, a Byron chciał ratowac rodzine wiec taka roczna wyprowadzka pomogła oderwac mu sie od jego romansu.

  OdpowiedzUsuń
 14. kurcze, coś mi się nie zgadza.. a kiedy odbyła się kłótnia Spencer i Ali w domu Spencer, podczas której ta ostatnia powiedziała do Alison 'dla mnie już jesteś martwa' ???

  OdpowiedzUsuń
 15. Kiedy druga część?
  Nie mogę się już doczekać! :*

  OdpowiedzUsuń
 16. Oo super! Zaczynałam się już w tym gubić, a tu proszę :))

  OdpowiedzUsuń
 17. wg spoilerow rodzina Arii wyjechala nie bez pdoowdu, pomyslcie, Islandia.. Alison tam byla, prawda ? Mysle, ze ojciec Arii nie uwierzyl w Jej smierc i Jej szukal, nie zeby zrobic krzywde, bo gdyby chcial, to by Ja zabil po wielkim powrocie, moze jakas teoria ? Wg spoilerow Bethany nie jest corka mamy Aly, a jedynie kuzynka Aly... Poza tym we wszystkich teoriach uznajecie, ze Charsl msci sie na Aly za Bethany, zapominajac, ze A pojawilo sie duzo wczesniej, zanim byla ta pamietna NOC, zanim Mona pisala do dzwieczyn..nie mam teorii, uwielbiam czytac tego bloga, codziennie tu wchodze, pierwszy raz napisalam komentarz, i licze, ze odpiszecie na niego, ale mnie nie zjedziecie, bo moze to ja cos pokrecilam. N

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Ci odpiszę :D hihihi

   Alison była na Islandii? Kiedy, bo mi to chyba umknęło? Nie pamiętam takiego wątku :(

   "Poza tym we wszystkich teoriach uznajecie, ze Charsl msci sie na Aly za Bethany," Nie we wszystkich :P Mnóstwo tu jest komentarzy, które mówią, że Charles nie mści się, tylko ma jakieś dziwne upodobanie do niej. Część osób nawet pisała, że ją kocha :)

   "A pojawilo sie duzo wczesniej, zanim byla ta pamietna NOC, zanim Mona pisala do dzwieczyn." Ja osobiście myślałam, że Mona wszystko planowała już wcześniej i to ona pisała do Ali, bo miała jej za złe to całe wyśmiewanie się z niej i nazywanie frajerką. Poza tym w scenie gdzie Ali opowiadała dziewczynom jak Mona jej pomogła zniknąć było pokazane, że Mona w motelu miała pokój i ołtarzyk już wtedy, dlatego wydawało mi się, że to Mona właśnie pisała do Ali jako A. Dlatego też mówi się, że Charles ukradł grę od Mony, bo ponoć to ona była pierwszym A, ale może to ja coś pokęciłam :P Zakręcony ten serial na maksa :)

   Usuń
  2. ostatnio pojawił się tu wywiad z Janel Parrish o Charlesie i Janel jasno powiedziała, że A planowało swoją zemstę na długo przed tym jak Mona zdecydowała się w ogóle zostać. ponoć jego powód sięga bardzo daleko w przeszlość - paulina

   Usuń
  3. planowało zemstę, nie powiedziała, że było A, pomysł bycia A był mony, później Charles wykorzystał tę grę do swoich planów :D To Mona pierwsza napisała wiadomość podpisaną "A" :D

   Usuń
  4. Wydaje mi się że sięga to czasów dzieciństwa bohaterów ;p było już kilka retrospekcji z młodszych lat i myślę że będzie więcej, bardzo istotnych ;p

   Usuń
 18. tak a propo osi czasu to mnie zastanawia to z kim jeszcze spotykala sie Ali. wiemy juz ze jedna z osob byl ezra, ktory dowiedzial sie o klamstwach ali w noc zaginiecia i jak podkreslil dobrze ze do niczego miedzy nimi nie doszlo. podobnie jak z ianem ktory powiedzial to przy kamieniu pocalunkow. skoro scenarzysci tak bardzo chca nam uswiadomic ze ali nie spala ani z ezra ani z ianem to z kim? przeciez bala sie ze jest w ciazy...przepraszam ze tutaj o tym pisze ale to poniekad sie wiaze z chronologia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stawiam na Wildena :D

   Usuń
  2. z Wrenem! w końcu lubiła starszych i przystojnych studentów :)

   Usuń
 19. Cos sie chyba wam pomieszalo.
  W finale 6 sezonu Cece opowiadala ze Bethany zepchala mame Tobyego, jak byla ona jeszcze Charlsem (wyglada na jakies ok.12 lat)
  Piszecie ze Marion zmarla w 2007 to jakim cudem 2 lata wczesniej byl bal na koniec szkoly i Charles juz byl Cece.

  OdpowiedzUsuń
 20. to juz nieaktualne, CeCe nie było z Melissą itp.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia