piątek, 1 maja 2015

EndgAme - analiza A

Witajcie :)
Dzisiaj przychodzę do Was z tłumaczeniem fajnej analizy A z sezonów 3-4. Niektóre dowody wskazują na to, że Ezra nie jest taki święty jak go malują.
Zapraszam!
Część 1, odcinki: 1, 2, 3, 4 i 5.
Jestem w 100% pewna, że wszystkie ujęcia odnoszą się do tego samego miejsca: vana/kryjówki Mony. Co więcej, jestem przekonana, że A, które widzimy jest Black Veil.
Na początku spójrzmy na vana Mony. Poniższe zdjęcia pochodzą z sezonu 3: 3x24 i 3x22.

Na pierwszym zdjęciu  należy przyjrzeć się zasłonom, lampie i figurce klauna. Na zdjęciu trzecim widać to znacznie lepiej.
Na drugim zdjęciu należy przyjrzeć się zielonym zasłonom.
Zdjęcie 3 - zwróćcie uwagę na kończące się zasłony i białą sofę, która stoi przed nimi.
Zdjęcie 4 - przyjrzyjcie się domkowi dla lalek.
W 4x01 widzimy Toby'ego z Moną w kryjówce A (która znajduje się w vanie), ponieważ chce się czegoś dowiedzieć o śmierci swojej mamy. A zaoferowało mu wymianę informacji w zamian za przystąpienie do Teamu.
Spójrzmy teraz na inne zdjęcia pochodzące z końcowych scen odcinków. 
Odcinek 4x01
W tym odcinku Black Veil wkłada lalkę Mony do domku dla lalek. Wiemy, że to Black Veil, ponieważ wyraźnie ją widać:
To wtedy Black Veil na dobre ukradła grę od Mony. Włożyła lalkę Mony do swojego domku dla lalek (czego potwierdzeniem był odcinek finałowy) i jestem w 100% pewna, że cała scena odbywa się w vanie/kryjówce Mony, ponieważ na zdjęciu drugim możemy dostrzec te same okropne zasłony.
Odcinek 4x02
A karmi Tippy po tym, jak ukradło ją Kłamczuchom.
Wiemy, że nadal jest to kryjówka Mony, ponieważ w tle widać te same zasłony. Poza tym, po lewej stronie możemy dostrzec zdjęcie rozmazanych lalek.
Odcinek 4x03
W tym odcinku A przygląda się wynikom badań Em - po tym, jak samochód omal nie przejechał dziewczyn i Emily uderzyła się w ramię wskutek upadku.
Na pierwszym zdjęciu widzimy zasłony Mony z drugiego zdjęcia - te w zielonym odcieniu zdobione paskami. W tle zdjęcia drugiego możemy dostrzec sofę Mony, a więc to wciąż jej kryjówka.
Odcinek 4x04
A próbuje naprawić maskę Melissy po tym, jak ją zniszczyła.
Wciąż te same zasłony, a jakby tego było mało - zdjęcie lalek, które wisiało w tle za klatką Tippy.
Odcinek 4x05
A wpatruje się w stare zdjęcie Pani Grunwald.
Znów te same zasłony, plus figurka klauna. 
Wnioski z części pierwszej:
Wszystkie sceny końcowe z udziałem A w odcinkach 1-5 (4 sezonu) mają miejsce w kryjówce Mony, do której Toby ją zresztą przywiózł w odcinku 1. 
W odcinku pierwszym po raz pierwszy pojawia się Black Veil. Pod koniec odcinka na 100% widzimy A i gdyby nie Tippy w odcinku 2, byłabym na 100% pewna, że Black Veil jest A we wszystkich tych odcinkach. Wiemy już, że Tippy odgrywa bardzo ważną rolę.
Część 2: odcinek 9 i 11.
Nie wiemy gdzie w tych odcinkach przebywa A albo kim jest A, które widzimy, ale jestem w 100% pewna, że chodzi o to samo miejsce.
Odcinek 4x09
Na początku widzimy jak A podnosi rozlaną butelkę wina, a później gra na fortepianie, na którym jest położona kartka z nutami zatytułowanymi "Any Time" - ta sama melodia, którą kiedyś grała mama Toby'ego. A wkłada ją później do koperty z nazwiskiem Toby'ego. 
Spójrzcie na ścianę za fortepianem. Wygląda, jakby była zrobiona z białych cegieł, ale u góry staje się czarna. Zwróćcie też uwagą na rurę na pierwszym zdjęciu, która znajduje się w rogu ściany.
Odcinek 4x11
W końcowej scenie, A szyje sweterki dla 5 lalek, które reprezentują Kłamczuchy. Piątą lalką jest prawdopodobnie Mona, która nie należy już do A-teamu.
Zwróćcie uwagę na ścianę za ręką A. Te same cegły i ta sama rura.
Wnioski z części drugiej:
Końcowe sceny z udziałem A odbywają się w tym samym miejscu. A jest prawdopodobnie tą samą osobą.
Część 3
Jest to najbardziej ekscytująca i dla niektórych najboleśniejsza część. Myślę, że każdy pod koniec postu zada sobie pytanie czy aby na pewno wciąż możemy ufać Panu Fitzowi. Ta część zawiera odcinki 15, 17 i 18 sezonu 4 i kilka innych.
Na początku przyjrzyjmy się zdjęciu z kryjówki Ezry.
Spójrzcie na mapy na ścianach. Zwłaszcza na tą w prawym górnym rogu i na dwie z lewego górnego rogu - te które wiszą tuż obok siebie. Ta najbardziej z lewej jest mapą Ravenswood, druga to mapa Cape May. Zapamiętajcie to, ponieważ jest to bardzo istotna wskazówka! Zwróćcie również uwagę na 3 monitory w centrum pokoju.
Po prawej stronie tuż obok Arii wisi mapa Ravenswood. Najważniejsze na niej są kolory.
Zdjęcie Wildena tuż nad ramieniem Arii:
Plakat:
A teraz spójrzcie na kubek po lewej stronie, a także na zasłony (pokusiłabym się nawet o powiedzenie, że są bardzo podobne do tych ze wcześniejszej kryjówki A), stolik za dziewczynami, sufit i niewielką odrobinę światła.
Widzimy teraz Cece w kryjówce Ezry. Być może Ezra jej płacił? Cece rozmawia przez telefon i mówi coś w stylu: "Gdzie jesteś? Nigdy więcej nie wrócę do Rosewood." Zdjęcia z 4x11:
Te same zasłony, sufit, stół - ogólnie wszystko wygląda tak samo. Cece na pewno jest w kryjówce Ezry. Na krześle widzimy również czerwony płaszcz. Na drugim zdjęciu widać lepiej kubek z poprzednich zdjęć a na trzecim kronikę szkolną pokolenia Melissy i Jason'a.
Odcinek 4x15
Krótkie przypomnienie: Dziewczyny zabierają dziennik Ali z kryjówki Ezry. Chcą pojechać do Busy Bee Inn, ale GPS w samochodzie Emily wskazuje błędną drogę i w końcu zatrzymują się obok domku Ezry. Dziewczyny idą do niego i zostają zaatakowane przez A, które kradnie im dziennik. Jestem w 100% przekonana, że to był Ezra. W scenie finałowej widzimy jak A naprawia system GPS w samochodzie Emily.
W prawym dolnym rogu widzimy dziennik Ali, a więc to A, które zaatakowało Kłamczuchy. Zwróćcie też uwagę na kształt stołu i na jabłko.
Odcinek 4x18
Później wrócimy do odcinka 17. 
A ogląda czarno-biały film.
 Spójrzcie na stół. Wygląda bardzo podobnie do tego wcześniejszego - ma te same nogi, a więc to ten sam stół. A teraz spójrzcie na ekran. To ten sam z kryjówki Ezry, podobnie jest z plakatem rodziny (lewy górny róg), zdjęciem Wilden'a (prawy górny róg). Ponadto na ścianie wisi kilka zdjęć Arii. Wygląda na to, że A musi ją baaardzo lubić. W prawym dolnym rogu znajduje się ten sam kubek. A tuż obok kubka? Kronika szkolna.
A teraz spójrzcie na mapę na biurku A: to ta  sama mapa, którą widzieliśmy na pierwszym zdjęciu w kryjówce Ezry. Wygląda na to, że ktoś miał przeprowadzkę i zmienił lokal, ale rzeczy pozostały te same. Idąc tym tropem możemy z pewnością stwierdzić, że przez cały ten czas to Ezra krył się pod kapturem.
Odcinek 4x17
Słynny odcinek, w którym A niszczy dokumentację dentystyczną i wkłada papiery pod klatkę Tippy. 
Spójrzcie w lewy dolny róg. Stół jest bardzo cienki, podobnie jak inne przedstawione na wcześniejszych zdjęciach. Przypomnijcie sobie teraz mapę Cape May, którą widzieliśmy w kryjówce Ezry. To ta wisząca w górnym lewym rogu, w której istotne były kolory:
A teraz wróćmy do odcinka i listy, którą trzyma A:
Widzicie rozmazane kolory za listą pacjentów? To z pewnością ta sama mapa.
A teraz mapa wisząca za klatką Tippy - przedstawia Cape May i jest to ta sama mapa z kryjówki Ezry, ponieważ ma nawet te same zakreślone na czerwono miejsca. Pismo również jest to samo.
To Ezra zniszczył dokumentację dentystyczną, ponieważ mogłaby wykazać związek pomiędzy Alison a Bethany! Wskazówki mówią jasno i wyraźnie: Ezra jest powiązany z A, jak nie z BigA. 
Wszystko to prowadzi do kolejnej sceny z 5x23:
Co trzyma w ręku A?
Wizytówkę Paula Varjak'a!! 
Paul Varjak mógł zniszczyć całą dokumentację, która mogłaby prowadzić do jego identyfikacji albo wskazywać na jego istnienie. A ponieważ te wszystkie sceny łączą się ze sobą, można śmiało stwierdzić, że Ezra jest Paulem Varjakiem przez co Aria również wcale nie wypada w najlepszym świetle.
 Wnioski z części trzeciej:
To Ezra jest A, które widzimy w odcinkach 15, 17 i 18 sezonu 4 tylko, że ma teraz nową kryjówkę. A skoro to on zniszczył całą dokumentację dentystyczną, musi być również Paulem Varjakiem albo i BigA.
Część 4: odcinek 21 i 22
Nie wiemy kto jest A w tych odcinkach, ale na pewno A znajduje się w tym samym miejscu.
Odcinek 4x21:
A siedzi w fotelu czytając strony z książki Ezry.
Skupcie się na ścianie z czerwonej cegły.
Odcinek 4x22:
A szyje suknię ślubną dla Spencer.
Prawy górny róg - bardzo słabo widać, ale jeśli dobrze się przyjrzycie, zauważycie w tle ścianę z czerwonej cegły.
Wnioski z części czwartej:
To samo miejsce i pewnie to samo A.

* * * * * 
To już wszystkie wskazówki. Moim zdaniem teoria jest genialna. Wszystko idealnie się ze sobą łączy i nawet nie mam się o co przyczepić. Widać, że autorka sporo się napracowała wyłapując wszystkie wskazówki i porównując ze sobą każde ujęcia.
Pomysł aby Ezra był A jest dla mnie świetny. Tym bardziej, że jest potwierdzony takimi dowodami. 
A co Wy sądzicie o tej teorii? 
Uważacie, że wskazówki są dobre i prawdziwe czy raczej naciągane?

7 komentarzy:

 1. Widziałyście już to!!!
  http://m.youtube.com/watch?v=UWNvWPeJvyc
  -Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna analiza. uwielbiam takie połączenia a ezra faktycznie nie wychodzi na aniołka. będę go uważnie obserwować! - paulina

  OdpowiedzUsuń
 3. Po prostu świetna teoria :)

  OdpowiedzUsuń
 4. 04x21 04x22 te ściany mogą być z mieszkania Tobiego ;-) https://pmctvline2.files.wordpress.com/2014/12/pretty-little-liars-525-3.jpg?w=700

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie! Dlatego kocham tą teorię jeszcze bardziej :D

   Usuń
 5. świetna teoria, barwo za spostrzegawczość:) myślę, że wlaśnie w tych końcowych scenach z A, są ukryte wskazówki, więc super, że ktoś je tak fajnie przeanalizował:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia