piątek, 24 kwietnia 2015

Upiór w Operze a Charles

Dobry wieczór :*
Jak wiecie uwielbiam podobieństwa pomiędzy PLL a jakąś sztuką, książką, filmem dlatego od razu kiedy przeczytałam poniższą teorię wiedziałam, że muszę ją dokładnie przeczytać, przetłumaczyć i wstawić tu! Mam nadzieję, że tak jak mi spodobają się Wam analogie z Upiora w Operze :)

Skąd pomysł na analogie PLL do słynnej sztuki?
Urządzony w 5x25 bal sprawia, że przychodzi mi na myśl "Upiór w Operze". Istnieje wiele podobieństw do PLL i wydaję mi się, że rozgryzłam Charlesa!

Lecz zacznijmy od krótkiego wprowadzenia :) 
"Upiór w Operze" to francuska nowela, która została nakręcona jako film a także wystawiona jako sztuka. Historie nieco się różnią, ale istota jest ta sama. Swoją teorię będę opierała właśnie na tym znanym musicalu Andrew Loyda Webbera, o którym więcej możecie przeczytać tutaj, ale to tylko dla ciekawskich bo wszelkie podstawowe informacje o fabule czy symbolice są zapisane niżej :)

Spektakl rozpoczyna się od licytacji pamiątek teatralnych w zrujnowanym wnętrzu Opera Populaire. Jest tam pozytywka w kształcie małpy, a ostatnim z przedmiotów jest kryształowy żyrandol. Żyrandol ma numery 666 (co jest numerem diabła, więc oczywiście zła) i skrywa w sobie tajemnicę zjawy, która lata wcześniej nawiedzała operę. Żyrandol powraca do życia i wznosi się nad publicznością sprawiając, że sztuka zmienia temat na temat upiora.
Nie tylko PLL ma takie same symbole- pozytywki, żyrandole, ale też pokój "wspomnień" Charlesa rozpoczyna jego historię.
Zjawa jest podobno magiem i muzycznym geniuszem. Wiemy, że wielki Charlemagne (postać clowna w Ravenswood) jest pełnym imieniem od imienia Charles. Podejrzewam, że Charles również był muzykiem i myślę, że tego Alison chciała się dowiedzieć w dzień koncertu w altanie.
Kiedy rezydent (śpiewak operowy) wychodzi z Opery, wchodzi tam piękna Christine. Christine została sekretnie nauczona śpiewać przez niewidzialnego anioła muzyki (czyli tak naprawdę przez upiora), który pojawia się w jej lustrze i zaprowadza do swojego podziemnego legowiska/kryjówki. Będąc w kryjówce zjawy Christine zauważa manekina, który wygląda jak ona i jest ubrany w ślubną suknię. Kiedy mdleje upiór podnosi ją i kładzie na łóżku. Budzi ją dźwięk a potem widok pozytywki w kształcie małpy. Oczywiste połączenie do PLL- manekiny dodatkowo ubrane w niecodzienne sukienki, podziemna kryjówka!
Christine zdejmuje z upiora maskę- jego twarz jest zniekształcona. Upiór mówi jej, że chce wyglądać normalnie a także że chce jej miłości. W PLL Charles również nosi maskę aby ukryć swoją tożsamość, ale co jeśli on po prostu wstydzi się swojej twarzy? Rysunek Bethany również przedstawia zniekształconą twarz.
Tym czasem upiór chce żeby Christine zaśpiewała w następnej operze, więc torturuje występujących śpiewaków do momentu kiedy dostanie to czego chce. Nie chcę się wdawać w szczegóły, ale to taki ruch A- dojść do celu po trupach.
 Christine ucieka i wbiega na dach z jej towarzyszem Raoul. Mówi mu o kryjówce i pomimo tego że ten jest sceptycznie nastawiony kocha ją i chce wziąć z nią ślub żeby ją ochronić. Upiór słyszy to, ma złamane serce i przyrzeka zemstę nad Raoul i sprawia, że żyrandol spada na ziemię. Potem na jakiś czas znika- dokładnie jak A. w PLL wtedy kiedy Mona trafiła do Radley!
 6 miesięcy później upiór wraca na bal maskowy. Ubrany jest jako czerwona śmierć, co oczywiście kojarzy mi się z Red Coat.

Upiór napisał sztukę i chciał żeby Christine była gwiazdą (jest teraz zaręczona z Raoul). Raoul ma plan wykorzystać tą sztukę i złapać upiora. Christine jest rozdarta pomiędzy miłośćią do Raoul a wdzięcznością co do upiora za to, że nauczył ją śpiewać. To jak to, że Alison nigdy nie powiedziała prawdy o A. i o "tamtej nocy". Przez to myślę, że Ali zawdzięcza coś Charlesowi. Alison to mistrzyni manipulacji- może to Charles nauczył ją jak wykorzystywać tajemnice innych przeciwko nim?

 Chrisitine idzie na grób ojca po poradę. Upiór ponownie się pojawia, jako anioł muzyki. Christine prawie upada kiedy go widzi, ale Raoul szybko przybywa na ratunek. Wściekły upiór podpala cmentarz. To mi przypomina o naszym pożarze w PLL- czy Charles tam był i podpalił domek (nie Shana) bo był zły, że Ali nie jest wobec niego lojalna?
W każdym razie sztukę, którą napisał upiór rozpoczyna występ Christine. Na scenie dziewczyna śpiewa z kimś duet, a po chwili zdaje sobie sprawę że osobą z którą śpiewa jest upiór. Upiór udusił mężczyznę za kulisami, więc Christine zrywa z jego twarzy maskę ukazując jego zdeformowaną twarz przed publicznością. Upiór chwyta Christine i ucieka z nią do podziemnej kryjówki gdzie dziewczyna jest zmuszona do założenia ślubnej sukni. Jeżeli chodzi o PLL to myślę, że dziewczyny nie dały Charlesowi innego wyboru dlatego je porwał. Zmusił Monę do noszenia żółtego topu żeby spełnić swoje marzenie tak samo jak upiór zmusił Christine do założenia sukni ślubnej. 
Raoul odnajduje kryjówkę, ale kiedy tam dociera upiór wiąże go. Upiór mówi Christinie, że uwolni Raoul jeśli ta zdecyduje się zostać z nim na zawsze, jeśli nie to zabije mężczyznę. Dziewczyna mówi upiorowi, że to jego dusza a nie twarz jest zdeformowana i całuje go. W 5x25 Mona powiedziała, że A. ma dusze- może i ma ale zdeformowaną! 
Upiór doświadczając miłosierdzia i współczucia pierwszy raz, wypuszcza ich wolno. To kojarzy mi się z tym jak dziewczyny chciały schlebiać Charlesowi i dać mu koronę na balu. Myślę, że ten miły gest spowodował, że nie zabił dziewczyn gazem, tak jak planował (pamiętamy o masce gazowej jaką dostała Mona). Potem upiór zakrywa się peleryną i płacze. Wściekły tłum z publiczności opery wtarga do jego kryjówki a kiedy już prawie go łapią on znika dzięki pelerynie i pozostawia po sobie maskę. 
Warto wspomnieć, że w książce upiór nigdy nie został pocałowany, nawet przez swoją własną matkę. Teraz pomyślmy nad filmem w pokoju Charlesa- jeden chłopiec całuje siostrę, drugi tylko poklepuje jej głowę. Może gdyby Charles został otoczony choć małą miłością to wszystko byłoby inaczej. 

Podsumowując: myślę teraz o Charlesie jako o zdeformowanym, niekochanym i odrzuconym dziecku, które zostało zamknięte w Radley. Tam się rozwijał w dziwny sposób- bez żadnej empatii (gdyż nikt go jej nie nauczył, sam jej nie doświadczył). Myślał, że tak po prostu może wziąć wszystko co chce, odeprzeć każdego kto mu stanie na drodze. Używał złośliwości na swojej drodze by znaleźć szczęście i to jest smutne. Niezależnie od tego kto jest jego bratem, lub kto jest jego matką myślę, że mogę w końcu zrozumieć dlaczego jest jaki jest i tak jak Marlene kiedyś napisała, że będzie nam go szkoda, teraz mi go szkoda. 

Podobają się Wam takie połączenia? Ja naprawdę je uwielbiam! 
Nie mogę wyjść z zachwytu jak niektórzy fani Pretty Little Liars są spostrzegawczy!! Niesamowite po prostu :) 
Dobrej nocki życzy Blair <3

7 komentarzy:

 1. świetne! ja też uwielbiam takie nawiązania więc tym bardziej cieszą mnie posty tego typu. oby więcej takich! :) - paulina

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubie takie porównania i faktycznie troszkę żal mi się go zrobiło. Ciekawe co kryje ta maska...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Upiora w Operze! Byłam na przedstawieniu w Wa-wie, film obejrzałam 100 razy (z Gerardem Butlerem ;-) więc fajnie). Znam wszystkie piosenki w musicalu w polskiej i angielskiej wersij językowej. Jak tylko obejrzałam Dollhouse to od razu mi sie skojarzyło. Napisałam do koleżanki: "wydaje mi się, że Charles ma zdeformowaną twarz". A co jak twarz Charlesa uległa deformacji na skutek pożaru? Jest to tego dużo odniesień (do pożaru). No i jeszcze Marlene powiedziała, że będziemy mu współczuć, a po obejrzeniu tej sztuki to samo się czuje do Upiora - byl pokrzywdzony przez los, ale z drugiej strony zabijał. Bardzo się cieszę, że ktoś opracował taką teorię i nie zostanie to w mojej głowie niepoukładane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna teoria, wiele rozjaśniła mi w głowie i teraz naprawdę jestem w stanie współczuć Charlesowi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętajmy, że 'Noc w Operze' to był motyw przewodni promu Melissy. Może to coś znaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super teoria! Ubustwiam Upiora W Operze!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia