piątek, 3 kwietnia 2015

Wren = BigA

Witam wszystkich i zapraszam na teorię do której link podesłała nam w komentarzu jedna z czytelniczek. Oczywiście dziękujemy bardzo tej osobie! :)
Jest trochę długa, ale i wspaniała.  
Wren przyznał kiedyś, że w jego rodzinie występowały choroby psychiczne. 
Wren może być również powiązany z Bethany Young - jako brat/kuzyn lub może jest w niej po prostu zakochany. Wiemy już, że nie przeszkadza mu młodszy wiek u dziewczyn (przykład: Spencer albo Hanna). Wiemy również, że Pani D i Alison są z nią powiązane. To o niej mówiła Bethany na taśmie i opowiedziała wszystko Wrenowi.
Może to Wren był "Beach Hottie" (plażowy przystojniak) o którym Cece opowiedziała kiedyś Kłamczuchom.
Poniższe zdjęcie przedstawia scenę zaraz po tym, jak jakaś dziewczyna została zepchnięta ze schodów (1x18). W tle widzimy stojącego mężczyznę ubranego w koszulę. Wygląda jak Wren. Jakby obserwował całe zajście chcąc zobaczyć, jak się dalej potoczy lecz z drugiej strony nie chce aby ktoś go zauważył.

 Równie mocno wierzę w to, że Ezra i Wren znają się, a nawet przyjaźnią. Podejrzenie, które padło na Ezre jakoby miał być "Board Shorts" ma tylko odciągnąć nasze podejrzenia od Wren'a, który w odcinku pilotażowym paradował w krótkich spodenkach. Wren i Ezra mogli się zorientować, że Alison widziała ich razem, wiedziała o ich przyjaźni i mogła ich połączyć z N.A.T.
W tym właśnie okresie (a nie w szkole) Wren poznaje Melisse. Zaprzyjaźniają się i wkrótce on przedstawia ją Bethany. Kiedy Spencer kradnie esej Melissy na temat historii Rosji, kamera daje zbliżenie na ekran jej laptopa. Na tapecie widzimy dziewczynę o blond włosach. Nie widzimy całej twarzy, ale to może być właśnie Bethany.
Melissa dołącza do Wren'a i Bethany aby odegrać się na Alison, która widywała się w tamtym czasie z Ian'em. Melissa chce ją w ten sposób zmusić do zakończenia tego "związku". 
Przejdźmy teraz do dnia, w którym zaginęła Alison. Nie sądzę aby Melissa i Wren wiedzieli o tym, że Bethany zamierza uciec z Radley aby skonfrontować się z Ali. Melissa zakopuje Bethany myśląc, że była to Alison. Wszyscy zakładają, że nie żyje. Paczka dziewczyn rozpada się. Ian zostawia Melisse. Bethany pozostaje zaginiona. Wren sądzi, że uciekła i przestaje jej w końcu szukać. Niedługo potem zakochuje się w Melissie.
Melissa podejrzewała z komentarzy Alison, że między Ianem a Spencer do czegoś doszło. Tak więc, kiedy zaprasza Wren'a do domu aby poznał jej rodzinę, obserwuje jego relacje ze Spencer aby przekonać się co się stanie. Jeśli spróbuje czegoś z Wrenem, utwierdzi się w przekonaniu, że z Ianem również do czegoś doszło. 
Następnie wraca do Ian'a aby ukryć swój prawdziwy udział w Tamtej nocy i w ten sposób ochronić siebie. Jego romans z Alison nigdy nie miał ujrzeć światła dziennego, dzięki czemu nikt by jej nie podejrzewał. A dziecko, które nosiła nie było tak naprawdę Ian'a, lecz Wren'a.
W tym momencie nie są jeszcze BigA i Black Widow. To Mona wciąż kontroluje grę. Melissa mogła ewentualnie odkryć co się dzieje. W końcu wszyscy wiemy, jak bardzo jest inteligentna. Ona i Wren przejęli całą grę zaraz przed tym, jak Mona trafiła do Radley. 
Na ścianie u Dr Sullivan pojawił się kiedyś ten napis:
Forma "Nosey" występuje w Wielkiej Brytanii . W USA występuje Nosy. Wren jest Brytyjczykiem.
Wren i Melissa pozwalają aby dziewczyny dowiedziały się o tym, że Mona jest A. To Melissa przebiera się na balu za Black Swan, lecz nie z rozkazu Mony. Chce aby Mona zrekrutowała Spencer, ponieważ jako jej siostra, powinna stać po tej samej stronie. Kiedy Mona przebywa w Radley, Melissa odwiedza ją jako Red Coat. Mona jest pod bardzo silnym wpływem leków, nie rozpoznaje Melissy i zdradza jej, że Alison tak naprawdę żyje, a w jej grobie leży inna dziewczyna.
Zaniepokojona tą informacją, Melissa od razu biegnie do Wren'a i wkrótce oboje wpadają na to, że w grobie może znajdować się Bethany. To oni podali Emily narkotyk, a następnie rozkopują grób aby potwierdzić swoje podejrzenia. 
Stawka całej gry ulega zmianie. Celem jest to aby Kłamczuchy doprowadziły ich do Alison. Uważają, że to ona jest odpowiedzialna za śmierć Bethany. Alison wraca do domu i wkrótce zostaje zidentyfikowane ciało Bethany. Melissa i Wren próbują dowiedzieć się co się wydarzyło, ale nie są już tacy pewni czy to Alison ją zabiła czy któraś z dziewczyn. Prześladują je aby pomścić Bethany.
  Jednym z motywów może być to, że Melissa mogła ją przypadkowo zabić lecz Wren nie wini za to jej tylko Kłamczuchy. Nie wiemy jeszcze wszystkiego co wydarzyło się Tamtej nocy, ale wszystko wskazuje na to, że dziewczyny nie miały z tym nic wspólnego. Z drugiej zaś strony, Em i Spencer zostały już pokazane jako podejrzane w tej sprawie. 
To Wren i Melissa chcieli zabić Mone. 
Mona była bliska rozwiązania całej zagadki, a ich plan pozbycia się jej zaczął się już kiedy była w Radley. 
Świadczyć może o tym ta rozmowa:
Wren: Mona... czy możesz mi opowiedzieć o swoich emocjach w stosunku do tego rysunku?
Mona: Przedstawia rodzinę na farmie. Świeci słońce i wszyscy się uśmiechają. To wesoły rysunek.
Wren: Który sprawia, że jak się czujesz?
Mona: Wesoło.
Wren: Jaka jest twoja odpowiedź?
Mona: Powiedz swojemu rysownikowi aby wziął lekcje rysunku, bo to wygląda, jakby Norman Rockwell naszkicował to przy pomocy zębów.
Wren: To nie są twoje odczucia tylko opinia. Chciałbym wiedzieć co czujesz.
Mona: W związku z farmą?
Wren: W związku z tym co powiedziałaś, że zrobiłaś.
Mona: Posłuchaj... te dziewczyny sprawiały mi przykrość. Ale ostatnio zdałam sobie sprawę, że stoimy po tej samej stronie. Chciałam się zrewanżować za wszystkie rzeczy, które zrobiłam. Wilden je prześladował, więc pozbyłam się go. I zrobiłabym to raz jeszcze.
Wren: Nie sądzę, żebyś kogokolwiek się pozbyła. Oto moja odpowiedź.
W tym momencie wymieniają ze sobą dziwne, napięte spojrzenie.
Wren: Zróbmy przerwę. Chciałbym, żebyś pomyślała o byciu ze mną szczerą.
Mona: Dlaczego miałabym być z tobą szczera?
Wren: Bo kiedyś była.
Mona: To było przed tym, zanim zdałam sobie sprawę gdzie leżała twoja lojalność.
Wren: Nie jestem pewien co to ma znaczyć, ale sądziłem, że nawiązaliśmy nić zaufania, kiedy byłaś tu pacjentką.
Mona: To było przed tym, kiedy zrozumiałam, że masz przede mną tajemnice.
Wren patrzy na nią, jakby od razu domyślił się o co chodzi.
Mona: Przy okazji, zgubiłeś g w słowie diagnoza.
I wtedy uśmiecha się do niego kpiąco.
Wren: To ty jesteś tą, która ma tajemnice. I jesteś na tyle bystra, żeby wiedzieć, że się domyślę.
Mona: Domyślisz czego?
Wren: Przestałaś brać leki.
Rozmowa pełna podtekstów, jakby wcale nie chodziło o leki, lecz o coś więcej. Jakby Wren zdradził Mone.
W tym samym odcinku widzimy później, jak Wren koloruje obrazek, który wcześniej pokazywał Monie. Przedstawia rodzinę na farmie. Może to być nawiązanie do finałowego odcinka 5 sezonu, kiedy widzimy Panią D z dwójką dzieci. Ma na sobie czerwony sweter (link do artykułu). Może to być również nawiązanie do Bethany, która jeździła konno, podobnie jak Pani D.
W domku Ezry również widnieje podobny rysunek, a więc mogła go narysować ta sama osoba, która jest połączona zarówno z Wrenem, jak i Ezrą (chyba, że któryś z nich jest tą osobą). Rysunek również jest czarno-biały, lecz niektóre elementy są pomalowane na czerwono.
Ponadto, spójrzcie na rozmowę Wren'a ze Spencer:
Wren: Ciężki dzień w szkole?
Spencer: Ciężki trening w hokeja.
Wren: Ja wiosłowałem dla Oxfordu.
Na poniższym zdjęciu widzimy, jak Aria i Spencer (będąc w domku Ezry) trzymają wiosła, ponieważ myślą, że A próbuje je zaatakować.
W 3x04 ktoś zmienia status Mony w Radley tak aby mogła przyjmować gości. Kto mógłby to zrobić, jak nie sam lekarz Radley?
Skoro mowa o szpitalach, pamiętacie jak Hanna leżała w szpitalu i A napisało coś na jej gipsie? Ponownie Wren nie miałby żadnych trudności z dostaniem się do niej. 
Kiedy Pani Grunwald wyznała dziewczynom, że jedna z nich została dotknięta przez tego kogo najbardziej obawia się Alison, od razu założyliśmy, że chodziło o Arie. Równie dobrze mogło chodzić o Hanne i Spencer - obie całowały się z Wrenem.
W 2x25 Kłamczuchy przyjeżdżają do Lost Woods Resort. Na jednej ze ścian wisi zdjęcie ptaka. Za zdjęciem kryje się dziura przez którą ktoś obserwuje dziewczyny.
Okazuje się, że ptak nosi nazwę Wren - Król Ptaków.
Na kurtce Hanny widzimy brytyjską flagę:
A kiedy Spencer spotkała się z Ezrą aby utwierdzić się w przekonaniu, że jest Board Shorts, w tle widniała brytyjska flaga. Wren jest bardzo związany z UK.
Recepty z nawiskiem Wren'a? A mogło je ukraść, ale mogą one również tworzyć część teorii.
Kiedy A chce zmienić program w telewizorze, kamera pokazuje zbliżenie na pilota obok którego widnieje napis "Hopkins". Jest to szkoła medyczna. Później widzimy garderobę A, która jest bardzo starannie uporządkowana. Wren przyznał kiedyś Spencer, że ma zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które charakteryzują się perfekcjonizmem.
Garderoba Melissy również wygląda bardzo perfekcyjnie.
A teraz spójrzmy na garderobę Ezry:
Wszystko jest perfekcyjne. 
Fortepian Wren'a wygląda tak samo, jak fortepian A:
Ponadto, Wren jest bogaty, Melissa również. Nie wspominając już o A.
Dziewczyny już dwa razy zostały naćpane. Dobrze wiemy kto ma dostęp do wszystkich leków czy nawet narkotyków.
"Mona bawiła się lalkami... ja bawię się częściami ciała" - A. Wren jest lekarzem, więc taka groźba jak najbardziej by do niego pasowała.
Reed coat - brytyjska armia. Kolejne nawiązanie do pochodzenia Wren'a i do Red Coat, którą może być również Melissa.
A często nawiązuje do Filadelfii, w której Wren i Melissa mają mieszkanie.
Wren rozmawiał kiedyś z Hanną o "dwuznacznej stracie". Jeśli był blisko z Bethany, to najpierw utracił ją po raz pierwszy, kiedy zaginęła, a później po raz drugi, gdy znaleziono jej ciało. Wren nie otrzymał żadnych odpowiedzi i szuka ich jako A.
Wszyscy już wiemy, że powyższe zdjęcie nawiązuje do farmy Andrew. Ale widzimy na nim symbol króla z szachów. Marlene z jakiegoś powodu zmieniła nazwisko Wren'a na Kingston.
Kiedy Spencer przylatuje do Anglii na rozmowę do szkoły, zatrzymuje się u Melissy i Wren'a. Tylko, że jego nigdzie nie widać. Właściwie to cały wolny czas spędza z Colinem. Później z jej torby wycieka krew. Równie dobrze Wren mógł to planować z Colinem, który był dla niej tak miły, aby odwrócić od siebie uwagę. A nie mogło polecieć za nią do UK, a nie wierzę, że żadna bramka na lotnisku nie wykryła krwi, czy Spencer nie zauważyła jej wcześniej w swojej torbie. Dlatego musiała zostać podłożona na miejscu a był tam tylko Colin - przyjaciel Wren'a. Może scenarzyści specjalni przedstawili go jako tego uroczego abyśmy nie mogły oderwać od niego wzroku i tym samym były tak zaślepione, że o nic byśmy go nie podejrzewały.
Pod koniec 5x21 A wkłada banknoty do Biblii. Widnieje na nich podobizna Andrew Jacksona, którego rodzice wyemigrowali z Wielkiej Brytanii do Filadelfii - podobnie jak Wren. Ponadto, Jackson był prześladowany i zastraszany przez Brytyjczyków, dziewczyny również są zastraszane i prześladowany. 
Przez Brytyjczyka?  
Będąc w Anglii, Spencer korzysta z tego samego laptopa co A:
A czyj to laptop? Ani Spencer ani Melissy. Oto jak wyglądają ich laptopy:
A więc ten, z którego korzystała, musi należeć albo do Wren'a albo do Colin'a.
* * * *
Moim zdaniem teoria jest świetna.
Mam nadzieję, że Wam również przypadła do gustu.
Bardzo chętnie widziałabym Wren'a jako tego złego, lecz podejrzewam, że nawet wtedy bym mu wybaczyła :)
A czy Wam wydaje się, że ta teoria jest prawdziwa?
 Czy w ogóle Wren będący A ma sens?


26 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się ta teoria! Jest teraz jedną z moich ulubionych! Poza tym ostatnio śnił mi się Wren. Dziwne to, ale może to coś oznacza...
  Fajnie by było gdyby się okazało, że Wren jest BigA, tylko w ostatnich odcinkach w ogóle go nie było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poza tym zapraszam na mojego bloga który dopiero co założyłam!
   http://tori0102.blogspot.com/

   Usuń
 2. Toeria jest genialna. Uwielbiam Wrena takiego jaki jest. Z czasem przekonuje się, że gdyby był A to byłby jeszcze bardziej hot niż jest huehue :D Ta cała notka ma sens. Ludzie są tacy błyskotliwi

  OdpowiedzUsuń
 3. Wren jako BigA, czemu nie! Przyznam, że ostatnio o nim myślałam. Też wydaje mi się podejrzany, szczególnie po pobycie Spencer w Londynie. Większość argumentów układa się w jedną całość, więc jestem całkowicie za! I też uważam, że byłby jeszcze bardziej hot! <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak już ostatnio wspomniałam, jest on moim numerem jeden jeśli chodzi o A, a mówienie że już nie wróci do serialu, to jest takie jak gadanie o tym że Mona nie żyła. W tym serialu wszystko jest możliwe! Tylko uważam że on wcale nie współpracował z Melissa i jego powód dla którego by to robił, byłby trochę inny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie długie rozbudowane teorie :D
  A Wren jako A? Zgadzam się, byłby bardziej hot niż jest tylko jego powody są chyba nieco inne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cala teroeia ma plys i minusy. Jednak najbardziej podoba mi sie motyw z grobem i poczatkiem serialu! Zastanawialam sie po co nowe A rozkopalo grob Alison-dotej pory wydawalo sie, zeby upewnic sie ze to nie Ali. Teraz mysle, zeby upewnic sie ze to Bethany! Swietne!

  Anobikowy M

  OdpowiedzUsuń
 7. Doskonale przedstawiona teoria, ale jakoś w nią nie wierzę. Jeśli chodzi o sprawę z laptopami - naprawdę nic nie stało na przeszkodzie, żeby Melissa kupiła sobie nowego laptopa, w końcu jest bogata.

  OdpowiedzUsuń
 8. Boże, dlaczego on jest taki hot - paulina

  OdpowiedzUsuń
 9. Wysłałam Ci teorię na maila :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Idealna teoria! Chociaż Marlene może nas podpuszczać. Ale i tak to jedna z dwóch najlepszych teorii <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Ej, mam pytanie, czy w którejś z teorii było wspominane o książce pt.: "Lolita"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o teorię o Wrenie? Jeżeli chodzi o mnie to nie spotkałam się z nawiązaniem do tej książki

   Usuń
  2. Z racji tego, że zdaję maturę w tym roku i oczywiście zajmuję się wszystkim, co odciąga mnie od nauki to zaczęłam oglądać PLL od 3 sezonu i już w pierwszym odcinku natknęłam się na coś ciekawego. Kiedy Hanna odwiedziła raz Monę w Radley ta wydaje się być nieobecna, ale w pewnym momencie patrzy się na puste krzesło i widzi tam Ali w czerwonym płaszczu czytającą książkę pt.: "Lolita". Sprawdziłam to od razu i to, co znalazłam jest dosyć interesujące, ale również może nie być w ogóle związane z tym kim jest A. Książka jest o o czterdziestoletnim mężczyźnie zafascynowanym niedojrzałymi dziewczynkami, które określa mianem „nimfetek” i o jego erotycznej obsesji na punkcie dwunastoletniej pasierbicy Dolores Haze (tytułowej Lolity).

   Usuń
  3. Tak generalnie to o tej ksiazce bylo na blogu nie raz. Tylko nie tak analizujac apecjalnie do Wrena

   Anonimowy M

   Usuń
 12. Mam pytanie i proszę o odpowiedź bo sama nie wiem... Pamiętacie jak była mała impra u Spenc? Wtedy Em naćpała się czy coś i znalazła się na cmentarzu ale przedtem spotkała Janne, odwiedziła Page iii no właśnie była z Jakąś kobietą (i chyba też z jakimś kolesiem) w kawiarni i Kobieta w pewnej chwili pisze do Emily na kartce coś w stylu ,,Przepraszam, że cię zostawiłam''- I moje Pytanie brzmi Kim ona jest? wyjaśniło się?
  Zauważyłam, że ma Ciemniejszą skórę myślicie że to mogła być Maya??????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w którym było to odcinku? ja nawet tego nie pamiętam :( - paulina

   Usuń
  2. Ta impreza była w 3x1, a Z tą kawiarnią w 3x6

   Usuń
 13. Moim zdaniem podczas 5x15 gdy widzimy tę scenę ( http://cdn.teen.com/wp-content/uploads/2015/03/pretty-little-liars-season-5-spring-finale-spencer-charles.gif ) Charles zachowuje się jakby on znał i ufał Spence i chciał jej pokazać kim naprawdę jest. Lecz, gdy przybiega Mona to odchodzi (Charles). Charles może być jej rodziną ,kimś powiązany z jej rodziną. Hymm... więc kto to może być? Melissa i Wren.

  Co to teorii jest świetna i poparta mocnymi faktami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę tak samo! Charles miał niepowtarzalną okazję zaatakować Spencer, a on podszedł, stanął i patrzył na nią bardzo spokojnie

   Usuń
  2. Moim zdaniem to on nawet porusza się jak Wren :D PS. 5x25* ;p

   Usuń
  3. hahhahahahahahaha, ja jak zobaczyłam postać to też tak pomyslałam :D

   Usuń
  4. Miałam dokładnie takie samo wrażenie!

   Usuń
 14. Jak dla mnie przekonująca teoria. Myślę, ze laptop bardzo dużo nam tutaj mówi. Całe powiązanie tej teorii jest genialne. Naprawdę świetna robota!!! :) -Kasia

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia