sobota, 17 stycznia 2015

The Bad Seed- teoria!

Hej kochani! Przeglądałam dziś kilka tumblrów szukając jakiejś ciekawej teorii dla Was a o to efekty mojego poszukiwania:

Powieść "The Bad Seed" została napisana przez Williama Marcha i można się w niej doszukać wielu podobieństw do Alison DiLaurentis. Przeglądając treść tej książki odnalezione zostały konkretne połączenia między jej bohaterką- Rhondą a największą kłamczuchą w Rosewood!


Zacznijmy od fabuły powieści: Ośmioletnia Rhonda jest jedynym dzieckiem Kennetha i Christiny Pennmark. Kenneth wyjeżdża w interesach zostawiając żonę z córką w domu. Christine zauważa, że Rhonda dziwnie się zachowuje wobec kolegi z klasy- Claude'a Daigle, który później w tajemniczych okolicznościach tonie podczas szkolnego pikniku. Wszystko co dotyczyło śmierci chłopca zostało wyjaśnione z wyjątkiem jednego szczegółu: na jego twarzy były odbite ślady półksiężyca. Christine dowiaduje się, że Rhonda pokłóciła się z Claudem przez konkurs, w którym on wygrał lecz dziewczynka wierzyła że to ona powinna zdobyć nagrodę i skłamała o tym kiedy i gdzie ostatni raz widziała kolegę przed jego śmiercią.
Postać Rhondy jest ściśle powiązana z postacią Alison, co powoduje że zaczynam myśleć, że blondynka o której mówił Dr. Palmer to nie Cece tylko Ali!
Jessica powiedziała Hannie, że jej córka kiedy była młodsza opanowała do perfekcji sztukę wstrzymywania powietrza na długi czas, tylko po to żeby ją torturować, choć osobiście uważam że Alison robiła wiele innych rzeczy żeby znęcać się nad matką.

W 4x10 Jessica przypomina moment kiedy Alison namówiła Cece na pójście do Radley. Był to mniej więcej rok 2006-2007- najprawdopodobniej czas kiedy Marion Cavanaugh przebywała w Radley. Alison miała w tedy mniej więcej 13 lat i razem z Cece wymyśliły plan jak przestraszyć Panią Di. Cece zgadza się na odwiedzenie Radley i udawanie Alison, ale dlaczego właściwie była tak zafascynowana tym miejscem? 

1. Na początku tamtego roku Marion weszła kiedy Alison i Toby prawie się pocałowali. Czy to miał być pierwszy pocałunek Ali? Kto wie, ale pewne jest to, że dziewczyna nie była szczęśliwa kiedy Marion przerwała tamtą chwilę.
2. Bezczelny komentarz Alison mówiący o lenistwie matki Toby'ego rozzłościł go i chłopak kazał jej wyjść,
3. Alison była zdenerwowana przez to a całą swoją złość przelewała na Toby'ego nieustannie go denerwując ale nic nie równa się z tym co zrobiła jego matce. 

Dokładnie tak jak w The Bad Seed- Alison zamordowała Marion ze złości, aby odegrać się na Toby'm. Patrząc na ośmielenie Cece do przyjścia do Radley w jej ubraniach (co było głupim żartem) szaleństwem jest to iż ktokolwiek by ją podejrzewał o morderstwo. Czyli jeśli ktoś zobaczył Cece w szpitalu za pewne domyśliłby się że to ona a nie Ali, ponieważ Jessica już miała takie sytuacje. Zacieranie śladów poszło jej całkiem dobrze i Alison zwabiła Marion na dach po czym jej gniew przewyższył ją i zepchnęła matkę Toby'ego przez co kobieta zginęła.
Wracając do The Bad Seed- Rhonda mówi mamie, że goniła Claude'a bo nie chciał jej dać medalu za wygraną. A co jeśli Ali goniła Marion, aż znalazły się na dachu? 

Jessica odbiera telefon z Radley kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że jej córki nie ma w domu. Pielęgniarka przekazuje jej iż Marion Cavanaugh zmarła. Pani Di pośpiesznie jedzie do szpitala gdzie spotyka Bethany która twierdzi że widziała Marion z Alison. Jessica zleca pielęgniarkom odizolowanie Bethany aby nikt się nie dowiedział od niej o tym co zrobiła jej córka.

Potem kobieta zapłaciła Wildenowi za zmienienie raportu tak aby wyglądało to na wypadek spowodowany przez delikatnego, chorego pacjenta. Tym pacjentem mogła być Bethany Young, która została przez Jessicę fałszywie oskarżona tak aby nikt nie osądził jej córki. Young jednak nie została wymieniona w raporcie.
Zauważcie to podobieństwo do The Bad Seed! 
Śmierć małego chłopca została ogłoszona jako wypadek, dokładnie jak śmierć Marion Cavanaugh, lecz w rzeczywistości było to wielkie ukrycie czyjejś winy! 
Oto kolejne połączenie!

W między czasie Leroy Jessup, konserwator w mieszkaniu rodziny Rhondy jako jedyny widzi cokolwiek poza urokiem i elegancją dziewczynki. Nieustannie dokucza dziecku, wierząc że to ono jest odpowiedzialne za śmierć Claude'a. Powiedział Rhondzie, że policja może odkryć ślady krwi na podeszwie jej butów które pozostawiły ślady półksiężyców na twarzy chłopca. Bojąc się, że Leroy ją wyda Rhonda czeka aż mężczyzna uśnie i idzie do szopy, gdzie śpi i podpala jego materac przez co Leroy umiera. Ludzie jednak uznają, że zasnął, a ogień wydobył się z lampy lub czegoś innego.

To połączenie jest tym co moim zdaniem tak naprawdę przydarzyło się Bethany Young. Opowieść Alison o wydarzeniach tamtej nocy wydaje się dosyć niepełna więc uzupełniłam ją używając niektórych odniesień z The Bad Seed.
Bethany ucieka z Radley ubrana w te same ubrania jakie miała Ali, bo Jessica obdarowała nią nimi. Dwie dziewczyny stają twarzą w twarz. Bethany grozi Alison rozkazując jej aby się przyznała do tego co zrobiła, co rozwściecza panienkę DiLaurentis która ze złości uderza w głowę przeciwniczki łopatą powodując wgniecenie w czaszce. 
Przypominam również, że Jason powiedział Arii w 2x06, że jego mama dołączyła do zarządu Radley ze względu na Alison. Więc co jeśli Jessica dołączyła tam aby dowiedzieć się dlaczego jej córka robiła te wszystkie rzeczy? Co jeśli pracowała tam tylko żeby zdobyć informacje o chorych?
Oto kolejne odniesienie do książki:
W obliczu oszustwa Rhondy, Christine zaczyna oceniać kilka kłopotliwych wydarzeń z przeszłości. 1. Kiedyś Rhonda błagała rodziców o psa, lecz gdy go dostała szybko się jej znudził i zwierzę zmarło w jak to dziewczynka opisała "przypadkowym upadku z okna mieszkania".
2. Starsza sąsiadka obiecała Rhondzie, że po jej śmierci dostanie od niej naszyjnik, a wkrótce potem zmarła w wyniku upadku ze schodów w trakcie opiekowania się dziewczynką.
Dodatkowo Rhonda wielokrotnie została wydalona ze szkoły. 
Zmartwiona wizją iż jej córka może być mordercą Christine rozpoczyna własne śledztwo. Odkrywa, że jest adoptowanym dzieckiem a jej biologiczna matka to seryjna morderczyni- Bessie Denker. Kobieta obwinia się za przekazanie córce złych genów i próbuje sobie wmówić iż zabójstwo Claude'a było zwykłym przypadkiem. Christine pisze do męża wiele długich, szczerych listów dotyczących jej obaw lecz nigdy ich nie wysyła.

Odwołując się do książki myślę, że Alison mogła spowodować zawał serca u Pani Potter. Widzieliśmy w 1x17 kogoś ubranego w ciemne ubrania kładącego kwiaty na jej nagrobku i wszyscy wiemy że to było A!
Co jeśli Alison przestraszyła starszą Panią do takiego stopnia, że zabił ją zawał serca?
Wspomniałam o tym, ponieważ bardzo przypomina mi to scenę z 5x02 kiedy Alison odwiedza grób Bethany. 

A teraz ostatnie i finałowe połączenie między książką a serialem!
Christine rozmawia z Rhondą, która początkowo próbuje kłamać i manipulować matkę wmawiając jej, że nie ma nic wspólnego ze śmiercią Claude'a, Leroy'a i ich sąsiadki jednocześnie zrzucając winę na ofiary i nie okazując żadnej skruchy. Christine nie jest już w stanie zaprzeczać i wierzyć Rhondzie.
Podaje córce całą butelkę tabletek nasennych a sama się postrzela- dziecko przeżywa, a Christine umiera. Domniemywa się, że Rhonda idąc drogą swojej babci popełnia wiele innych aktów morderstwa. 

Alison powiedziała Kłamczuchom, że jej matka zakopała ją i mogła to zrobić z tego samego powodu dla którego matka Rhondy podała jej tabletki nasenne. Być może Jessica obawiała się, że nie istnieje już żadna pomoc dla Alison i że dziewczyna żyłaby ciągle na ścieżce kłamstw i morderstw. Więc zakopała Ali, a Pani Grunwald pomogła się jej wydostać tak samo jak Rhonda przeżyła po podaniu leków. Alison przeżyła ten "pochówek" i ukrywała się torturując swoje przyjaciółki, popełniając morderstwa, które nie zostały wyjaśnione ponieważ ukrywała się naprawdę bardzo dobrze.
Albo tu się kończy alternatywna historia Alison o tym jak jej matka ją zakopała żywcem.
Co jeśli Jessica zakopała Bethany, po tym jak widziała jak Alison uderza ją łopatą i zamiast pochowania Ali pochowała Young? I to do córki powtarzała ciągle "Co ty zrobiłaś?"?. To by wyjaśniało dlaczego Jessica chroniła przez tak długi czas Ali i wiedziała o tym, że żyje. Więc oznaczałoby to, że Melissa zakopała Alison zamiast Bethany a jej przypuszczenia są złe. To Jessica zakopała pacjentkę- tej samej nocy tylko po tym jak Pani Grunwald pomogła wydostać się Ali z grobu.

Okej! Dobrnęliśmy do końca haha! Teoria jest dosyć skomplikowana i pogmatwana, ale przyznam Wam szczerze że bardzo lubię czytać o takich nawiązaniach PLL do jakichś utworów literackich- jest to na pewno bardzo ciekawe i można wiele puzzli dzięki temu ułożyć w całość! :)
Mam nadzieję, że teoria się Wam spodobała!
Do zobaczenia! :)

16 komentarzy:

 1. łaaaał, niezła historia. czy ta Murzynka z Radley także ma na imię Rhonda?
  świetny post!

  OdpowiedzUsuń
 2. nic nie rozumiem haha

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm... a tak co do podobieństw między książką a serialem mam pewne spostrzeżenie. Ostatnio w wywiadzie dowiedzieliśmy się, że szablonem serialu jest książka(1 sezon był podobny, ale potem scenarzyści coraz bardziej odbiegali od książki). Nie wiem ilu z was ją czytało, ale kilka ważniejszych wydarzeń się pokrywa:
  1. Śmierć Mony-w różnym czasie i okolicznościach, ale jednak
  2. To, że Mona była pierwszym A i ktoś ukradł jej grę
  3. Marlene mówiła, że głównym motywem A jest miłość. Nick stał się A też z miłości-do Ali
  4. Związek Arii zarówno w serialu jak i w książce prawie runął przez Alison(Ezra chciał napisać o niej książkę, Noel był w niej zakochany)
  5. W książce Alison miała bliźniaczkę, w serialu przyrodnią siostrę, bardzo do niej podobną
  To takie 5 przykładów które podałam, ale jest ich więcej. Na podstawie tego możemy wywnioskować, że pomocnikiem Big A(ponieważ Marlene sama napisała, że zmieniła tożsamość Big A) jest ktoś kto kocha/kochał Alison...
  Co sądzicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto to jest Nick? I w ogóle skąd wiesz, ze Ali ma siostrę w serialu skoro nic takiego nie zostało nam pokazane?

   Usuń
  2. Nick to postać z książki..nie będę ci zdradzała zbyt wiele bo on ukazuje się tak naprawdę dopiero w 14 tomi :)

   Usuń
  3. Bethany jest prawdopodobnie jej przyrodnią siostrą. :')

   Usuń
  4. Najpierw piszesz, że Nick jest A z miłości do Ali, a potem, że nie chcesz zdradzać zbyt wiele (y)

   Usuń
  5. Ponieważ Nick pojawia się w książce i może nie wszyscy zdążyli dojść do tego momentu i nie chcą zepsuć sobie zabawy. Jak ty chcesz się dowiedzieć to załatw to sobie prywatnie

   Usuń
 4. http://rosewoodlie.blogspot.com/
  Ciekawa historyjka.
  Na tym też są spoko posty

  OdpowiedzUsuń
 5. !!!!
  Kiedy przetłumaczyłam tytuł tej książki na polski olśniło mnie! Tak samo nazywała się sztuka jaką wystawiał Ezra w 18 odcinku 1 sezonu! tak samo tytuł odcinka do niej nawiązuje :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i dziewczyny coś gaday o tej książce, chyba spencer tłumaczyła o czym jest

   Usuń
 6. Jedna z lepszy teorii jakie widziałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajna teoria, ale fakt trochę zagmatwana. Wynika z niej, że Ali jest Big A oraz, że ma chorobę psychiczną. To dosyć prawdopodobne po tym jak się zachowuje

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia