wtorek, 4 października 2016

Pretty Little Chess Game - teoria

Dzień dobry,
W końcu znalazłam odrobinę więcej wolnego czasu i mogę napisać jakąś dłuższą notkę.
Dawno nie było u nas teorii, a że znalazłam jedną naprawdę świetną, to tym bardziej zachęcam Was gorąco do przeczytania.
Jest o tyle wyjątkowa, ponieważ porównuje układ A do szachów.


Jak wszyscy dobrze wiemy, PLL posiada wiele analogii odnoszących się do gier. Marlene co rusz używa słowa Endgame sugerując, że rozgrywka A i Kłamczuch nie odbywa się jedynie w wymiarze fizycznym lecz również w wymiarze psychologicznym. Nie tylko Marlene mówi o grze, ale również same postacie PLL.Kiedy Charlotte ujawniła się jako A i została zapędzona na dachu w kozi róg, powiedziała:
 "Game Over".

Nawiązując do szachów, które są w tytule postu, zauważyliście, że w pokoju Ezry pojawiają się bardzo często?

Aria grała z Ezra w szachy w 5x04, a kilka odcinków później Spencer dostała wiadomość od A:
 "szach-mat".

Również A uwielbia grać w gry. Dollhouse posiadało nawet oddzielny pokój do gier.


A teraz do rzeczy. W szachach znajdują się następujące figury:
- król
- hetman
- dwa gońce
- dwa skoczki
- dwie wieże
- osiem pionków

Król:
Król jest najważniejszą figurą w szachach. Celem szachów jest zastraszenie Króla i ułożenie swoich figur w taki sposób aby pozbawić go możliwości ruchu (szach-mat), Jeśli Król jest zagrożony szach-matem, gracz musi usunąć daną przeszkodę aby umożliwić sobie swobodne poruszanie się. Jeśli to się nie uda, wtedy następuje szach-mat i gracz przegrywa.
Zgodnie z tą regułą Cece nigdy nie były Uber A. Jej Królowi zagrażał szach-mat, więc aby oddalić zagrożenie, przyjęła ciosy na siebie. Podstawiła się, żeby Król nie został złapany w zasadzkę i żeby mógł nadal swobodnie się poruszać. Podobnie może być w przypadku Mony. Ona twierdziła, że po wysłaniu do Radley utraciła panowanie nad grą. Cece utraciła je po wysłaniu jej do Welby.
Dwie bardzo podobne do siebie sytuacje.


W obu tych przypadkach, policja jak i Kłamczuchy zaprzestały poszukiwań A, ponieważ byli pewni, że zagrożenie minęło. Jednak A nigdy nie zostało złapane, a Mona i Cece poświęciły się dla "wyższego dobra".
Pozostaje pytanie, kim jest Uber A/A.D./Król?
Ogromnie wierzę w to, że przez wszystkie sezony była to ta sama osoba.

Oto najpopularniejsi podejrzani:

1) Wren Kingston - jak sami pewnie zauważycie, jego nazwisko zawiera w sobie człon "King" - Król
2) Ezra Fitz - na powyższych zdjęciach widać jak wiele razy pokazywano nam szachy w jego mieszkaniu. Ponadto Ezra szpiegował dziewczyny od lat. Nie wiem, jak reszta, ale ja nie kupuję jego słabego wytłumaczenia pt. "chcę napisać książkę". Nikt normalny nie prowadzi piwnicy pełnej kartoteki i nie nagrywa ludzi z ukrycia, żeby napisać książkę o grupie nastolatek.
Jak już mówiłam, Cece nie może być Uber A . Dlaczego?
Po pierwsze dlatego, że będąc w Dollhouse, Charles/A/ktokolwiek inny miał na sobie garnitur. Charlotte zrobiła wszystko, żeby uciec od swojej męskiej natury i przeszłości. Czuła się okropnie w męskiej skórze, więc na pewno nie przebrałaby się później za mężczyznę (oczywiście zakładając, że nie był to Noel).

Król jest w szachach najważniejszą figurą, ale również najsłabszą do momentu ostatecznego starcia. Pozostałe figury nie mogą wykonać żadnego ruchu, który mógłby mu zagrozić.
A najsłabszą dlatego, że przez cały czas potrzebuje ochrony ze strony swoich pomocników.

Hetman:
Hetman lub królowa, jak to niektórzy mawiają, jest najpotężniejszą figurą w szachach. Potrafi ruszać się w dowolną stronę - pionowo, poziomo, na ukos. Każdy z graczy posiada jednego Hetmana, który jest ulokowany tuż obok Króla. Ze względu na to, że Hetman jest bardzo wartościową figurą, niektórzy gracze używają go jako przynęty aby dobrać się do Króla. Inni z kolei używają go do tego aby pozbyć się Hetmana drugiego gracza i w ten sposób wypracować sobie przewagę. Hetman bardzo często współpracuje z innymi figurami, osłaniając siebie nawzajem i pozbywając się rywali.

Hetman jest prawą ręką króla. W takim wypadku byłaby nim:

1) Melissa Hastings (zakładając, że Wren jest Królem)

Ona okazałaby prawdziwą Red Coat i to ją Wren malował w czerwonym płaszczu. To nie było żadne wspomnienie z dzieciństwa lecz wizja przyszłości, rodziny, którą chciałby z nią stworzyć.

Również to ona przebrała się za Królową na balu:

2) Drugi typ i chyba najbardziej lubiany przez fanów, to Aria Montgomery (zakładając, że Królem jest Ezra)

Widzieliśmy już Arie jako Red Coat:

Jak już wspomniałam, Hetman jest najpotężniejszą figurą, ponieważ może ruszać się po całym polu.
Aria świetnie się na niego nadaje. Udaje niewinną, robi z siebie ofiarę, żeby móc swobodnie się poruszać. Przyjaźni się z Kłamczuchami, sama jest jedną z nich, więc doskonale zna wszystkie ruchy dziewczyn. Tak naprawdę jest zatrudniona przez wroga. Dzięki swojej pozycji może być w centrum wydarzeń, a pozostałe Kłamczuchy o nic nie będą ją podejrzewać, ponieważ zawsze będą myślały, że stoi po ich stronie.

W szachach istnieje podział na figury czarne i białe. W tej sytuacji oznaczałoby, że Aria i Ezra są figurami czarnymi (A) a Ali i reszta dziewczyn należą do figur białych (B).

Ezra wykorzystuje swoją prawą rękę, Arie, do tego żeby zastraszyć Kłamczuchy i Ali.
Aria jest Hetmanem A.
Alison jest Hetmanem B.
Spójrzcie na tę wiadomość:

"No dobra, Królowo B, wygrałaś."

Aria jest ponadto Złą Królową (czarną) - A, natomiast Alison Dobrą Królową (białą) - B.


Wieże:

Wieże są ważnymi figurami w szachach, ponieważ należą do nich dwie podstawowe funkcje:
- chronią Króla z dwóch stron planszy
- mogą zablokować ruch Króla przeciwnika znajdując się przy tym na bezpiecznej pozycji

W szachach występują dwie wieże, a więc adekwatnie w PLL będą nimi:
1) Cece Drake
2) Mona Vanderwaal
Jak już wspominałam wcześniej, obie przyjęły na siebie uderzenie/ winę, żeby chronić prawdziwą tożsamość Króla.
Mona za bycie A została wysłana do Radley, natomiast Charlotte za bycie A została wysłana na pięć lat do Welby.

Gońce:
Podobnie jak w przypadku Wież, gracze dysponują dwoma Gońcami. Gońce nie mają żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o ilość pól, które mogą pokonać jednocześnie, a ich jedynym ograniczeniem jest możliwość poruszania się tylko na skos. Gońce podobnie, jak inne figury, nie mogą przeskakiwać pozostałych figur. Jeden z Gońców ustawiony jest na białym polu (i tylko na nim może się poruszać), a drugi na czarnym (porusza się w obrębie czarnych skośnych pól).

Kim mogą być nasze Gońce?
Jenna i Noelem oczywiście!

Mimo, że nie posiadają takiej władzy, jak pozostali członkowie A-Teamu, to jednak pełnili w nim jakąś rolę. Na dodatek współpracowali ze sobą przez cały ten czas.

Noel:
- współpracował kiedyś z Mona
- możliwe, że to on stoi za zabiciem Sary Harvey
- prześladował i szantażował Kłamczuchy
- torturował dziewczyny w Dollhouse
- jest powiązany z dr Cochranem

Jenna:
- ma motyw aby mścić się na Kłamczuchach, które pozbawiły ją wzroku
- chce się odegrać za to, że Alison ją szantażowała
- współpracowała z Archerem i Charlotte

Skoczki:
Figury Skoczków są reprezentowane przez konie. Każdy z graczy posiada dwie figury Skoczków, których ruch polega na jednym przesunięciu się w pionie lub poziomie, a następnie na przeskoczeniu o dwa pola w stronę ukośną (tak aby jego ruch odwzorowywał literę L).  W przeciwieństwie do innych figur, Skoczek może przeskakiwać pozostałe figury. Skoczek jest trudny do złapania, dlatego bardzo często znajduje się blisko akcji.
Interesujące jest to, że jeden z odcinków sezonu siódmego nosi nazwę "The Darkest Knight" (knight to po angielsku Skoczek).

Kim są nasi Skoczkowie?
Lucasem i Wildenem.

Lucas od zawsze pozostawał w centrum naszych podejrzeń. Poza tym powyższy tytuł ma bardzo wiele zastosowań do niego. Nawet jeżeli odniesiemy go do Batmana, to i tak trop będzie prowadził do Lucasa, który jest jego fanem i miał w pokoju wiele figurek filmowych.
Jak wszyscy dobrze wiemy, Lucas posiada stabilny motyw. Przez lata był szykanowany przez Alison i nie wierzę w to, że nie chciałby się za to zemścić. Ta jego dobroć względem Hanny jest dla mnie bardzo podejrzana. Nie widzieli się kupę lat, a on nagle proponuje jej mieszkanie i oferuje stałą, dobrze płatną pracę wiedząc, że Hanna raczej nie jest typem kujona, jak on. Wszystko to niby w imię przyjaźni, ale nie zapominajmy, że Lucas też miał swoje mroczniejsze chwile. Na dodatek, podobnie jak Skoczek, poprzez przyjaźń z Hanna może znajdować się ciągle w centrum wydarzeń.

Wilden:
- był w pociągu halloweenowym
 - nękał dziewczyny
- pomagał Charlotte
Wilden jest kolejną postacią, która jest we wszystko zamieszana. Od pierwszego odcinka było wiadomo, że jest z nim coś nie tak. Wilden idealnie pasuje do roli Skoczka, ponieważ skoczek jest jedyną figurą, która może przeskoczyć inne figury, a wiemy, że nikt tak nie przeskoczy prawa jak policjant, który sam je ustanawia i "o nie dba". Wilden podobnie, jak Lucas znajdował się w centrum wydarzeń. Miał ciągły dostęp do wszelkich informacji. Bardzo często nadużywał swojej pozycji aby osiągnąć jakiś cel i postawić na swoim.


Pionki:
Pionków w szachach jest najwięcej. Podczas gry w szachy bardzo często je poświęcałam, ponieważ nie stanowiły one dla mnie większej atrakcji. Uważa się je za najmniej znaczącą część gry. Utrata pionków nie boli i zawsze gdy trzeba kogoś poświęcić, poświęca się pionki.
PLL cechuje się tym, że posiada wiele pionków. Są to zwykli pomocnicy A, którzy wykonują dla niego jakieś brudne, bardzo często może jednorazowe występki.
Takim pionkami mogą być Kłamczuchy, Toby i Caleb, których Alison wykorzystuje i którymi manipuluje.

* * * * * 
Starałam się uporządkować teorię najlepiej, jak się da.
Wiem, że znajdzie ona wielu przeciwników, ale mnie podoba się idea wzorowania się na szachach i ustanowienia takiej samej hierarchii, jak w grze.
Uważam, że pomysł jest świetny, choć może nieco niedopracowany. Jedyne czego mi w niej brakuje to solidnych argumentów opartych na jakiś konkretnych dowodach. 
Tak poza tym, bardzo spodobał mi się pomysł Dobrej Królowej i Złej Królowej, ale ja nie zaliczyłabym Alison do tych dobrych. 
Dajcie koniecznie znać co myślicie o takiej teorii :) 

18 komentarzy:

 1. Kurde świetna teoria. Dobrze pasowałaby do tego bałaganu i byłoby to w sumie logiczne zakończenie. I w ogóle ta wiadomość: No dobra, Królowo B, wygrałaś.

  Ale coś czuje, że dla Marlene to jest za mądre i wybierze jakieś zupełnie nielogiczne rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że już nie dowiemy się o co chodziło z tą wiadomością

   Usuń
 2. Ta teoria jest genialna! Ale za logiczna i za mądra na Marlene XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biedna Marlene. Ile to już teorii przeczytała, które były o niebo lepsze od jej teorii xD

   Usuń
 3. Ta teoria z Arią wygrała

  OdpowiedzUsuń
 4. też mi się bardzo podoba! I ma sens :D Że jedna osoba od początku wszystkimi kierowała- super :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem zdania ,że A.D od początku tym wszystkim kierowało , tylko pozostawało w cieniu , a po śmierci Cece postanowiło się ujawnić.

   Usuń
  2. Dla mnie takie rozwiązanie byłoby najlepsze. I jeszcze jakby A okazała się być Aria ;p

   Usuń
 5. Nie wiem czemu ale teorie z Arią jako A lub chorą psychicznie zawsze były moimi ulubionymi.
  Poza tym fajna teoria :)
  Fani zawsze wymyślają genialne teorie a Marlene jebnie nam jakieś oklepane zakończenie ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak teorie z Arią jako A bądź chorą psychicznie też są moimi ulubionymi.Liczę na jakieś mocne zakończenie , ale znając Marlene pewnie tak nie będzie.

   Usuń
  2. Ja tez od pierwszego sezonu mam nadzieje ze Aria bedzie ostatecznie A :D ale mozemy sobie pomarzyc. Bedzie pewnie Holden albo Sabrina albo ktos z dupy.

   Usuń
 6. Sluchajcie na Snapchacie Ashley byl widac ze dzieeczyny maja te same stroje co pod koniec 6x10, w scenie w klasie. CZYLI Marlenka nie zapomniala.

  Przywrocicie czat??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widocznie nie ,ale nie wiem jak ta scena się wpasuje do obecnych wydarzeń .

   Usuń
 7. Ale przecież Aria nigdy nie była red coat, jej zdjęcie w czerwonym płaszczu było w scenie jak dziewczyny były gdzieś, jej było zimno i znalazła w bagażniku czerwony płaszcz, i jak stała tyłem to jakiś chłopak zawołał do niej Vivien

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale chodzi o to, że Sara byłaby fałszywym Red Coat i okazałoby się, że to Aria nim była. Ta scena to dowód. Taki sam jak na Charlotte, którą widzieliśmy w czarnej bluzie

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia