wtorek, 18 października 2016

Alice in Rosewoodland cz.1

Hej. Ostatnio zapytałam czy bylibyście ciekawi porównaniem PLL do "Alicji w Krainie Czarów". Jako, że część z Was chciała przeczytać ten artykuł, więc postanowiłam go przetłumaczyć. Jest to dość obszerny tekst, więc postanowiłam podzielić go na kilka części. Zainteresowanych zapraszam do rozwinięcia. 
Alicja = Bethany Young = Sara Harvey

Prawdziwa Sara to jedyna osoba, która została zabita tej nocy. 
Bethany to Red Coat i jest w wieku Kłamczuch, pracuje z A/A.D., którym jest jej starszy brat (prawdopodobnie Ezra). Black Veil to prawdopodobnie jej starsza siostra - Cece. Beth dorastała w Radley, a tej nocy wydostała się, aby przyłączyć się do siostry i zemścić się. Chociaż obecnie ma 20 lat to w środku jest zagubionym dzieckiem, czyli Alicją. Rosewood jest jej Krainą Czarów, ona poznaje świat, nie rozumie go, bo spędziła całe swoje życie w Radley. 

ROZDZIAŁ 1: Przez króliczą norę
Młoda dziewczyna o imieniu Alicja, siedzi nad brzegiem rzeki, znudzona, słuchając książki jaką czyta jej starsza siostra. Nagle znikąd, pojawia się biały królik, zdenerwowany, że jest już tak późno. Królik wyciąga zegarek ze swojej kamizelki i biegnie przez pole wprost do króliczej nory. 
Biały królik to osoba, która zwabiła (pomogła uciec) Beth tej nocy z Radley.
Alison = biały królik
Bethany jest najprawdopodobniej dzieckiem Jessici lub Mary. Miała obsesje na punkcie Ali i była o nią piekielnie zazdrosna, gdyż ta dostała rodzinę i życie o którym Beth zawsze marzyła. 
Kilka przykładowych obrazków królika:
Pamiętacie, kiedy Spencer i Johnny namalowani na ścianie Hollis grafikę królików?
Odcinek 6x15 nosił tytuł "Down the Rabbit Hole", który jest w rzeczywistości pierwszym rozdziałem powieści "Alicji w Krainie Czarów". Spencer i Aria w pokoju hotelowym Sary, znalazły tajne przejście do podziemi szpitala psychiatrycznego. Bethany dosłownie była na dole króliczej nory z której wyszła. 
Alicja impulsywnie podążyła za królikiem i wpadła w głęboki dół przypominający studnię, spadając powoli przez długi czas. 

Mona była przetrzymywana w studni w Dollhouse.
Alice mówi na głos, że marzy o swoim kocie Dinah. W głowie wyobraża sobie ich rozmowę, po czym nagle ląduje. Cała i zdrów wstaje i dostrzega przez chwilę królika, który znika tuż za rogiem. 
Alicja zmierza długim korytarzem z wieloma drzwiami. To sprawia, że zaczynam myśleć o Dollhouse, gdzie dziewczyny przemierzały długi korytarz z zamkniętymi drzwiami. 
Wszystkie drzwi są zamknięte, więc Alicja próbuje otworzyć je za pomocą klucza znalezionego na szklanym stoliku. Po długich poszukiwaniach, dziewczynka odnajduje małe drzwi ukryte za zasłoną. Patrzy przez dziurkę od klucza i widzi, że otwierają się one na ogród. 

Drzwi są zbyt małe dla Alicji, jednak po chwili zauważa buteleczkę z napisem "wypij mnie". Alicja wypija zawartość butelki i kurczy się do rozmiarów drzwi, zapomina jednak wziąć ze sobą klucza, który teraz leży wysoko nad nią na stole. 
Pamiętacie buteleczkę jaką narysowała Beth podczas swojego pobytu w Radley:
I wszystkie te butelki, które stały w szkole dla niewidomych:
Alicja płacze...po chwili jednak odkrywa małe ciastko z napisem "zjedz mnie". Dziewczynka myśli, że z powrotem staję się duża, jedna niestety nic się nie dzieje. 

Pamiętacie jak A kazało Hannie zjeść tort weselny rodziców Arii?
Królik reprezentuje frustracje i pragnienia Alicji. Jego wybryk zainspirował dziewczynkę do wejścia za nim do Krainy Czarów, ale mimo prób zawsze królik jest krok przed nią. Tak jak A zawsze jest krok przed dziewczynami. Prowadzona przez ciekawość, Alicja podąża za nieuchwytnym królikiem, mimo iż nie wie, co zrobi gdy go złapie. Ściga go z czystej ciekawości, ale wierząc, że złapanie go da jej wiedzę i satysfakcję. Nawet gdy wynik jest nieznany, to że go goni oznacza, że ma jakiś cel. Czego oczekuje Beth po znalezieniu Ali? Miała na jej punkcie obsesje, Wszędzie znajdowały się zdjęcia Ali. Alison jest ideałem dla Bethany. Może chciała podszyć się pod nią i żyć jej życiem. Może być to odniesienie do książki w której Courtney podszywa się pod Ali. 
Alicja nie może wejść do ogrodu, chociaż chce, a jej pragnienie bycia tam oznacza nostalgię, towarzyszącą dorastaniu. Carroll oznacza frustracje pojawiające się gdy człowiek zaczyna się starzeć. Tak jak Alicja jest zbyt duża lub zbyt mała, aby dostać się do ogrodu. Bethany tęskni za prawdziwym dzieciństwem, które miała Alison. Można to zauważyć w jej pokoju w Dollhouse. Znajdują się w nim dziecinne przedmioty, takie jak : łóżeczko, misie, rysunki dzieci, a nawet manekiny rodziny. Wierzę, że było to odwzorowanie dzieciństwa jakie chciała mieć. Charles, jej starszy brat (Ezra), zbudował Dollhouse dla niej. 


Po wypiciu eliksiru Alicja kurczy się i nie może dosięgnąć do klucza, który pozostał na stole. Bezsilność, która pochodzi z jej przesadnie małych rozmiarów, reprezentuje uczucia znikomości dzieciństwa. Bethany czuje się zaniedbana i nieistotna dla swojej prawdziwej rodziny. Zjedzenie ciastka, które miało spowodować powtórny wzrost, symbolizuje bezradność i rozczarowanie z jakimi Beth miała styczność w okresie dojrzewania. Wyidealizowany ogród jest teraz nie do osiągnięcia przez Alicję, Beth tęskni za prawdziwą rodziną i gloryfikuje dzieciństwo, próbuje odtworzyć wszystko w jak najdrobniejszym szczególe, stąd pokój w Dollhouse, bawi się tam lalkami, klockami i pociągami (swoją drogą kto uwielbiał pociągi? Ezra).

ROZDZIAŁ 2: Sadzawka z łez
Po zjedzeniu ciastka "zjedz mnie", Alicja rośnie do 9 stóp, zaczyna płakać, a jej ogromne łzy tworzą basen łez.
Biały królik pojawia się ponownie i mruczy pod nosem, że księżna będzie na niego zła. Alicja chciała z nim rozmawiać, jednak gdy ten usłyszał jej głos przestraszył się i upuścił wachlarz i rękawiczki. Dziewczynka zaczyna rozmyślać czy nie zamieniła się w kogoś innego. Wspomina swoje lekcje i zastanawia się czy może nie jest np. Małgosią, która mieszkała w brzydkim domu i miała zawsze do odrabiania wiele lekcji. Nawet jeśli była zagubiona co do swojej tożsamości musiała znaleźć wyjście z tej sytuacji. 
Zawsze myślałam, że to możliwe, iż jeden z bohaterów - Bethany - ma zaburzenia osobowościowe (Aria jako numer jeden, Spencer jako numer dwa). Ale kontynuujmy myśl, że charakter znany nam jak Sara to Bethany Young. To bardzo ciekawe, że gdy poznajemy/znajdujemy ją w Dollhouse przedstawiana jest nam jako więzień i przedstawia się jako Sara. Podobnie jak Alicja myśli, że może być Małgosią. 
Alicja uświadamia sobie, że za pomocą wachlarza może zmniejszyć się do takich rozmiarów, aby przejść przez drzwi. Nagle poślizgnęła się i wydawało jej się, że wpadła do morza. Tymczasem były to własne łzy, które uroniła będąc normalnych rozmiarów. Zaczyna płynąć i spotyka mysz, którą prosi o pomoc. Mysz jej nie rozumie, więc Alicja zaczyna mówić po francusku. Przyszedł jej na myśl wiersz, którego uczyła się w szkole lecz gdy tylko zaczyna recytować mysz zaczyna drżeć ze strachu. Dziewczynka uświadomiła sobie swój nietakt, ponieważ okazało się, że mówi o kocie. Przeprasza mysz, a potem z roztargnienia zaczyna gadać o swoim kocie Dinah. 


Po przyjęciu przeprosin, mysz płynie razem z Alicją do brzegu, gdyż wkoło nich zdążyły już zgromadzić się inne zwierzęta, m.in. Kaczka, Gołąb, Papużka, i Orzeł. 
Alicja jest zdezorientowana z powodu zmiany swojego wyglądu. Jest to odwołanie do tego jak czujemy się podczas przejścia w dorosłość. Wierzę, że Bethany jest w tym samym wieku co Kłamczuchy, a w serialu mamy pokazane przejście wszystkich z dzieciństwa do dorosłości. Beth jest już starsza, ale całe swoje życie mieszkała w Radley, ma dojrzałość dziecko gdy wkracza do Rosewood. W książce mamy pokazane, że Alicja jest załamana gdy okazuje się, że już nie mieści się w drzwi do ogrodu, wywołuje to u niej płacz i wyrzuty sumienia. Nie może zaakceptować zmiany w swoim życiu. Można to wytłumaczyć chorobą dwubiegunową Bethany. Czasami jest mocno przygnębiona, innym razem jest wściekła, a jeszcze innym pokazuje, że potrafi współczuć. Widzimy to po tym, że Kłamczuchy są w niebezpieczeństwie bardzo wiele razy, ale w ostatniej chwili udaje im się uratować. Bethany (Sara) wyciąga dziewczyny z płomieni, które sama wznieciła. Ponieważ nie może sobie przypomnieć tego co zrobiła, uważa, że nie może już być Alicją. Początkowo dziewczyna podejrzewa, że może być kimś kogo zna. Podobnie w PLL. Mamy Kłamczuchy i Alison, które dorastały w normalnym świecie oraz Beth, która miała okropne życie w Radley. Choć stara się używać racjonalnych argumentów, paradoks krainy czarów polega na tym, że musi zaakceptować panujące tam absurdy lub oszaleje ze sprzeczności z niego wynikających. 
Alicja próbuje poradzić sobie w sposób racjonalnym z zaistniałą sytuacją, jednak epizod na basenie pokazuje w jak łatwy sposób kraina czarów może rozproszyć i spowodować zbyt emocjonalną reakcję. Morze łez jest karą dla Alicji, że tak łatwo poddała się emocją. Alicja cały czas walczy między emocjami, a rozumem. Zupełnie jak A, którym jest jej brat Charles (Ezra), który ma takie same problemy. A próbuje podejmować decyzje bez emocji, ale czasami do głosu dochodzi współczucie: jak wtedy, gdy butelka wypadła na Arię, ale A zmienia ją na Spencer. Co naprawdę ma sens, bo Ezra jest zakochany w Arii. 
Alicja nie zauważa, że krajobraz wokół niej się zmienił. Ogromna sala stała się oceanem, a podłoga jego brzegiem. Zamiast zareagować racjonalnie lub zacząć płakać, odwraca się i zaczyna zagadywać mysz, aby ta jej pomogła. Alicja zareagowała w sposób całkowicie oderwany od rzeczywistości. Wierzę, że to samo stało się z Bethany. Jedynym życiem jakie znała było Radley, a teraz żyje tym zakręconym życiem, podyktowanym przez brata, którym przyjmuje za normę, bo nie zna niczego lepszego. Podczas swojej podróży napotyka przeszkody, które powodują u niej skrajne emocje zarówno związane z rozumiem, jak i sercem. Alicja przyjmuje absurdy krainy czarów jako coś normalnego, ignorując prawdziwe problemy i wyjście z tej sytuacji, co może być powodem dla którego Bethany pomaga A skrzywdzić Kłamczuchy i Alison. To wszystko w celu pomszczenia swoich krzywd, ale na koniec dnia i tak okazuje się, że nie rozwiązuje to problemów Beth. 

6 komentarzy:

 1. Świetna teoria aczkolwiek wolałabym przeczytać całość na raz żeby nie pogubić wątków. Mimo to dziękuję za pracę jaką włożyłaś w tłumaczenie jej :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się resztę przetłumaczyć już naraz i wrzucę link do tej części na dole żeby szybko sobie przypomnieć jak coś :)

   Usuń
 2. A nie kazało zjeść hannie tortu tylko babeczki co miały takie świnki na sobie ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak w pierwszym sezonie musiała zjeść babeczki, ale ostatnimi czasy chyba też był taki wątek.

   Usuń
 3. Czekalam na ta teorie <3
  Tylko wgl nie pamietam, aby Hanna jadla tort weselny a gift jest z 1 sezonu gdzie je babeczki swinki :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale jeśli Ezra jest bratem Sary, to oznaczałoby, że kazał zabić własną siostrę + zabił swoją drugą siostrę Cece

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia