poniedziałek, 4 marca 2013

Tłumaczenie: Wren jest A!

Poniższy artykuł jest tłumaczeniem, link do oryginału znajdziecie na końcu. :)

Okej, w tym poście zamierzam zebrać wszystkie wskazówki i teorie, dzięki którym jestem przekonana, że Wren jest A.

1x01 - Wren oferuje Spencer masaż, po jej minie możemy wywnioskować, iż jej się podoba. W 2x10 A masuje Emily (która nie ma o tym pojęcia). Dziewczyna mówi, że masaż jest świetny.


To nie mogła być Mona, ponieważ była z Hanną. Toby również był zajęty - był u Spencer. Wren zna się na rzeczy, więc wszystko wskazuje na niego.

1x02 - Wren jest na obiedzie z Hastingsami (bez Veroniki) i zamawia wódkę z sodą.


W odcinkach 3x03 i 3x04 A pije alkohol, który wygląda bardzo podobnie do drinka zamówionego przez Wrena. Oba są z wódką i mają w środku plasterki limonki. A swobodnie pije alkohol w publicznym miejscu, jakim jest lotnisko. Oznacza to, że musi być w odpowiednim wieku.


1x04 - wszystkie dziewczyny blokują nieznane numery i adresy e-mail. Potem Wren przychodzi do domu Spencer i mówi, że próbował się do niej dodzwonić, jednak zablokowała jego numer. Dlaczego miałaby zablokować jego numer, skoro się znali?

2x01 - A wysyła wiadomości na telefon Melissy. Zna imię jej dziecka. A przecież ona i Wren są przyjaciółmi, więc mogła mu o tym powiedzieć.

2x04 - A niszczy biuro doktor Sullivan i zostawia wiadomość na ścianie - "Nosey Bitches Die" (Wścibskie Dz*wki Giną).


Popatrzcie na to "NOSEY". W amerykańskim słownictwie ten wyraz to "nosy", to w brytyjskim/angielskim słownictwie jest "nosey". Wren jest Brytyjczykiem. Wątpię, że Marlene King pomyliła się bez powodu. To było wskazówką.

2x08 - Emily jest w szpitalu, po tym jak rozbolał ją brzuch z powodu wrzodu. Wren informuje Emily, że znaleźli wysoki poziom HGH (sterydy) w jej organizmie. Widzieliśmy w 2x07, że A wstrzykuje jakąś substancję do strzykawki, po czym dodaje ją do kremu przeciwbólowego, którego używa Emily. Wren miałby łatwy dostęp do środków typu HGH, skoro jest lekarzem.


2x09 - Emily dostaje od A wiadomość o treści: "Przypomnienie: Mam cię! -A". Jest załączone do niej zdjęcie jej wyników, wskazujących na wysoki poziom HGH w jej organizmie. Jedynie doktor miałby dostęp do takich plików.


2x12 - dziewczyny otrzymują lalki, które mówią im, co mają zrobić. Lalka Spencer mówi: "Ochroń Tobiego". A jedynym sposobem, żeby to zrobić było zerwanie z nim. Wren był zakochany w Spencer i od razu gdy dziewczyna zerwała z Toby`m, on był w pobliżu i ją pocałował. Marlene King potwierdziła, że motywem A jest miłość.


2x16 - Spencer znajduje w swoim domku nad jeziorem torbę z telefonami, paczką gum do żucia i paragonem za magazyny. Kwitek pokazywał, że są one ze Smitty, z Philadelphii. Wren tam mieszka. W 2x14 A gubi swój telefon, gdy Hanna uderza w niego samochodem. Na komórce były zdjęcia lalek chucky w domku nad jeziorem Spencer. Kiedy A uświadamia sobie, że zgubił/a telefon, staje się bardzo agresywny/-a i zaczyna tłuc szyby samochodów. A pokazuje tutaj, że ma problemy z gniewem, co skłania mnie do uwierzenia, iż może być niestabilny psychicznie. To kieruje mnie do 3x02. W tymże odcinku, Wren rozmawia z Hanną o Monie i jej pobycie w Radley. Wspomina, że musiał przechodzić przez to samo, ponieważ jego tata zachorował na schizofrenię, gdy ten był jeszcze dzieckiem. Schizofrenia to zaburzenie psychiczne, które często idzie w parze z rozdwojeniem jaźni. Często jest dziedziczna, więc to możliwe, że Wren mógł odziedziczyć ją po ojcu. Są różne typy schizofrenii, co daje różne objawy. Chorzy na schizofrenię paranoidalną często okazują gniew i podejrzliwość. To brzmi trochę jak A, zwłaszcza jeśli chodzi o te rozwalanie szyb. Niektórym pacjentom również wydaje się, że są bogami, liderami, prezydentami, władcami.  Słowo Wren oznacza "władca".

3x01 - Wren mówi, że został wolontariuszem w Radley miesiąc temu, ale zawsze był i jest w Radley. (tutaj miałam problem z przetłumaczeniem, ale myślę, że chodzi o takie zdanie) Myślę, że utrzymuje kontakt z Moną. A wysyła do dziewczyn wiadomość: "Mona played with dolls, I play with body parts. Game on, bitches." (Mona bawiła się lalkami, ja bawię się częściami ciała. Gra się rozpoczyna, suki.) Wren jest doktorem. Można powiedzieć, że bawi się częściami ciała.

3x03 - nie jestem pewna, czy to wskazówka, ale napiszę to tak czy siak. Obok drinka jest klucz francuski (z angielskiego Wrench). Wszystkie narzędzia są rozrzucone gdzieś dalej, więc myślę, że to dziwne, iż ten klucz jest tuż obok drinka A. Kiedy o nim myślę, myślę o Wrenie.


3x04 - A rzekomo włamało się na stronę Radley, dzięki czemu Mona mogła już być odwiedzana przez innych. Po co hackować, jeśli pracujesz w odpowiednim miejscu i masz dostęp do takich informacji? Podczas zmieniania statusu Mony, A czekało na lotnisku. To był ten odcinek, w którym A spowodowało wypadek matki Caleba.

3x07 - Oficer Wilden przychodzi do domu Hanny i chce pobrać próbkę jej krwi, żeby porównać ją z tą z bransoletki znalezionej przez Jasona i Spencer. Później Aria i Hanna idą do kuchni, gdzie znajdują tabliczkę do wywoływania duchów. I kiedy Hanna jej dotyka, zostaje ukłuta w rękę. Wiadomość mówi: "See how easy it is for me to get your blood?" (Widzisz jak łatwo mogę zdobyć twoją krew?).


W 1x11 Hanna jest w szpitalu po wypadku z samochodem. Musiano wtedy zebrać jej próbki krwi do badań. To byłoby więc bardzo proste dla doktorów. Wren pracuje w szpitalu.

3x08 - Wren namawia Hannę, żeby pogadała z komisją, aby ta pozwoliła zostać Monie w Radley. To było dla niego ważne, ponieważ potrzebuje jej w pobliżu.

3x10 - A zamyka Emily i Hannę w domku Noela Kahna, gdzie Hanna rani się poważnie w nogę. Kiedy dziewczyny uciekają, widzą wiadomość zostawioną przez A: "I`m saving you for later" (Zostawiam cię na potem). Później rana Hanny zostaje zabandażowana przez Wrena, a on znowu ma kontakt z jej krwią - czyli tak jak dla A, jest to dla niego bardzo proste. A bandażowanie jej ran może być tym "potem", o którym wspomniało A.


Kiedy A idzie zmienić kanał, obraz zaostrza się na notatce znajdującej się na pudle - jest tam słowo "Hopkins", co jest nazwą szkoły medycznej. Potem A wiesza bluzy w bardzo schludny sposób, jak osoba chora na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Wren powiedział Spencer w 2x21, że jest chory na tę chorobę.


3x12 - Mona ucieka z Radley ubrana w strój pielęgniarki wraz z fałszywym identyfikatorem. Wren ma łatwy dostęp do takich stroi. 

3x13 - klon Upiora z Opery jest wyższy od Hanny. Na koniec odcinka dostaliśmy sugestię, iż była to jednak Mona, ponieważ maska leżała pod jej łóżkiem. Jednak Mona jest niższa od Hanny, Wren jest od niej wyższy.


I osoba kryjąca się pod maską ma również jabłko Adama. W dodatku chętnie przytula Hannę, Wren coś do niej czuł.


- Marlene King kiedyś twittnęła, że trzecie A to ktoś, kogo dobrze znamy i kto występował w fabule od początku.
- "W finale tego sezonu ujrzymy Wrena, jakiego wcześniej nie widzieliśmy" - może to oznacza, że odkryjemy, iż on jest A
- Czy Wren jest dobrą osobą? "Nie skomentuję" (Andy Reaser)
- A kupuje mnóstwo drogich rzeczy i ma dużo pieniędzy. Pensja doktora jest raczej wysoka, więc Wren mógłby być dosyć bogaty. Przyłady: pierścionek Melissy, zapłacenie właścicielowi sklepu z lalkami, 3x08 - A przelicza swoje 50 000$.


Został również kiedyś opublikowany wywiad z A, tu jest kilka pytań i odpowiedzi:

P: Co jest twoim postanowieniem noworocznym?
O: Więcej cardio.
Cardio dotyczy kardiologii, która polega na nieprawidłowości pracy serca. Wren jest lekarzem.

P: Kogo uważasz teraz za najsłabsze ogniwo i dlaczego?
O: Najbardziej interesuje mnie najsilniejsza kłamczucha.
Najsilniejsza kłamczucha, jaką znamy to Spencer. I wiemy, że Wren zawsze lubił Spencer.

P: Wydajesz się niszczyć wszystkie związki dziewczyn - którym chłopakiem jesteś najbardziej zainteresowany/-a?
O: Toby... czekaj. Co rozumiesz poprzez "zainteresowany/-a"?
Czy muszę tłumaczyć...?

P: Dlaczego tak bardzo nienawidzisz dziewczyn?
O: Jest cienka linia pomiędzy nienawiścią a miłością...
Wren kocha Spencer, a jednak ją torturuje.

P: Najlepszy numer, jaki wywinąłeś/-łaś dziewczynom?
O: Masaż Emily.
Jak wspomniałam wcześniej, Wren zna się na masowaniu.

źródło: Tumblr

Co myślicie? Uważacie, że Wren mógłby być A?

43 komentarze:

 1. Muszę przyznać, że to dość możliwe:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezła teoria - on mi śmierdzi od początku

  Ale to cardio - to nie chodzi o kardiologię tylko o wytrzymałościowy trening cardio - spalający tłuszcz. Ta osoba chce o siebie bardziej dbać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też mi pasuje ! Ale nie wiem, bo przecież coś było o blondynce w czerwonym płaszczu xD Wren może być jednym z A-teamu...

  OdpowiedzUsuń
 4. Wg mnie kazdego mozna w ten sposob porownac do A . Tak jak i mozna podac rowniez kilkanascie powodow przeczacych ze ten ktos jest A ... zrozumcie ze ten serial taki jest nie ma byc "prosty" i przewidywalny :) A moze byc kazdy , fabula jest taka ze kazdy na swoj sposob jest podejrzanym

  OdpowiedzUsuń
 5. Niezłe, naprawdę niezłe i jestem skłonna w to uwierzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo dobra teoria!całkiem mozliwe,że Wren jest A.Wskazuję na to aż za dużo dowodów..:)

  OdpowiedzUsuń
 7. wszystko ladnie, pieknie, ale zapominamy o jednej podstawowej rzeczy... jaki ma motyw?

  OdpowiedzUsuń
 8. zawsze wydawal mi sie podejrzany. jak tylko ktos trafial do szpitala on tam akurat byl. kiedy mone wyslali do radley, nagle tez tak sie znajduje. na pewno nalezy do a-teamu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Powiem, że nie lubię Wrena i od samego początku wydaje mi się podejrzany. Jest przecież postacią, która jest od samego początku w serialu. Ciągle obok, ale nie za blisko.

  Co do tego klucza francuskiego ten argument odpada, bo na gifie pokazany jest klucz typu żabka. Też jest kluczem nastawnym, ale różnią się od siebie całkowicie, nie sposób je pomylić jeśli zna się różnicę.

  OdpowiedzUsuń
 10. To z tym telefonem to żaden argument, bo każdy lekarz ma zablokowany numer, więc skoro blokowały nieznane numery, to zablokowały też Wrena, to odpada. Osobiście uważam, że A jest Aria lub Alison. Jak dostały pierwszą wiadomość od A to od razu pomyślałam, że to pierwsza litera imienia i... może nie myliłam się? :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jest wytłumaczone przez Mone, że to Lucas robił masaż Emily więc to nie może być Wren.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiem. To tłumaczenie zostało opublikowane na długo przed tym odcinkiem. :)

   Usuń
  2. Wywiad z A.
   P: Najlepszy numer, jaki wywinąłeś/-łaś dziewczynom?
   O: Masaż Emily.

   To by wyglądało jakby Lucas był A.

   Usuń
  3. Rzeczywiście. Ale jest też szansa, że A uważa to za swój ulubiony numer, bo wkręciło w to szambo biednego Lucasa. :)

   Usuń
 12. I to raczej ARIA jest największą klamczuchą nawet dziewczyny tak mówiły ;p

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio słyszałam że kolejnym A okaże sie :
  Jenna , Ali albo CeCe
  tutaj jest napisane ze znaliśmy ich od początku:
  Ali to chyba wiadomo wystąpiła już w pierwszej minucie
  Jenna pojawiła sie w pierwszym odcinku na pogrzebie Ali
  CeCe nie znamy od początku wiec ona raczej nie jest A

  A co do tego masażu w 4 sezonie Mona mów że to nie ona zrobiła Emily masaż tylko Lucas
  A jak wiemy Mona szantażowała Lucasa więc mógł to zrobić aby ona go nie wydała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cece w pewnym sensie pojawiła się w pierwszym odcinku. Możesz poczytać o tym tutaj: http://inlovewithpll.blogspot.com/2013/06/fragment-scenariusza-i-nowe-sekrety.html

   Usuń
 14. Zgadzam się z teorią, ale pamiętacie jak Mona przyznała dziewczynom, że wtedy to Lucas masował Emily?

  OdpowiedzUsuń
 15. Tak,dokładnie. Mona powiedziała dziewczyną, że masaż wykonał Lucas ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. w ateamie tak ale nie A

  OdpowiedzUsuń
 17. cardio tocwiczenia nie kardiologia ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. dziewczyny wytknęły Ci błąd z cardio, więc i ja nie mogę się powstrzymać: "soda" to po ang po prostu jakikolwiek napoj gazowany, nikt by nie pił wódki z sodą ;) poza tym to samo ze słowem "liqour" który nie oznacza naszego likieru, tylko jest angielskim słowem oznaczającym jakikolwiek alkohol. Ale tak czy siak dzięki za tłumaczenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do "wódki z sodą"... wiedziałam, czym jest "soda", ale nie tłumaczyłam tego na napój gazowany, ponieważ myślałam, że wszyscy będą wiedzieli o jaką sodę chodzi. :)
   Ale co do tego drugiego, to przyznam się, że nie wiedziałam. Dzięki za poprawienie błędu. ;)

   Usuń
 19. nigdy nie podejrzewałam wrena o to ale teraz (po tych argumentach) wydaje mi sie podejrzany

  OdpowiedzUsuń
 20. Szczerze powiedziawszy wątpię żeby to Wren był A ponieważ gdy w 1 odcinku w 1 sezonie Spencer siedziała w swoim pokoju a potem przez okno patrzyła jak Wren i Melissa (jak jeszcze byli razem) całowali się pod swoim aktualnym domkiem ona była zazdrosna i potem zauważyła, że ma e-maila od A .. więc Wren był wtedy zajęty! xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomość mógł wysłać inny członek A-Teamu. :)

   Usuń
 21. Teoria jest mega prawdopodobna. A ja tak kocham Wrena :( No coż granica pomiedzy miloscią a nienawiścią jest cienka.XD A co do tego -
  1x01 - Wren oferuje Spencer masaż, po jej minie możemy wywnioskować, iż jej się podoba. W 2x10 A masuje Emily (która nie ma o tym pojęcia). Dziewczyna mówi, że masaż jest świetny.  To nie mogła być Mona, ponieważ była z Hanną. Toby również był zajęty - był u Spencer. Wren zna się na rzeczy, więc wszystko wskazuje na niego.

  Było wyjaśnione ze to Lucas zrobił wtedy masaż Emily więc to jedyne do czego moge się tu doczepić <3 ;) ~Anonim Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 22. Oglądałam teraz jeszcze raz całą serie i nie zwróciłam uwagi na pewną scenę w 3x23. Spencer jest pacjentką w Radley, ale wymyka się do tego parku rozrywki jako A z "porwanym" Malcolmem. Eddi chce jej w tym czasie zanieść książkę, ale Wren mu na to stanowczo nie pozwala. Musi wiedzieć o tym, że Spencer nie ma w pokoju, że wyszła się jako o A. To wskazuje dla mnie na 99,9%, że Wren jest w A-Teamie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Zauważce że Toby też masował Spenc(wg ona jakoś często była masowana xd) więc może to on zrobił masaż Em ?

  OdpowiedzUsuń
 24. Lucas robił masaż Emili na prośbe/rozkez/groźbe Mony

  OdpowiedzUsuń
 25. 2x23 Jenna powiedział (o Wrenie) "nawet kłamstwo brzmi dobrze z takim akcentem"
  Nie wydaje się wam to trochę podejrzane ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To było podejrzane, nawet bardzo! :)

   Usuń
 26. Musze przyznać, ze nigdy tak o tym nie myslałam. Wren zawsze wydawał mi sie taki dobry, ale po tej notce stwierdzam, ze to możliwe. Nawet bardzo prawdopodobne i choć jeszcze niedawno zaczęła bym płakać na samą myśl, ze to Wren, to teraz wydaje mi się, ze będzie ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 27. Teoria z Wrenem jest możliwa.
  Trudno w to uwierzyć, w jego winę ale w PLL wszystko jest możliwe. Motywem A jest miłość ale czy A nie prześladowało Alison. Więc dlaczego Spencer? Chyba że jest Big A i A- team oboje od siebie niezależne? A-team chodzi o Alison a Big A ma inny cel. Nie wiem. Ale A-team i Wren możliwe. W tym miasteczku chyba nie ma nikogo bez winy.

  OdpowiedzUsuń
 28. Jeśli chodzi o wywiad to w ostatnim pytaniu odpowiedział że masaż,a przecież Lucas przyznał sie że to zrobił bo Emily była spięta...

  OdpowiedzUsuń
 29. Teoria świetna . Ale co Wren ma do Ali ?? Przecież to ją A prześladowało od początku , reszte dziewczyn dopiero później . Chyba że jeszcze o czymś nie wiemy bo Ali i Wren nigdy nie byli pokazani , wiadomo jak on był w związku z Melissą to Ali już była "martwa" jednak wczesniej mogli sie znać ,przecież na tym Camp May (czy jakoś tak) Melissa była więc może tam już znała Wrena a była z Ianem ? no nie wiem ..on pasuje do A , ale nie wiemy co ma wspólnego z Alison .

  A masaż robił Lucas , wiemy ze on jest w A-timie ale on kochał Hanne a skoro A się kieruje miłością to może do Hanny ? ... proste to nie jest ,bo wiele też rzeczy wskazywało na Arię :) wiemy tylko że dobrze znamy A , poczekajmy jednak na finał PLL i wtedy się dowiemy zamiast na siłę szukać teorii na wszystkich aktorów po kolei , przecież jak teraz poznamy tożsamość Big A to po co dalej oglądać serial ? ...

  OdpowiedzUsuń
 30. Zamówił wódkę, tylko po to żeby Spence mogła się napić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie to Spence zamówiła wódkę a Wren podbił

   Usuń
 31. Ale podobno było wyjaśnione że masaż zrobił Lucas. Chociaż nie jestem pewna. :)
  Poza tym teoria jest możliwa.

  OdpowiedzUsuń
 32. Wskazówki na Wrena

  http://pretty-little-liars.wikia.com/wiki/Thread:541225?file=42531.png

  http://pretty-little-liars.wikia.com/wiki/Thread:541225?file=ZAUNK%25C3%2596NIG.jpg

  http://pretty-little-liars.wikia.com/wiki/Thread:541225?file=Ezras_plane_and_Wrens_OCD.jpg

  This may have already been picked up on but when Spencer is outside Wren’s house, she spots Jenna’s car and the number plate is interesting
  It jumped out at me as it contains the letters C and D which, at the time, could have been a foreshadowing towards Charles Dilaurentis.

  Secondly, when Spencer looks into Wren’s house a vintage poster is shown:

  I couldn’t really work out what the writing says but what came across as significant to me was the image of the popcorn, because in 5x25 when Spencer is in Charles’ soul room it focuses on a popcorn machine:

  OdpowiedzUsuń
 33. W którymś odcinku Mona powiedziała, że to Lucas masował Emily a nie Wren

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

1x01 1x02 1x03 1x04 1x05 1x06 1x07 1x08 1x09 1x10 1x11 1x12 1x13 1x14 1x15 1x16 1x17 1x18 1x19 1x20 1x21 1x22 2x01 2x02 2x03 2x04 2x05 2x06 2x07 2x08 2x09 2x10 2x11 2x12 2x13 2x25 3x02 3x13 3x19 4x10 4x13 4x19 4x22 4x23 4x24 5 produkcji z obsadą PLL 5a 5b 5b pll 5b promo 5x01 5x02 5x03 5x04 5x05 5x06 5x07 5x08 5x09 5x10 5x11 5x12 5x13 5x13 muzyka 5x14 5x15 5x22 5x25 6A 6B 6x01 6x02 6x03 6x04 6x05 6x06 6x07 6x08 6x09 6x10 6x11 6x12 6x13 6x14 6x15 6x16 6x17 6x18 6x19 6x20 7B 7x01 7x02 7x03 7x04 7x05 7x06 7x07 7x08 7x09 7x10 7x11 7x12 7x13 7x14 7x15 7x16 7x17 7x18 7x19 7x20 A A-team A.D. aktorzy Alison alison and emily alison dilaurentis andrew andrzejki ankieta Archer Dunhill Aria Ashley Benson Ashley Marin bajka bajka pll barry maple Bethany Young Big Bad BigA Black Widow bliźniaki bohaterowie Byron Montgomery Caleb Cece challange Charles Charlotte christmas christmas challange christmas pll ciekawostki ciekawostki pll Co by było gdyby... co gdzie za ile Cyrus czat Dollhouse dr Rollins dr. Palmer Duncan Dwts Eddie Lamb Eliza Ella Montgomery elliott Emily Emily Fields Emison emison ship emoji Ezra Ezria filmiki finał fryzura funny funny moments Garrett Gdzie będą postacie za 10 lat gify goodbye Haleb halloween Hanily Hanna Hanna Marin Haria harold crane Holbrook holden strauss huw collins Ian Ian Harding informacje instagram jako A Janel Parrish Jasno Jason jason is a jason pll Jenna Jessica DiLaurentis Julian Morris Kate Keegan Allen Kenneth DiLaurentis koniec koniec próby konkurs książki Kto może być A? kto zabił jessice dilaurentis Lesli live stream Lolita Lucas Lucy Hale Maddie Ziegler makijaż mamy kłamczuch Marion marlene king Mary Drake Maya Megaami Melissa memy Meredith Mike Mona muzyka muzyka 5x14 muzyka 5x15 N.A.T. club najlepsze momenty najlepsze piosenki najśmieszniejsze napisy Nasze oscary nasze pary Nat alia Natalia Nigel noel norman bates nowa redaktorka od Adminek Odliczanie do sezonu 6 online opis Oś czasowa outfity Paige Paily panel pani di pani Grunwald Pastor Ted Pemily Peter Hastings pierwszy post Pies ♥ Pigtunia piosenka plakat pll pll cast pll hair pll make up PLL Questions PLL Quiz postać książkowa powitanie promo przerażające momenty Radley Ravenswood recenzja Red Coat Red Dress redaktorki regulamin relacjonowanie RIPMona rodzice romantyczne sceny różnice Sabrina Samara Sara Sara Harvey sasha pieterse Sekrety Kłamczuch serial sezon 1 sezon 2 sezon 3 sezon 4 sezon 5 sezon 6 sezon 7 Shana Shay Mitchell ship Sidney skruszone smutne sceny sneak peeki soundtrack Spaleb spandrew Spanna Sparia Spemily Spencer Spencer Hastings Spoby spoilery stillsy Sydney sylwester szkoła świąteczny odcinek Tammin Sursok teen choice awards teoria teoria bethany teoria spisowa teorie The Lost Woods Resort Till 60 Days PLL Challenge tłumaczenia Toby TOP TOP 5 Travis troian bellisario tweet Tyler Blackburn tytuły odcinków Uber A uczucia alison urodziny Veronica Hastings Vivian wady i zalety walentynki Wilden wrażenia Wren Wrencer wskazówka wydarzenia chronologicznie wypunktowanie wywiad wzruszające sceny zalety i wady zatrute zdjęcia zlot życie aktorów życzenia